Jsem vysoce organizovaný typ člověka. Mám ráda pořádek, odškrtané úkoly a inklinuju k minimalismu. Do pracovního procesu jde o docela výhodné vlastnosti. No, a pak přišly děti, které mi každodenně do mé “přirozenosti” hází vidle 🤣.

I tak jsem si postupně se dvěma dětmi přišla na způsoby, jak nežít v chaosu, nemít hory nevypraného prádla, trochu pracovat a mít doma dobrou večeři. Protože stav, kdy bych neměla ve tři odpoledne vyčištěné zuby a byla v pyžamu, mně nevyhovuje.

Berte prosím mé tipy jako inspiraci a něco, co mně funguje a v rámci možností sedí i mému naturelu. Třeba si vezměte k srdci jen jednu drobnost, která vám zlepší den.


Vstávám před dětmi ⏰

Je to sice ukrutně brzy, ale mám ráda klid a ticho, kdy po mne nikdo nic nechce. Vyčistím si zuby, uvařím čaj celé rodině a protáhnu se / zacvičím si.

Připravím se rovnou na odchod 🧥

Po ranní sprše se rovnou rychle nalíčím, učešu a rovnou se obleču “na ven”, abych pak už řešila jen vypravení dětí a já nelítám doma v teplákách. 

Minimalismus v praxi🧴

Pokud jde o oblékání, točím pár věcí. O to je oblékání snažší a rychlejší. To platí i v líčení, stačí mi krém a 5 dekorativní produktů. Jedna kabelka, jedny dvoje boty atd. Ta paralýza výběrem může být pořádný žrout času. 

Přemýšlím dopředu 🧠

Snažím se minimalizovat všechny situace, kdy budu jen stát a přemýšlet: co mám dnes dělat k snídani? Cože jsem to chtěla koupit? Bude se mi hodit tohle triko k věcem, co mám doma? Tím, že jsem Váha, jsem schopná se rozhodováním propálit spousty času. Proto plánuju jídelníček i nákupy, a to i oblečení.

Využívám procházky🚶‍♀️

Denně nachodím s kočárkem hezkých pár kilometrů. Tenhle čas, kdy nemusím svou pozornost soustředit na děti, využívám k psaní  článků na blog, sepisování si nápadů, řešení pracovních úkolů anebo k telefonování přes sluchátka či poslouchání podcastů. Dneska je skvělý, co všechno zvládnete vyřešit právě díky telefonu.

Všechno si píšu ✍️

Mobily máme všichni v ruce sakra často, proto jej využívám jako diář, to do list, zápisník pro nápady, poznámkový aparát k práci. Cokoliv potřebuju, tak si hned píšu do Poznámek, kde mám vytvořené příslušné složky i seznamy. Šance, že něco udržím v hlavě je totiž dost malá. 

Drobnosti řeším hned ⏳

Tohle je rada hodná korporátního time managentu, ale i s dětmi je plně funkční. Snažím se věci, které zaberou chvilku dělat hned. Sklidit špinavé nádobí do myčky, uklidit oblečení z venku na své místo, vyndat pračku když dopere. Když si řeknu, že to udělám později, snáz na to zapomenu a také se mi v mezičase nahromadí jiné drobnosti, které už tak marginální nejsou.

Když děti spí… 💤

Pracuju na počítači. Protože to nemohu dělat s dětmi, zatímco vařit či uklízet ano. Navíc mne uklízet nebaví, tak je mi líto cenný čas klidu věnovat úklidu.

Nakupuju online anebo alespoň vím, co chci koupit 🛒

Vím, že tohle je výhoda větších měst, ale dovezení nákupu až domů mi šetří spousty času a také fyzických sil. Zároveň se mi nestává, abych koupila něco zbytečně, protože si potraviny průběžně házím do virtuálního košíku dle jídelníčku anebo dle toho, co nám zrovna dojde. Pokud jdu do obchodu něco dokoupit, mám seznam, ať jsem rychle hotová a také nekupuju blbosti.

Využívám chytré přístroje📱

Jsou přístroje, které mi neskutečně ulehčují život. Samozřejmostí jsou pračky, sušičky, myčky s volitelnou dobou zapnutí. To, že podlaha doma nepřipomíná maštal, je díky robotickému vysavači, který každý den zapínám, když jdeme ven. Velmi oceňuju troubu s možností zapnutí přes mobilní aplikaci. Perfektní funkce, díky které mohu připravit jídlo ráno, jít s dětmi ven a pak se vrátit k hotovému.


Tohle nebude populární

Nekoukám na seriály 📺

Neříkám, že koukat na seriály je něco špatného, ale asi se shodneme, že všechny ty série na Netflixu žerou mraky času. A speciálně na mateřské má člověk po celodenním kolotoči s dětmi náladu zapadnout do gauče a vejrat na jeden díl za druhým. Čímž se pak okrádá o spánek, proto já jdu raději spát.

Vstávám hned 🛌

Tohle je těžký, obzvlášť po nocích, kdy neustále vstávám na kojení. Samozřejmě tma a zima mi taky do karet nehraje. Ale řekněte si sami, jak se cítíte, když 6x zamáčknete budík.  Ty desetiminutovky vám stejně energii nedodají. 

A nezapomínejte, abyste mohly takto kmitat, snažte se o sebe starat, jak to jen jde (spánek, kvalitní jídlo, odpočinek, však to znáte :))

Zaujaly vás moje tipy? Co děláte vy, abyste stíhaly nestíhatelné?