Dneska tu mám jedno mama téma, a to jak skloubit vaření pro celou rodinu, když vám na rukách/nohách visí malé děti. Já mám dvě holčičky, jedné budou tři a jedné rok. Teprve pár týdnů chodí ta starší chodí do školky, přes 10 měsíců jsem s nimi válčila nejen v kuchyni sama.

Jídlo je pro nás doma důležité, dbáme na kvalitu i pestrost. Zároveň věřím, že dobré a poctivé jídlo má pozitivní vliv na budoucí zdraví obou holčiček, i proto jsem nechtěla rezignovat na chleba s něčím (i když nic proti křupavému kváskovému chlebu s domácí pomazánkou) anebo jídlu z dovozu. Netvrdím, že je katastrofa si sem tam nechat něco dovézt, u domácího vaření vidím ale více výhod, ať už v kontrole kvality použitých surovin, tak i hodně v ekologickém i ekonomickém aspektu.

No jo, ale jak zvládat uvařit, když často s těmi mrňaty (anebo i jen jedním kouskem) si stihnete sotva dojít na záchod? Za tu dobu, co vařím a peču s dětmi doma, tak jsem si přišla na pár systémů, které mi pomáhají k tomu, abych zvládla připravit dobré jídlo pro nás všechny.


Bez plánu to nepůjde

Jestli se mi s dětmi něco osvědčilo, tak je to plánování jídel. Ono se to nezdá, ale přemýšlení o tom, co uvařím, co mám v ledničce, co musím dokoupit, zabere mraky času. A nejhůř dopadly pokusy, kdy jsem si řekla, že uvařím podle toho, co je doma. Improvizace je fajn, ale chvíli zabere, než vás napadne, co s čím zkombinovat… Mezitím děti stihnou převrátit byt vzhůru nohama. Takže od letošního ledna jedu jídelníčky.

Jídelníček – o benefitech jídelníčků už jsem psala tady. Ale já vám je nacpu i sem :). Vyhovuje mi, že si s týdenním předstihem naplánuju jídla, která budu chtít vařit. Od doby, co plánuju jídla, tak jíme pestřeji (cíleně zařazuju větší škálu potravin) a zároveň nekončíme na chlebu s vajíčky, protože nic jiného doma nebylo. Podle naplánovaných jídel pak mohu zajistit nákupy.

Online nákupy – šetří mi spousty času. Nenakupuju impulzivně, nenechávám se zlákat slevami, na věci/potraviny, které nepotřebujeme a nemusím dětem kupovat nesmysly, abychom z obchodu odešli jakžtakž v klidu (znáte to, že jo). Zároveň online nakupování mi lépe funguje se sledováním zásob potravin ve špajzu a lednici, takže nedochází k plýtvání. Jo a nemusím tahat těžký nákup do kopce :). Stačí, že tahám dítě v nosítku, což 🙂


Dobrá příprava je klíč

Francouzi tomu říkají mise en place, což se dá přeložit jako “mít vše na svém místě”. Pro vaši lepší představu, je to předpříprava surovin na vaření. Ve chvíli, kdy se vrhnete na vaření, tak potřebujete, aby to “odsejpalo”. I proto je dobré, si všechny suroviny do receptu vyndat na linku, ať je máte po ruce. A ještě lépe, když si například zeleninu očistíte a předkrájíte dopředu. Pak už jen házíte podle potřeby do hrnce. A ještě lépe, můžete zapojit děti, aby vám mističky se zeleninou podávaly atd.


Využijte každou volnou chvíli

S dětmi nejčastěji vařím na etapy. Kupříkladu chci k večeři rodině naservírovat krémovou polévku z pečené dýně. Klidně hned ráno, než vstanou děti, tak si nakrájím dýni a dám na plech a upeču ji. Dýni takto nechám chladnout v troubě. Přes den najdu chvíli, kdy jsou holčičky hodné (každá si hraje, anebo alespoň jedna spí), hodím dýni do hrnce, přidám čočku, koření, vodu/vývar, přiklopím a uvařím. Před večeří už jen zjemním kokosovým mlékem a rozmixuju, což zvládnu i za asistence dětí.

