“Zdravě” neznamená jíst jenom mrkev

Co je zdravé jídlo? A co je dětské zdravé jídlo? Pro každého to může být něco jiného. Pro někoho jsou synonymem zdravého jídla jen pokrmy připravené z bio potravin. Pro někoho zdravě jí dítě, pokud nemá žádný cukr. Pro někoho, když jí dítě striktně BLW… A pro mě? Když jídlo znamená i radost.

Aby byla z jídla radost

Může kousek koláče patřit do zdravého a vyváženého jídelníčku dítěte? Já myslím, že jo. Když si ho člověk dá s chutí, nezbouchá ho na posezení celý, tak proč ne. A myslím, že ani dětem taková občasná radost neuškodí. Samozřejmě vás nenabádám, abyste několikaměsíčnímu miminku dovolili jíst dort. To ne, ale u starších dětí, které jinak jí pěkně, bych s tím problém neměla.

Obsah a forma jdou ruku v ruce

Často mám pocit, že se až příliš řeší, co dítě jí, co by mělo jíst, co už má dítě jíst v konkrétním měsíci atd. Člověk, který chce svému dítěti samozřejmě dopřát to nejlepší, se snadno začne topit v tabulkách vhodných a nevhodných potravin. Paralyzuje ho strach z potenciálních alergenů. Úplně se zapomíná na pohodu, která by měla být s jídlem spojená. Podceňuje se společné stolování, společné vaření, ochutnávání nedělní bábovky atd. Nezapomínejte, že nejen obsah talíře je důležitý.


Upozornění

Nejsem vystudovaný nutriční terapeut. Dlouhodobě se o jídlo a zdravý přístup k němu zajímám. A celkově jsem nadšenec do jídla. Mám dvě zdravé holčičky, které nemají žádné zdravotní omezení kromě svých vlastních mlsných jazýčků. Pokud mají vaše děti nějaká stravovací omezení, držte se doporučení lékaře.

Obsah

1. Dbám na pestrost 🍎

Od prvních příkrmů se holčičkám snažím představovat co nejširší škálu potravin, abych v budoucnu předešla potenciální vybíravosti a co nejvíce rozvinula jejich škálu chuti.

2. Vařím z obyčejných surovin 🍚

Dětská strava, ani pro ta nejmenší miminka, nevyžaduje speciální potraviny. Obiloviny, luštěniny, maso, mléčné výrobky, oříšky, kváskový chleba, ovozel, vajíčka, oleje, máslo… Rozdíl oproti stravě, kterou jíme doma s manželem a kterou dávám té nejmenší, není ani tolik v obsahu jako ve formě (např. luštěniny jako kaše, oříšky jako máslo). Samozřejmě pro malé děti upravuju množství soli, použitá koření, dochucovadla, cukry… Základ je ale totožný.

3. Servíruju ovoce/zeleninu ke každému jídlu 🍅

Velmi jednoduché pravidlo, které není vůbec složité dodržet. Ke každému hlavnímu jídlu servíruju zeleninu a ovoce. Anežka je na to zvyklá od malička a nemá problém ji sníst, často z talíře mizí zelenina jako první.

4. Pravidelně zařazuju mléčné výrobky 🧀

Každý den holčičkám nabízím jogurt, tvrdé sýry, žervé. Střídám bio kravské výrobky s ovčími (ty má nejraději Františka) a kozími. Anežce dávám i klasické mléko či v omezené formě tvaroh, ricottu, cottage (množství hlídám kvůli většímu obsahu bílkovin ve výrobku). Obě holčičky jí neochucené varianty. Anežce občas připravuju domácí termix anebo rozmixuju jogurt/kefír s ovocem a případně dosladím marmeládou.

5. Nakupuju co nejkvalitnější potraviny 🔝

Jsem velkým zastáncem kvality před kvantitou. A to nejen v jídle, ale i nákupu oblečení, kosmetiky, věcí do domácnosti atd. Moje jedny jediné legíny na každodenní cvičení by mohly vyprávět 😅.

Zpět k jídlu. Maso vybírám farmářské, vajíčka domácí anebo 0 a 1, zeleninu a ovoce sezónní atd. Nejsem pošahaná, abych obíhala samotné pěstitele, farmáře, bio obchody atd., ale v obchodě, kde nakupuju, se snažím vybrat tu nejlepší možnou kvalitu za cenu, která mi dává smysl.

