Ovesné vločky jsou při své obyčejnosti úplně báječnou surovinou. Mají v sobě spousty vlákniny, krásně zasytí. Vykouzlíte s nimi spousty a spousty snídaňových variací, ale neztratí se i při dalších chodech. Ovesné vločky jsou vhodné i pro nejmenší děti. A v neposlední řadě nelze nezmínit, že stojí pár korun. Osobně mám raději jemné vločky, ale záleží jen na vaší preferenci.

Já po vločkách v kuchyni sahám velmi často, a to nejen při přípravě ovesné kaše k snídani (i když i ta je skvělá, a to i naslano), nechte se inspirovat mými tipy. Dejte mi vědět, jak používáte ovesné vločky vy.

1. Ovesná drobenka na koláč

Ovesná drobenka představuje skvělý způsob, jak propašovat vločky do míst, kde je nikdo nečeká a kde proti nim nebude nikdo protestovat. Úplně jednoduše jimi nahradím běžnou mouku, držím se poměru 1 díl másla, 1 díl cukru a 2 díly vloček.

Můžete zkusit třeba tento podzimní koláč.


2. Lívance

Banánové | nejjednodušší lívance ever. Stačí 3 suroviny – 1 zralý banán, 1 vajíčko, 3 lžíce jemných ovesných vloček. Lívance jsou vhodné i pro nejmenší děti (6M+) a zároveň chutnají i dospělým.

Pro recept klikněte sem.

Kefírové | nadýchané lívance s kefírem, vločkami a špetkou skořice vám budou chutnat. A vašim dětem taky, opět i těm nejmenším (6M+).

Recept na lívance je přímo tady.


3. Fermentovaná ovesná kaše

Super snadný a super rychlý recept na snídani, kterou připravte už večer. Smícháte vločky, jogurt, semínka, ovoce a máte hotovo.

Naše oblíbené variace najdete tady.


4. Ovesný quiche se šunkou a sýrem

Vločky přidané do těsta příjemně zvýší množství vlákniny. A navíc vločky ve slaném koláči hledat nebudete a bude chutnat i případným odpůrcům vloček.

Vyzkoušíte můj recept?


5. Domácí granoly

Většinou jedenkrát za 14 dní peču pořádnou zásobu granoly. Vyhovuje mi, že můžu střídat příchutě. Kecám, oříšková s čokoládou je nejlepší 🤣. Spíš jsem ráda, že mám v granole skutečně jen vločky, semínka, oříšky a množství cukru a tuku ve výrazně menším množství, než bývá v kupovaných verzích.

Moje nejoblíbenější je kvásková granola, chutnat vám bude ale i kokosová, čokoládová. A když jsme u těch granol, nedá mi to vám nedoporučit i pohankovou granolu.


6. Slaná granola

Miluju posypat si téměř jakékoliv jídlo něčím křupavým a slaná granola je pro tyhle účely bezvadná. Já ji sypu na polévku, na saláty, na míchaná vajíčka, na chleba s žervé… Vždyť říkám, že se hodí všude.

Můj oblíbený recept najdete tady.


7. Sypaný koláč

Koláč bez těsta? Ničeho se nebojte, je to mnohokrát vyzkoušený recept. Do formy nasypete sucho směs s vločkami, zalijete tvarohovou náplní, posypete ovocem a druhou částí suché směsi a zakončíte plátky másla. Tak snadné 🧡

Zkuste mojí verzi s rebarborou, ale hodí se i jiné ovoce.


8. Jogurtové muffiny

Tento recept vás bude bavit a děti (nejen) zase jíst. Těsto je báječně snadné a navíc ho můžete doplnit jakýmkoliv sezónním ovocem, oříšky anebo čokoládou.

Pro vyzkoušení receptu klikněte sem.


9. Pečené vločky

Další variace na ovesnou snídani. Na tomhle receptu mě baví rychlost přípravy, možnost si snídani předpřipravit večer a taky výsledná konzistence, která může být jemná a krémová, pokud peču vločky 20 min. anebo pevná “do ruky”, když je peču 40 minut.

Recept hledejte tady.


10. Vločkové sušenky s rozinkami a mandlemi

Domácí sušenky peču moc ráda, baví mě, že můžu obměňovat příchutě, dávat oříšky, sušené ovoce, koření, čokoládu. Jsou praktické na sváču, ale já si je ráda drobím do jogurtu k snídani.

Recept je v tomto článku. Moc dobré jsou ale i tyhle pistáciové.


11. Křupavý crumbl

Moje hooodně oblíbená podzimně zimní snídaně. Ovoce (jablka, hrušky, ale i mražené lesní plody) posypané křupavou drobenkou připravenou z ovesných vloček, oříškového másla a cukru. Nejraději si vše připravím večer a ráno už jen hodím péct do trouby.

Recept je přímo tady.


12. Energy balls

Snadná svačinka pro malé děti na hřiště anebo i pro dospělé. Příprava zabere pár minut. Baví mne možnost upravovat receptury a taky přidat do nich trochu kávy anebo snad něco ostřejšího?!

Recept najdete tady.


Kam s ještě s nimi?

Ovesná mouka

Nejde o žádnou speciální mouku, ale namleté obyčejné vločky. V pohodě ji zvládnete připravit v nožovém mixéru. Já ji používám na lívance, palačinky, částečně jí nahrazuju běžnou mouku na pečení.

Ovesné mléko

Ovesné mléko můžete koupit dnes už téměř v každém obchodě, ale zvládnete si jej vyrobit i doma. Zkuste tento recept. Myslete na to, že je potřeba mléko téměř okamžitě spotřebovat.

Zahušťování omáček, placiček, karbanátků

Místo běžné mouky ráda k zahušťování používám jemné ovesné vločky anebo ovesnou mouku. V omáčce se vločky zcela rozvaří a chuťově je nepoznáte.


Mám tu taky takové zastánce ovesných vloček? Jak je používáte nejraději?