Miminko ještě není na světě a už se řeší jídlo. Co jíst před otěhotněním, jak podpořit zdraví miminka v těhotenství, co naopak nejíst. Hned po narození se bedlivě sledují váhové přírůstky. Pár měsíců po narození každá maminka začne řešit první příkrmy a začne své miminko seznamovat s rozličnými potravinami, vůněmi a texturami.

Ne každé miminko přijímá jídlo s nadšením, jaké by si rodiče přáli. Dítko jídlo nepřijímá, vzteká se, hází kolem sebe, je vybíravé… Jestli doma nemáte pohodového a nadšené strávníka a s jídlem se občas trápíte, zkuste mé tipy, které už téměř 2,5 roku „testuju“ na své dceři (a brzy mne bude čekat druhé kolo s mladší holčičkou).

A nezapomeňte, jídlo má být i radost!

1. Zapojte děti do přípravy jídla

Vzpomínám si, jak jsem jako malá/mladá 🤷‍♀️ koukala na tehdy populárního pořad Jamieho Olivera Šéfkuchař bez čepice. V jednom z dílů připravoval se svou malou dcerkou minestrone, které na závěr zastrouhal parmazánem. Bylo vidět, jak se malá na jídlo těší. A doufala jsem, že jednou budu schopná vzbudit nadšení pro jídlo i ve svých dětech.

Nechci být příliš sebevědomá, ale troufám si říct, že u Anežky se mi to povedlo! Nejen, že je velmi gurmánský strávník, ale i nadšený pomocník. Ono jedno souvisí s druhým. Ohromně jí baví míchat vajíčka k snídani. Jakmile má umícháno, už si nasazuje bryndák a běží ke své židličce je sníst.

Když vidí, že něco připravuju v kuchyni, hned ke mne peláší, popadne učicí věž a přirazí si ji ke kuchyňské lince a zapojí se. O to větší má pak chuť ochutnávat a poznávat nová jídla. A taky hned ujídá 😅. Miluje přisypávat mouku, míchat salát, dávat granolu do sklenic, držet mixér při mixování polévky. Jasně, je z toho bordel po celé kuchyni, Anežka je zapatlaná, nádobí je kopec, ale je to boží. I když taky přiznávám, že ne vždy.

TIP: svěřte dítku nějakou bezpečnou činnost, při které se bude cítit důležitě. Mně hodně funguje přenechat Anežce míchání anebo přisypávání lžící odměřených surovin do těsta. V mezičase, kdy je zaujatá svým úkolem, dělám činnosti, které jsou pro ni nebezpečné, ale velmi lákavé 😬.


2. Nechte je, ať se opičí

Užívejme si malého věku našich dětí, kdy jim dělá radost dělat to, co děláme my. Chcete naučit děti snídat? Chcete, aby jedly zeleninu? Svačily bílý jogurt? Naservírujte napřed tato jídla sobě. Opravdu nefunguje, když vy budete jíst hranolky a řízek a dítku připravíte super zdravou zeleninu na páře s rybou. Anežka naopak velmi ale velmi ráda krade to, co máme na talíři my.

TIP: Opičení nefunguje jen u jídla. Velmi jednoduše naučíte děti mít si ruce po příchodu z venku, zdravit i uklízet.


3. Vytvořte si rutinu

Děti mívají rády pravidelnost. Využijte toho ve svůj prospěch. Když budou vědět, že hned ráno po vyspinkání následuje ranní hygiena, převlékání z pyžama a servírování snídaně, brzy na takový rituál přistoupí (zvyknou si na něj). Procházka, oběd, spaní, hraní, svačina atd. Záleží na vašich potřebách a zvyklostech. Určitě je vhodné vycházet vstříc spánkovým potřebám vašeho dítka a zbytek si zase zkuste upravit dle svých preferencí. Netvrdím, že každý den musí probíhat jak na vojně, ale pravidelně se opakující styčné body dne pomohou vám i vašemu dítku.