6. Dávám si pozor na jídla určená přímo pro děti 👧🏻

Tady si možná naběhnu, ale téměř nekupuju produkty určené primárně dětem. Nemyslím samozřejmě umělou výživu anebo příkrmy pro miminka, ale různé barevné jogurty s obrázky, sušenky pro růst zoubků (jako vážně někdo koupí sušenky z pšenice a cukru a věří, že pomáhají na zuby???), dětské šunky, sýry… 

Mnoho rodičů v domnění, že marketingové označení “pro děti” znamená to nejlepší pak vůbec neřeší složení výrobku a až velmi často jde o produkty, které naopak pro děti vhodné nejsou. A v lepším případě jsou složením totožné s jiným produktem, jen cena je vyšší.

7. Šetřím s cukrem 🍩

Doma máme rádi sladké, s chutí si k snídani dáme teplé loupáky anebo křupavou granolu, po obědě ke kávě kus koláče anebo buchtu. Patří to k našemu životu, proto to ani holčičkám nebudu zakazovat, přišlo by mi to pokrytecké. Samozřejmě Františce (11 m) nic s cukrem nedávám a 3leté Anežce zase koriguju množství. U domácích sladkostí mi vyhovuje, že mohu upravovat množství cukru, které do receptu dám.

Jsem mnohem raději, když si Anežka dá můj koláč anebo něco sladkého z dobré pekárny než nějaké sušenky, čokoládičky a lízátka 🍭. Takové věci sami nejíme a doma je běžně nemáme, takže je zatím ani téměř nezná. Sladké nápoje rovněž.

Zároveň pozoruju, že pokud si dá nějakou sladkou svačinku mezi hlavními jídly, výrazně se snižuje šance, že bude pak jíst hlavní jídlo. Ono se to nezdá – tu tyčinka, tu křupka a výsledkem je nejedlík normálních jídel.

8. Nehrotím 🔥

A pak přijdou dny, kdy je vše jinak 🤷‍♀️. Je víkend a hodinu po snídani jdeme kolem zmrzlinárny, přijede babička a přiveze bonbóny, jsou narozeniny, jdeme do kavárny a máme chuť na croissant… Anebo teď nově má někdo ve školce oslavu a všechny děti dostanou čokoládový muffin. Není to tak každý den, ani ob den, takže si myslím, že se nic nestane. 

Podívejte se na mé tipy, jak zvládat vařit i s malými dětmi.


Forma

1. Nechávám se kopírovat 🍽

Alfa a omega celého stravování dětí! Vlastně celého přístupu k dětem. Chci, aby moje děti jedly zdravě? Musím i já takto jíst. Chci, aby jedly zeleninu, pohanku, bílý jogurt? Musím to jíst také. Je přeci nesmysl dávat dětem něco extra, o čem si myslíme, že je pro ně zdravé a přínosné a sami se cpát párkama s hořčicí. 

2. Zkouším různé formy 🥣🥦

Dříve nebo později nejspíš přijde období, kdy dítko, které do této chvíle jedlo všechno, najednou chce těstoviny s těstovinama. Také některé děti bývají poměrně zdrženlivé a opatrné, často jim pak trvá klidně 10–15 vašich pokusů, než danou potravinu vezmou na vědomí a budou ji jíst. Netlačte na ně.

I když by to bylo pohodlnější, snažím se stále nabízet co nejpestřejší jídla a hraju si s formou. Dítě nechce spařenou brokolici? Zkusím ji servírovat v podobě krémové polévky, nastrouhám ji do masových/luštěninových kuliček, upeču ji s jinou zeleninou, které má dítě rádo, zapeču se sýrem… Nechce jíst žloutky? Třeba mu vadí jejich textura vařených vajíček a míchaná anebo omeleta bude v pohodě. 

3. Společně vaříme 👩‍🍳👧🏻

O benefitech zapojení dětí do přípravy jídla a vaření jsem psala tady a tady. Určitě mrkněte.

Díky zapojení dětí do vaření si zvýšíte šance, že dané jídlo sní (zatím velmi úspěšně testováno na Anežce). Starší děti vám budou opravdu dobrými pomocníky a také pochopí, že příprava jídla chce čas a jídlo, které mají k večeři stálo nějaké úsilí připravit a nebudou jej brát jako samozřejmost. 

