Domácí může ale i nemusí vždy znamenat, že se vám investice do připravovaného jídla vyplatí. Ať už finančně anebo časově. A naopak je zase mnoho věcí, jejichž příprava zabere minimum času a navíc ještě dost ušetříte.


Za mne ano

Kváskový chleba (od 45 Kč/kg)
Já nejraději dělám kváskový semínkový chleba podle Karolíny Fourové. Jeho přípravu zvládnete do pár minut, těsto přendáte do formy, necháte přes noc odpočívat v troubě a ráno upečete. Pokud celý chleba najednou nesníte, můžete ho nakrájet a dát do mrazáku.

Žervé (cca 140 Kč/kg)
Nejlevnější žervé v obchodě koupíte kolem 180–190 Kč/kg a nemusí mít ideální složení. Domácí žervé vyžaduje pouze pár minut času. Jen smícháte smetanu a jogurt, dáte přes noc vykapat a ráno máte žervé hotové.

Jogurty (25–35 Kč/kg)
Pokud máte velkou spotřebu jogurtů, zkuste si vyrábět domácí. Stačí vám kvalitní čerstvé plnotučné mléko, trochu jogurtu pro naočkování a teploměr. Nepotřebujete ani speciální přistroj, stačí vám v zimě topení anebo vypnutá zahřátá trouba.

Pribiňák (130 Kč/kg)
Kupovaný vás vyjde minimálně na 190 Kč, spíš 240 Kč za kilo. Hlavními benefity domácího pribiňáku ale je možnost korigovat množství cukru a tuku, připravit si různé příchutě i možnost jej naplnit dětem do kapsiček k svačině či je zamrazit jako nanuky.

Granola (140–150 Kč/kg)
Na první pohled si možná řeknete, že domácí granola není moc levná. Za podobnou částku koupíte hranolu i v obchodech. Ale je tu jedno velké Ale. Granola v obchodech obsahuje klidně jen 2–3% ořechů a naopak hodně nekvalitních tuků i cukrů. Za granolu, kde mate 20–30 % zaplatíte klidně od 500 Kč/kg. U domácí granoly máte opět pod kontrolou složení. 

Vývary
Dají se dělat velmi low cost – jen kosti z pečeného kuřete zalijete vodou a uděláte základní vývar. Já postupuju tak, že kupuju celé kuře, které vykostím, maso využiju na jiná jídla a ke kostře přidávám zeleninu a uvařím vývar. Maso následně oberu a využiju třeba do risotta a ze zeleniny udělám placičky (přidám sýr, vajíčko, bylinky, semínka…).

Pesta (cca 350 Kč/kg – i méně podle zvolených vstupních surovin)
Kromě úplně klasického bazalkového pesta můžete si můžete připravit pesta z různých bylinek, i natí zeleniny (třeba z ředkviček), ale i špenátu, hrášku, cukety či sušených rajčat. Místo velmi drahách piniových oříšků můžete sáhnout po slunečnicových semínkách či mandlích, kešu i vlašských ořeších. Veškeré ingredience jen hodíte do mixéru a za chvíli máte hotovo.

Sladké pečení (bábovky, koláče, buchty na plech…)
Moučníky, kde nemusíte být extra pekař, aby se vám dezert povedl. Většinou jen smícháte suroviny, vlijete do formy a upečete. Takové koláče jsou rychlovka, za kterou v kavárně zaplatíte i 60–80 Kč za kus.

Hummus
Ideálně jej připravujte z doma uvařených luštěnin. Příprava hummusu vyžaduje minimum úsilí – suroviny dáte do mixéru a rozmixujete. Kupované hummusy mívají zbytečně moc tuku (25–35 g tuku/100 g) a samozřejmě vychází dráž (kolem 300 Kč/kg i víc).

Mrkněte na tipy, jak si zpříjemnit přípravu luštěnin.

Pomazánky
V dobrých pekárnách se dají koupit pomazánky na doma. Většinpu jde jen o prosté pomazánky z pár surovin, jako je třeba vajíčková. Klidně za ni zaplatíte 65 Kč/100 g. Ty ze supermarketu jsou sice levnější, ale zase nemusí mít dobré složení (stabilizátory, zbytečně moc tuku či zahušťovadla.

Vanilkový cukr
Drobný tip na závěr. Pokud vám zbyly vanilkové lusky po pečení, dejte je dózy s cukrem, krásně jej provoní.


Ke zvážení

Loupáky, vánočky… a různá kynutá těsta
Pokud vás příprava buchet těší a ideálně máte k ruce kuchyňského robota, tak hurá do toho. Jinak je to časově i fyzicky náročné.

Marmelády
Pokud máte velkou úrodu anebo jste dostali spousty ovoce, které je potřeba zpracovat, marmelády, džemy, sirupy atd. můžou být bezva formou, jak si udělat zásoby na zimu. V případě, že ovoce kupujete, tak mnoho peněz a času neušetříte.

Domácí příkrmy / dětské přesnídávky
Berte to jako můj osobní názor a zkušenost se dvěma dětmi. Když zavádíte příkrmy, dítě v lepším případě jen ochutná a sní malé množství. Vy strávíte spousty času přípravou, mixováním, sháněním té nejkvalitnější zeleniny a ovoce, různých druhů mas, obilovin atd. Pokud chcete dítěti nabídnout co největší pestrost, nejste schopni připravit tak malé množství, jaké dítě sní. I když zbytek zamrazíte, pořád budete mít poměrně dost přebytků. Také např. přes zimu či na začátku jara neseženete mnoho druhů ovoce a zeleninu v super kvalitě a chuti.

Kimchi a fermentovaná zelenina
Rozhodně věc, která vychází doma mnohonásobně levněji. Nicméně za mne je s tím dost práce – krájení, rouhání. Pak potřebujete mít tmavý a ideálně chladnější prostor, kde můžete zeleninu ve sklenicích uchovávat, což já nemám.


Za mne ne

Náročné pekařské/cukrářské výrobky
Např. croissanty, větrníky, kremrole, komplikované zákusky – velká časová investice z vaší strany a často nejistý výsledek: Samozřejmě, pokud jde o váš koníček, tak hurá do všech makronek a laskonek.

Oříšková másla
Pokud nemáte maximálně výkony mixér, tak nikdy nedosáhnete kýžené krémové konzistence oříškových máslem. Ve výsledku budete mít po 20 minutách mixování lepivou ořechovou hmotou a možná i odvařený mixér.

Rostlinná mléka
Opět potřebujete poměrně výkonný mixér. Hlavní nevýhodu spatřuju v trvanlivosti rostlinných mlék. V zásadě jsou určené k okamžité spotřebě. V lednici vydrží často maximálně den.

Domácí těstoviny a gnocchi
Byť jsou náklady na přípravu domácích těstovin i gnocchů poměrně nízké, máte zde velkou časovou investici. Ideálně na domácí těstoviny potřebujete speciální nástavec k robotu. A nepořádek v kuchyni už snad ani nebudu zmiňovat.

Domácí máslo
Finančně se nevyplatí připravovat si domácí máslo ze šleháním, resp. ideálně stloukáním smetany

Jak to máte vy? Co připravujete doma a co se vám nevyplatí?