4. Jezte dohromady

Zcela upřímně musím napsat, že v tomto bodě sama leckdy selhávám. Připravím jídlo na stůl a v tu chvíli Františka začne plakat, takže se začnu věnovat jí. Balancovat mezi potřebami dvou malých dětí je často až příliš náročné. I tak se snažíme dodržovat, že alespoň manžel s Anežkou snídá a večeří. Věřím a doufám, že k poklidnému!, společnému a naumatlanému stolování ještě dospějeme.

Nyní, kdy bude Anežce 2,5 roku je na společné stolování natolik zvyklá, že jej vyžaduje. Chce například nandavat jídlo i pro ostatní, aby nejedla sama.


5. Nenuťte sebe ani děti

Děti bývají konzervativní bytosti a dlouho jim trvá, než vyzkouší něco nového. Údajně jim trvá 10× až 15× než začnou reflektovat novou potravinu na talíři. A dalších 10 až 15 oťukávacích pokusů, než potravinu začnou běžně konzumovat. Samozřejmě záleží na povaze dítka i na tom, co mu nabízíte. Tak jako tak se obrňte trpělivostí. Nikdy však dítě do jídla nenuťte.

Zároveň moc doporučuju nenutit do různých jídel ani sebe, jen proto že by to bylo pro dítě dobré. Pokud například příliš neholdujete luštěninovým jídlům, je nesmysl je vyvářet pro dítě. Určitě není na škodu si jídelníček o luštěniny obohatit, něco vyzkoušet, ale nemá cenu vařit čočkový dhal, pokud běžně jíte úplně jinak laděná jídla. Jasně, všechny ty pohanky, quinoy, bulgury jsou skvělé potraviny, ale když nevíte, jak je vařit anebo vám nechutnají, ani toho malého človíčka nepřesvědčíte, že je to nejlepší jídlo na světě.


6. Kuchařky mohou být skvělými knihami pro děti

Možná trochu geekovská rada, protože ja jsem opravdu velký nadšenec do jídla a třeba prohlížení kuchařek je pro mne velký relax, a tak bylo pro mne velmi přirozené prohlížet si je i s Anežkou. Kuchařky jsme si často prohlížely místo klasických dětských knížek. Není proto divu, že právě v oblasti jídla má Anežka nejširší slovní zásobu 😀.

Nyní si často prohlížíme kuchařky a společně spolu vybíráme, co upečeme anebo uvaříme.

TIP: i pomocí kuchařek můžete dítko učit barvy, tvary, druhy ovoce, zeleniny a dalších potravin.


7. Experimentujte a maskujte

Spousta potravin se dá podávat různou formou. Někdy prostě dětem nestačí uříznout kousek chleba a potřít jim ho žervé, je potřeba je ke konzumaci zlákat. Tady máte pár mých tipů:

Formičky a vykrajovátka | Vykrajovátka a formičky nemusíte používat jen při pečení vánočního cukroví. Perfektně s nimi vykrájíte zvířátka anebo třeba autíčka z chlebu, upečete s nimi zdravé sušenky. Do větších tvarů nalijte lívancové těsto a menší vykrajovátka poslouží k vykrájení zeleniny či ovoce. Hvězdičky okurky můžou odmítače zeleniny nadchnout.

Krémové polévky | Hladké krémové polévky mívají děti v oblibě, chutnají jim a dobře se jim jedí. Pokud máte takového strávníka, využijte toho ve svůj prospěch. Krémové polévky mohou stát na výživných masových, zeleninových i rybích vývarech. K dosažení krémové konzistence nemusí posloužit jen smetana, ale také rozmixované luštěniny (skvělá je červená čočka anebo chuťově neutrální máslové fazole). Do krémových polévek můžete rozmixovat také maso, kterému děti často příliš neholdují i zeleninu, kterou by jinak nesnědli. Nasládlejší chuti polévek dosáhnete i tak, že zeleninu nejprve upečete v troubě.

Maskování oblíbenou potravinou | Určitě má vaše dítko v oblibě nějakou potravinu. Často to může být banán, který můžete rozmačkat a použít k oslazení například pohankové kaše. U banánu dávejte pozor na zralost. Nezralé (takové ty zelenožluté banány) způsobují dětem průjem. U Anežky takto funguje například zamíchání rozinek do kaší, nastrouhání sýra na hotová jídla anebo třeba přimíchání sušených rajčat a oliv do různých příloh.