4. Společně jíme 👨‍👩‍👧‍👦

O tenhle bod se hodně snažím, i když ne vždy se mi ho daří naplnit. Občas za dětmi tak nějak dovlávám 😀. Nicméně dbáme na to, aby holčičky vnímaly důležitost společného stolování. Už od miminka byly s námi u stolu, mají své místo, své bryndáky, talířky… 

Současně jsem zastáncem pravidelnosti, tím nemyslím armádní přesnost obědu ve 12:00, ale držíme společné snídaně a večeře. U Anežky je vidět, že to vnímá a že čeká třeba na tatínka, aby se šel taky najíst. Pokud však nechce jíst, nenutím, ale zároveň nenabízím něco jiného. Pokud nechce polévku, v pořádku, ale nemůže pak mít kousek bábovky.

5. Chodíme do kaváren ☕️🍰

S manželem jsme byli vždycky kavárenští povaleči. Za našich mladých let jsme byli schopní utratit poslední peníze za cappuccino a vůbec nám to nevadilo. Návštěva kaváren k nám patří, a i proto je navštěvujeme i s dětmi. Holčičky se postupně učí, jak se chovat v prostředí plném lidí a speciálně Anežka už velmi dobře chápe benefity těchto návštěv, protože dostane ochutnat dobrý koláč 😅. 

Chci takto oklikou říct: dělejte to, co je pro vás přirozené, děti to od vás navnímají. A ještě jedna drobnost, do kaváren a restaurací samozřejmě nechodíme, pokud nejsou holčičky v dobrém (rozuměj) tichém rozpoložení.

6. Preferuju zdravější způsoby přípravy jídla 🍟

Burger a hranolky? Pro děti? Ano! Doma dokážu připravit výborné burgery i křupavé hranolky, aniž bych měla špatný pocit, že dávám dětem něco nezdravého. Hranolky upeču v troubě, maso či jinou náplň do burgeru opeču na pánvi… Vždy se dá najít pro děti vhodnější způsob přípravy jídla než je smažení. Celkově preferuju pečení v troubě (i kvůli úspoře času), blanžírování zeleniny či přípravu zeleniny na páře.

7. Nezakazuju a nepřikazuju 🙅‍♀️

“A sněz alespoň tohle.” “Dokud to nesníš, nepůjdeš od stolu.” Znáte? Asi ano, že? A já zase doufám, že moje holčičky tohle nikdy znát nebudou. Ano, snažím se v nich budovat zdravé návyky, snažím se, aby jedly přirozenou a kvalitní stravu, aby neměly problém jíst zeleninu, ryby, luštěniny…, ale nenutím je do toho.

Sama si ze svého dospívání nesu šrámy v podobě komplikovaného vztahu k jídlu, a i proto dělám maximum, aby mé děti to měly jinak. 

Nezakazuji jim nějaké ale zároveň nabízím vhodnější alternativy. Klidně, ať si starší Anežka dá k snídani bábovku, ale doplním ji o jogurt a čerstvé ovoce. Může mít sušenku, ale až po obědě. Nechce jíst oběd? Nemusí. Ale taky nemůže mít pak sušenku. Věřím, že jde o smysluplné návyky. Co myslíte? Máte to se svými dětmi podobně?

8. Nehrotím 🔥

Je to jídlo, ne záchranná chirurgie. Jídlo je u nás doma důležité. Myslím si, že i správnou stravou se dá od miminka vybudovat silná imunita a že teď dávám dětem do vínku (spolu s genetikou, se kterou udělám houby 🍄) to, s čím budou pracovat v dospělosti. Ale snažit se úzkostlivě dělat jen to nejlepší a stresovat se tím, že moje dítě nejí tohle a mělo by, protože je to zdravé, je cesta do pekla. 

Nezapomeňte, děláte pro své dítě vždy to nejlepší, i když do nich zrovna zahučel kousek čokolády.


Kam chodím na ispiraci?

Jídlo pro úplně nejmenší: BLW Krok za krokem, Solid starts, Minispajz, Nutrimamma

Jídlo pro děti: My cooking diary (a její dětská kuchařka), Vyrobeno z lásky, Hungry Panda, Jmenuji se Péťa, Yummytoddlerfood

Celkový přístup: Adéla Prokůpková, Zuzka Medička mudruje, Margit Slimáková


Líbily se vám moje tipy? Děláte něco jinak? Stejně? Dejte mi vědět do komentářů.