Luštěniny připravuju minimálně 1× týdně, spíš častěji. Střídám různé druhy i odrůdy a vymýšlím stále nové recepty. Luštěniny jsou skvělým a stále ještě levným zdrojem bílkovin a vlákniny. Hodí se do polévek, na burgery, do pomazánek, do salátů, zapéct atd.
Jejich možným mínusem je delší příprava ⌛️ na začátku a pak taky obava z nadýmání. Vše se dá vyřešit!
Níže jsem sepsala takovou luštěninovou základku, která vám pomůže s jejich správnou přípravou.
Namáčení 💦
Pro zkrácení doby vaření a také pro snížení nadýmání luštěniny namáčím. Já namáčím fazole, cizrnu, hrách vždy přes noc. Čočka namáčení nepotřebuje. Luštěniny namáčím ve velkém množství vody, hodně nabývají na objemu.
Vaření 🍵
Před vařením luštěniny propláchnu a dám vařit do čerstvé vody. Hrnec nepřikrývám pokličkou. Vzniklou pěnu seberu.
Délka vaření je různá: u červené čočky je to kolem 10–15 minut. Zelená a černá čočka kolem 40 minut. Cizrna a hrách kolem 50 min. Fazole 75 až 90 minut.
Bylinky a sůl 🌿
Pro snížení nadýmání přidávám bylinky/koření jako je kmín anebo saturejka. Solím až těsně před dovařením. Po uvaření propláchnu v čisté vodě.
Zásoby ❄️
Vaření luštěnin je docela vopruz, vařím vždy větší množství než potřebuju a po částech zamrazím. Fakt, nebojte se, dělám to tak často. Luštěniny si zamrazím po menších dávkách a podle potřeby si je pak vytáhnu. Příště tak ušetřím čas a nemusím kupovat luštěniny v konzervách (což není špatně, jen takto připravené luštěniny vychází výrazně levněji).
Kojení, děti🤱
Tohle si budete muset vysledovat samy. Začnu kojením – s první dcerou jsem přestala jíst skoro všechno (běžně doporučované – cibule, česnek, květák…, mléčné výrobky, citrusy, jahody, ořechy, lepek…) a zpětně mohu říct, že to byl nesmysl, ale po bitvě je každý generál. U druhé jsem byla opatrná v šestinedělí a pak postupně zkoušela, co zvládneme. Pokud jde o luštěniny, začala jsem s červenou čočkou, ta bývá bezproblémová. Postupně v malém množství jsem zkoušela další druhy.
Pokud nemají děti speciální důvod, je možné zařazovat luštěniny od 6M. Dbejte na bezpečnou formu servírování.
Nadýmání 🌬️
Pokud se stále bojíte nadýmání, zařazujte luštěniny postupně a v malém množství. Začněte čočkou a postupně zkoušejte další druhy. A určitě dodržujte správné vaření, jak jsem popsala výše.
Jídla 🍛
Tady na blogu mám už hodně luštěninových receptů – jsou pod samostatnou záložkou.
Skvělé luštěninové recepty najdete u Terezky @inspired_kitchen , u Míši @umimejist a super tipy, jak zařadit luštěniny do jídelníčku má vždy skvělá @karolinafour. Zajímavé veganské luštěninové recepty má @maruskaveg a @ivka_veggierecipes
Jíte luštěniny? Jak je děláte nejraději?