Svačinové krabičky | Někdy děti nemají na jídlo prostě čas, nechtějí sedět u stolu, protože mají na práci jinou zábavu. Netrápím se tím a zabalím nedojezenou snídani do krabičky na ven. Většinou sahám po tvrdých kouscích ovoce a zeleniny, co se dobře drží, tvrdých sýrech, snídaňových lívancích apod. Určitě jde o zdravější formu svačiny než jsou kupované křupky a tyčinky. Pro inspiraci, co připravovat dětem do krabiček, mrkněte sem.

Možnost výběru | Dejte dítku na výběr. Mně se velmi osvědčily “rozložené” bowl. Všechny potraviny Anežce odděleně vyskládám na talířek a nechám ji, ať si vybere, na co má chuť. Často tak pak ochutná i suroviny, které nezná. Podobně funguje, když připravím švédský stůl pro nás všechny a sama si pak vybírá, na co má chuť.

TIP: mnoho a mnoho inspirace na zábavné servírování jídla dětem najdete v kuchařce Markéty z Neplecha na plechu


8. Choďte do kaváren

S manželem milujeme navštěvovat kavárny, bistra a restaurace, proto bylo přirozené, že Anežka vpluje do tohoto životního stylu s námi. Velmi brzy pochopila, že tu může poznat a ochutnat i to, co doma nemá. Živě si vzpomínám, když jsme byli v Plzni v pizzerii Da Pietro, Anežce bylo asi 10 měsíců a energicky se vrhla a téměř převrhla pizzu ze stolu 😆.

I když jsou návštěvy kaváren s dítětem občas náročné, kávu si rozhodně nevypijete v klidu a z objednané snídaně vám zbyde možná polovina, dítko po pár návštěvách pochopí, co může očekávat a začne návštěvy gastro podniků taky milovat.


9. Eliminujte rušící prvky

Tipuju, že tento názor nebude mezi maminkami úplně populární. Nejsem zastánce přístupu “hlavně ať se dítě nají” a je trošku jedno za jakých okolností. Za mne jsou televize, tablety, telefony, pohádky, krmení zvířátek, plyšáků pouze aktivity, které odvádějí pozornost od jídla.

Jasně, jednou, dvakrát, třikrát, puštěná pohádka zafunguje a polévku do dítěte natlačíte, ale šijete si na sebe bič. Záhy dítko bude vyžadovat tablet s pohádkou a na jídlo se vám vykašle. Potvrzeno od několika kamarádek, které mají malé děti a s jídlem ve větší anebo menší formě bojují.

Bohužel tady nemám zaručenou radu, než jen vytrvat, dítko do jídla nenutit, nabízet a když nechce, tak jej nechat být.


10. Omezte zbytečná “jídla”

Jakmile jsou děti trošku starší (řekla bych, že u nás to bylo mezi rok a čtvrt a rokem a půl), začnou se mnohem lépe orientovat v nabízeném jídle a velmi brzy pochopí, že sladká tyčinka (byť ji koupíte v odděleních s dětskou výživou) jim chutná víc než brambory a špenát. A pokud si nedáte pozor, brzy vám bude dítko jíst tu křupku, tu tyčinku, tu jen sladké ovoce a o pořádné jídlo neprojeví vůbec zájem.

I já jsem se párkrát dostala do sladkého začarovaného kruhu, většinou to bylo ve chvílích, kdy jsme nejedli doma, byli na dovolené anebo byla Anežka nemocná. Návrat k normálnímu jídlu byl trochu ukřičený, ale šlo to. Co mi zafungovalo? Prostě tyto mini svačinky nedat. První den, dva Anežka trucovala, moc normálního jídla nesnědla, pak se vše vrátilo k běžnému jídlu.

Pozor, nenabádám vás nechat dítě hladovět. Jen jsem přesvědčená, že právě tyto zbytečné sladkosti (tyčinky, kapsičky, barevné jogurty apod.) ve výsledku vedou k tomu, že vám dítě „nic nejí“.

Hledáte inspiraci pro menší děti? Mrkněte na můj článek Jak vzbudit v dětech chuť k jídlu.