Nedávno jsem se zamyslela nad tím, kolik času ale i dalších skrytých nákladů je za jedním receptem, kterému, když se vám bude líbit, na Instagramu dáte srdíčko, když vás hodně zaujme, napíšete komentář a v tom nejlepším si jej sami vyzkoušíte.

Nechala jsem také své sledující na Instagramu také tipovat, kolik si myslí, že příprava jednoho receptu (konkrétně bábovky) zabere času – od samotné přípravy, přes focení, natáčení videa až po tu chvíli, kdy tady anebo třeba na blogu recept najdete. Přišlo mi desítky tipů od 1 hodiny po cca 10 hodin. Pojďte to se mnou tedy spočítat.

Nechci, aby to vyznělo, že je to kopec práce a že si stěžuju. To vůbec, dělám to proto, že chci 🙏. Zároveň chci ale poukázat na to, že když něco tvoříte – děláte autorskou keramiku, fotíte svatby, vymýšlíte CI, překládáte… – tak neprodáváte “jen” výsledný produkt. Za danou fotkou/hrnečkem/logem je spousta a spousta neviditelné časové a finanční investice. A i když je zrovna na Instagramu anebo webu obsah “zadarmo”, tak vlastně vůbec zadarmo není.

Pokud máte na Instagramu oblíbené profily, to nejmenší, co pro tvůrce můžete udělat, je dát právě ono srdíčko, napsat komentář a klidně i podnět pro zlepšení, soukromou zprávu a přesdílení anebo doporučení známým a přátelům také potěší. 

Jdeme receptům vystavit účet💰

(Časová i finanční investice se u každého tvůrce bude lišit, tak to mám já)

Vymýšlení receptu, hledání inspirace 🤔 | 30 min

Někdy nápad na recept přijde sám – je v sezóně nějaká surovina, máme doma na něco chuť. Někdy mám v hlavě představu o výsledku anebo třeba o kombinaci surovin. Někdy potřebuju inspiraci a pak hledám na Pinterestu, v kuchařkách, googlím a překládám z italštiny, španělštiny 😅. Většinou už rovnou přemýšlím o focení a natáčení.

Nakoupení 🛒 | 15 min

Ať už online, v obchodě anebo na trzích, na recept se nakoupit musí 😄.

Příprava samotného receptu / vaření / pečení👩‍🍳 | 60 min

Tedy samotné vaření/pečení není o moc delší než v reálu. Většinou si vše jen předvážím a rozdělím do mistoček. 

Focení 📸 | 30 min

Jelikož mi při focení „asistuje“ minimálně jedna, občas obě dcery, nemůžu se u focení dlouho rozmýšlet. Často mi „odejde“ stativ či mi někdo sní to, co chci fotit :). I tak během pár minut nacvakám 40–60 fotek k jednomu receptu.

Focení je něco, čemu bych chtěla v budoucnu věnovat víc péče – hrát si s nastavením foťáku, více promýšlet food styling, vytvářet „rozpohybované“ fotky. 

Editace 👩‍💻 | 45 min

Jakmile mám dofoceno, fotografie musím naimportovat do počítače, resp. do editačního programu. Já používám Lightroom Classic či někdy jen na telefonu Lightroom. Udělám předvýběr fotek, které chci editovat. Postupem let jsem si vytvořila oblíbené presety, což se mi nyní s dětmi hodí a editaci jedné fotky věnuju občas sotva 2 minuty. Na konci mívám kolem 15 fotek daného receptu. Je to i z důvodu, že na blog potřebuju širokoúhlé náhledové fotky, do postu i do stories je ideální mít také odlišné rozměry fotek. Hotové fotky zase v potřebném rozlišené vyexportujou do počítače a následně nahraju na blog a do telefonu. 

Sepsání receptu 🗒️ | 30 min

Během vaření a pečení si dělám jen chaotické poznámky, které posléze potřebuju přetavit ve smysluplný a pro každého pochopitelný recept. Ideálně samozřejmě i s následnou jazykovou i typografickou korekturou 😅.

Příprava receptu na blog 📝 | 30 min

Překlopení sepsaného receptu a doplnění fotografií do prostředí WordPressu, na kterém mi běží blog, taky zabere pár desítek minut času. 

Přizpůsobení pro Instagram (post a stories) 📱 | 30 min

Zdá se, že je hotovo. Ještě ale chybí vybrat fotku pro post a připravit text a recept. I když mám recept sepsaný, v prostředí Instagramu je potřeba upravit drobnosti v podobě ikonek, hastagů či pomlček. Trochu času zaberou stories s fotkami a textací navázané na recept.

Postupové reels 🎥 | 30 min

Natáčím na mobil, proto mi natáčení nezabírá tolik času. Dovedu si představit, že natáčení na foťák se vyšplhá do vyšších jednotek hodin.

Střih a titulkováni videa 🎬  | 60–90 min

Nejprve udělám hrubý střih natočených záběrů na telefonu. Poté jednotlivá videa v namyšlené posloupnosti naimportuju do střihačského programu. Tam dělám finální střih, video si pak vyexportuju do notebooku/mobilu. 

Titulkování dělám přímo v prostředí Instagramu. Taktéž výběr hudby či voiceover.

Opět bych chtěla podotknout, že já dělám poměrně snadná videa i základní střihy. Jakákoliv další grafika či after efekty se mohou vyšplhat na jednotky hodin. 

Příprava videa na Instagram 📱 | 30 min

Mám hotové video i texty (v telefonu anebo na blogu), bohužel nefunguje ctrl C a ctrl V, takže je potřeba text doladit. Upravit odrážky, mezery, zvolit náhledovou fotku… Přidat hashtagy. A modlit se, že vám Instagram vše nahraje na první pokus.

Další “neviditelné” náklady 💳

Hmotné 

Fotoaparát, paměťová karta, objektiv, počítač, mobil, předplatné grafických a editačních programů (12–25 € měsíčně), nádobí na focení, platba za doménu blogu (cca 1500 Kč ročně)

Časové

Komunikace s klientem v případě tvorby receptu na zakázku, recept/fotky nevyjdou, učení se s novým programem


Suma sumárum jde o 7 hodin práce 😅 Pokud půjde o složitější recept, dostanu se na hezký full time job.