Nic nesymbolizuje podzim tak jako dýně. Už před několika lety jsem jim propadla, tehdy se tu dala sehnat sotva dýně Hokkaido. Dnes už si i v supermarketu můžete vybírat mezi máslovou, muškátovou anebo třeba žaludovou dýní.

A jestli milujete dýně jako já, zkuste třeba moji nejmilejší dýňovku anebo třeba quiche s ořechy. A dýňové gnocchi vám budou také dozajista chutnat.

Co potřebuju?

  • 175 g dýňového pyré (vizte TIP dole)
  • 1 vejce
  • 50 g hladké anebo celozrnné špaldové mouky
  • 1 lžička skořice
  • špetka soli
  • 1/4 lžičky prášku do pečiva (bezfosfátového)

K podávání

  • řecký jogurt / tvaroh
  • javorový sirup
  • oříšky anebo semínka

Jak připravuju lívance?

1.
Do větší misky si dám všechny suroviny na lívance a vymíchám hodně lepivé těsto.

2.
Na pánvi si rozehřeju trochu oleje a pomocí lžíce na ni dám 4 kopečky těsta. Lžící těsto upěchuju a vytvaruju do tvaru lívanců.

3.
Opékám pomalu. Až vidím, že je těsto zpevněné, opatrně obracečkou otočím a opeču i z druhé strany. Celková doba pečení je kolem 10 minut.

4.
Podávám s jogurtem anebo tvarohem, opečenými oříšky a hojně zalívám javorovým sirupem.

Nemáte lívanců ještě dost? Mrkněte na moje další tři lívancové variace.


TIP: Jak připravit dýňové pyré

Nejčastěji používám dýni Hokkaido, která se nemusí loupat. Jen ji očistím, rozpůlím, vydlabu semínka a pokrájím na větší kusy. Peču ji v troubě na 180 stupňů hodně doměkka. Většinou kolem 40 minut. Následně ji nechám vychladnout a společně s trochou vody ji rozmixuju dojemna. Jestli nechcete používat mixér, klidně dýni rozmačkejte vidličkou anebo štouchadlem na brambory.

Jestli se vám nechce se s dýní krájet, jen ji rozpulte, vydlabejte semínka a řeznou stranou položte obě půlky dýně na pečicí papír. Pečte ji při 190 stupních 60 minut a pak už ji jen rozmixujte anebo rozmačkejte vidličkou na jemné pyré.

Ráda si upeču velkou dýni a pak si pyré rozděluju do skleniček anebo do sáčků a dávám jej do mrazáku.


DĚTSKÁ VERZE

Vhodné pro děti od 6 měsíců (po zavedení všech použitých alergenů)

Díky absenci cukru můžete dát lívance svým dětem od nejmenšího věku (zvolte jen správný způsob servírování, aby nehrozilo riziko udušení). K lívanci jsem dala Anežce tučný bílý jogurt a spousty borůvek, které miluje.


Upečte si i skvělý podzimní švestkový koláč s mákem