Takto si můžete udělat “strýčka” u spousty jídel – omáčky, zapečená jídla, risotta…


Zapojte děti do vaření

I kdybych měla sebelepší time management, zcela bez dětí uvařit nestihnu, a vlastně bych ani nechtěla, protože právě společné vaření buduje v dětech lepší vztah k jídlu. Často máme společné vaření místo hraní a speciálně starší Anežka si nestěžuje, protože ochutnává 😅

Se společným vařením jsem začala úplně od miminka, nejprve holčičky spinkaly v nosítku. Když už seděly, tak jsem si je v jídelní židličce přisunula ke kuchyňské lince, aby viděly a také jsem jim dávala ochutnávat. Obrovský úspěch u společné přípravy jídla měla učicí věž – konkrétně máme Kid helper od Utukutu. V tuhle chvíli už přišly na scénu mističky s předkrájenými ingrediencemi, které mi Anežka házela do hrnce. Nyní mi téměř 3letá Anežka sedí na lince, pomáhá míchat, sleduje robota, oblizuje metly, mladší Františka střídá nosítko a jídelní židličku. Skvěle vám pro miminka poslouží i houpátko, které bezpečně dáte na linku, aby mohlo miminko vše sledovat.

Zároveň u Anežky vidím, jak je stále šikovnější. Umíchá si vajíčka, nasype mi suroviny do mísy, naváží ingredience a často mi u vaření sní spousty zeleniny, ovoce… A především vnímám, jak jí společné vaření baví. Určitě jí nenutím, pokud nemá chuť. Pokud chcete děti do vaření nadchnout, dejte jim pocit důležitosti a samostatnosti. Svěřte jim konkrétní a pro ně bezpečnou činnost – promíchání těsta, podávání surovin, přisypávání, ochutnávaní a u starších dětí se nebojte je nechat nastrouhat sýr, nakrájet měkčí zeleninu atd.

Nechci vám společné vaření idealizovat, občas je to o nervy. Bordel je všude, občas vám děti nějakou surovinu sní, občas něco vysypou… Vždycky to trvá déle, než čekáte. Ale stojí to za to!


Využijte chytré přístroje a funkce na maximum

Mám doma několik přístrojů, které mi doma zásadním způsobem zjednodušují práci.

Velký kuchyňský robot – díky robotu zvládnu i s dětmi péct kynuté buchty, kváskové loupáky, nadýchané bábovky. Robot vše uhněte, ušlehá i utře za mne a já mám volné ruce na hlídaní dětí.

Chytrá trouba – to, že můžete péct více jídel najednou, je asi běžné. Časovače i volba programu dle typu připravovaného pokrmu vás taky asi neuchvátí. Nicméně můj lifesaver je dálkové spuštění trouby. Miluju! Můžu vyrazit s dětmi ven a troubu přes aplikaci v mobilu pustím, kdy potřebuju. Běžně takhle peču kuře, zeleninu i zapékám těstoviny…

Mrazák – trochu oldschool, uznávám. Ale kolikrát vám porce schované polévky či omáčky zachrání život. Často cíleně uvařím větší množství jídla, jehož část pak dám do mrazáku.

Pomalý hrnec – osobně ho doma nemám, nicméně mnoho maminek si ho nemůže vynachválit. Vše naházíte do hrnce, zapnete a už jen čekáte, až je jídlo hotové. Je skvělý na vývary a dlouho tažená masa.

Robotický vysavač sice s ním neuvaříte, ale zato po vás uklidí svinčík, který jste s dětmi při vaření napáchaly.


Zamilujte si jídla z jednoho hrnce/pekáče

Nechci se tu kasat, že i se dvěma malými dětmi zvládám vařit pětichodové menu. Nene, taky si vaření zjednodušuju, co jen to jde. Velmi často vařím jídla v jednom hrnci anebo peču v jednom pekáčku. Často máme doma kari, dhály anebo pořádné zeleninové polévky. Anebo zase pečenou zeleninu, ke které uvařím už jen rychlou přílohu a dám kousek sýra či pečená kuřecí stehna na zelenině.

Zkuste třeba naše oblíbené těstoviny v jednom hrnci s kokosovým mlékem, žampiony a špenátem anebo zapečené těstoviny se scamorzou a cottage.


A co úplatky?

Jsou situace, kdy potřebujete rychle uvařit, nemáte energii a náladu na vaření s dětmi, v tu chvíli vezmete za vděk “úplatky”. Já praktikuju dva – jídlo a kramaření. Když jsou holčičky se mnou v kuchyni, ale potřebuju, aby se příliš nezapojovaly 🥴, uplácím je tím, co mají rády. Nejčastěji sahám po lyofilizovaném ovoci, borůvkách, malinách, kouskách sýru. Nechci jim dávat sladkosti, protože energie mají už tak dost 🔋 A druhá úleva je kramaření – prostě jim otevřu kuchyňskou skřínku s nádobím a nechám je úřadovat.

A co televize? Tohle nechávám na vás. Určitě televize není zlo a víte, jak se říká: vše s mírou. My televizi zatím záměrně nemáme, takže u nás tenhle způsob zabavení není na pořadu dne. Telefon takhle dceři do rukou dávat také nechci.

Máte nějaké fígle, jak vařit “v klidu” s dětmi? Budu ráda za vaše podněty.