Jestli jsem na něco po příchodu dcery nebyla připravená, bylo to kojení. Počítala jsem, že to půjde samo a ono ne. Kojení může být vyčerpávající, náročné i bolestivé. Ale každá útrapa mi za to stála.

Když není mléko hned

I když se dcera přisála hned po porodu, výhra byla ještě hodně daleko. Laktace se spouští pozvolna, byť v porodnici očekávají okamžité tabulkové kojení – při každém kojení požadovaný počet mililitrů. Pokud není mateřské mléko, nezdráhají se sáhnout po umělé výživě. I Anežka ji jednou dostala. Neměla jsem jako prvorodička zkušenosti a ani odvahu ji odmítnout, neboť se malá narodila předčasně a s ne úplně tabulkovou váhou. Na jednu stranu chápu přístup porodnice, chtějí prospívající miminka, na druhou stranu jako novopečená máma potřebuje klid a čas se sladit se svým miminkem. I tak jsme za tři dny odcházely z porodnice s plně kojeným miminkem.

Když má mléčný bar otevřeno 24/7

Říká se, že obrovskou výhodou kojení je, že mléko je vždy k dispozici, že má správnou teplotu a že obsahuje ty nejlepší živiny. Vše je pravda! Romantickou představu mi však narušila každodenní realita. V prvních týdnech Anežčina života jsem kojením strávila 8–10 hodin denně. Jelikož ze začátku malá tabulkově nepřibírala, kojila jsem ji i 10× až 12× denně, to máte co 2 max. 3 hoďky. Samotné kojení zabralo i 45 minut, a pokud nevypila dostatečné množství mililitrů mléka (vážili jsme ji před i po kojení), bylo potřeba ji přikrmit odstříkaným mlékem a poté zase odstříkat mléko na příští rundu. Stojím si zatím, že kojení za veškerý můj diskomfort, bolesti (díky za mastičku Purelan od Medely) i slzy stojí. Jen bych byla bývala byla ráda připravená na to, že romantika může mít i prvky hororu :).

Když mléko nechutná

Pokud kojíte, doporučuje se nekonzumovat poměrně dost potravin. Radí se vynechávat zeleninu, která nadjímá (brokolice, květák…), nedoporučuje se cibule a česnek, luštěniny, citrusy, čerstvé pečivo, kynuté buchty a koláče… I když se ví, že jsou to spíš mýty než fakta, tak jako nezkušená máma s nespokojeným a uplakaným miminkem, zkusíte prostě cokoliv. Já postupně kromě běžně nedoporučovaných potravin vynechala lepek, mléko a mléčné výrobky a ořechy. Co si budeme, převážně se stravuju jako vegetarián, tudíž mi zbyl značně proškrtaný jídelníček a hektolitry kojícího čaje. Tuto eliminační dietu jsem držela cca 3 měsíce, kdy bolesti bříška a celková nespokojenost dcery byla největší.

Když bolí bříško

Prvních pár týdnů života miminko i rodiče až příliš často bojují s bolestmi bříška. Miminka mají nezralou trávicí soustavu a trápí je plynatost. Proti ustavičnému pláči jsem se snažila kromě pečlivé diety bojovat masážemi bříška, cvičením s nožičkami, podáváním Espumisanu před kojením i nahříváním polštářku s třešňovými peckami – vše přinášelo jen malou anebo krátkodobou úlevu.

Pediatrička nám doporučila začít užívat probiotika, která napomáhají k celkové rovnováze střevní mikrobioty. Anežce jsem nasadila probiotika hned v prvním měsíci života a zcela evidentně jí na bolest bříška zabrala. Ťuk ťuk.

Probiotika dostává i dnes, kdy jí je rok. Dnes se ví, že až 80 % buněk našeho imunitního systému se nachází ve střevech. Zároveň souhlasím s názorem, že prvních 1 000 dní života dítěte je stavebním kamenem pro jeho budoucí zdraví. Probiotika mohou být dalším podpůrným prvkem.

Když mateřské mléko nestačí

Na internetu můžete narazit na zmínky o hladovém mléce, o nedostatečně výživném mateřském mléce anebo nedostatku mléka. Jde spíš opět o mýty než o pravdu. I tak u nás něco málo před třetím měsícem Anežka začala vyžadovat mléko i co 45 minut. A zároveň se rozčilovala a odtahovala od prsa, když mléko neteklo, protože se mi nestačilo dotvářet. Byl to trochu začarovaný kruh. Po pár dnech trápení na obou stranách jsem se rozhodla kojení doplnit o umělé mléko. Moje mléko jí jednoduše nestačilo. Vždy jsem ji nejprve nakojila a pak dostala pár mililitrů umělého mléka.

Tento systém nám vydržel následující tři měsíce. Děti jsou lišky podšité, takže Anežka brzy prokoukla, že z lahvičky teče mléko samo a nemusí se nijak namáhat. Ano, věděla jsem to dopředu, ale spokojenost a prospívání mé dcery bylo nad pocit, že je plně kojená. Přesto jsem vděčná, že jsme kojení spolu zvládly půl roku.

Ve chvíli, kdy jsem se rozhodla, že malou začneme dokrmovat umělým mlékem, bylo potřeba zvolit jaké. Asi jako každá máma, chtěla jsem pro Anežku jen to nejlepší. Po četných diskuzích na internetu, zkoumání složení jednotlivých mlék i pozitivních doporučení od kamarádek, jsem vybrala kojenecké mléko Kendamil. Oslovilo mne, že mělo srozumitelné a krátké (a oproti ostatním mlékům) složení, bylo bez palmového oleje a obsahovalo bio plnotučné mléko. Anežce okamžitě zachutnalo a nikdy z něj neměla zažívací problémy. Postupně jsme přešly na pokračovací mléko pro kojence od 6. měsíce a od 1. roku pořizuju Anežce Kendamil 3.

Podělte se, jaké byly vaše začátky kojení?