Téma, které vás absolutně nezajímá, dokud se vás netýká. A téma, které je velmi třaskavé, jakmile se vás týká. Proto jsem se po několika diskuzích na svém Instagramu rozhodla jej pořádně uchopit a zpracovat jej nejen do podoby, jak to máme my, co nám vyhovuje anebo nevyhovuje, ale ráda bych předala i informace, které se vám mohou hodit. 

Můžete anebo musíte být s dětmi doma?

V ČR je nastavená poměrně jasná trajektorie – 6 až 8 týdnů před termínem porodu odcházíte na mateřskou dovolenou (pokud na ni máte nárok, což jako OSVČ mít nemusíte), poté čerpáte mateřskou (celkem 28 týdnů) a následně přecházíte na rodičovskou dovolenou, kde již máte nárok na příspěvek 300 000 Kč. Částku si můžete nechat vyplácet až do 4 let věku dítěte. Pokud vezmete v úvahu obvyklou délku rodičovské dovolené (3 roky), budete se pohybovat kolem 8–9 000 Kč, což není inu mnoho. Dojdete-li k závěru, že taková částka je pro váš rozpočet příliš nízká anebo třeba také, že nechcete vypadnout na 3 roky z pracovního procesu a budete chtít z této nalinkované trajektorie vyskočit, možná brzy narazíte.

Dělám v odvětví, kde se hodně mění legislativa, takže vypadnout na tři roky se rovná profesní sebevraždě. 
~ maminka JaNi

Uznávám, že v ČR máme oproti mnoha jiným zemím obrovský luxus, kdy můžeme být doma s dětmi a stát nás v tom jakžtakž podporuje, horší ale je, že situace v Čechách je taková, že vlastně s dětmi doma být musíme. A proč? 

Podle mého názoru největší kameny úrazu jsou 2, možná trochu tři. První jsou zcela upozaděné částečné úvazky, druhý představují nedostatečné kapacity školek. A třetí, když už jsem jej zmínila, tak je nastavení společnosti u nás. Pojďme si vše rozebrat víc do hloubky.


1 | Jak si stojí částečné úvazky v Čechách?

Zkrácené (částečné) úvazky představují v ČR téměř zanedbatelnou část pracovního trhu. Konkrétně jde o necelých 6 % (a z toho téměř 3/4 jsou ženy). Zatímco u našich západně orientovaných sousedů tvoří částečné úvazky téměř 30 %. Řekněme si upřímně, já osobně bych možná maličkatou šanci najít si práci na zkrácený úvazek měla – žiju v Praze a moje práce se odehrává u počítače, tudíž mohu částečně pracovat i na home office, ale co teprve maminky, které žijí v menších městech anebo jejich práce je vázaná na konkrétní místo? To je teprve v zásadě neřešitelný problém.

Dalším problémem u hledání práce na částečný úvazek, je finanční ohodnocení. Na základě zkušeností maminek v mém okolí anebo co jste mi psaly na Instagramu, částečné úvazky jsou blbě placené. A často úvazku ani neodpovídá množství pracovní agendy.

Přijde mi, že v nastavení naší společnosti by máma měla pracovat na vysoké manažerské pozici, ale dítě vyzvedávat nejlíp po obědě.
~ maminka Petra

Dítě je bráno jako stigma. Tohle bylo pro mne velké procitnutí, nečekala jsem, že je dítě dnes bráno jako překážka, ale při pracovním pohovoru nenápadně potenciální zaměstnavatel krouží kolem toho, zda máte dítě, jak je o něj postaráno, jak bývá nemocné atd. A bohužel “přiznáním” dítěte zaměstnavatel ztrácí zájem.


Pokud bych měla udělat krátký závěr – zkrácené úvazky téměř nejsou, a ty co jsou, tak je o ně enormní zájem a zároveň jsou špatně placené. Nicméně možná i to je jeden z důvodů, proč se mnohé maminky nevrací do původní práce, ale rozjíždějí vlastní projekty.


2 | Školky nejsou samozřejmostí

Státní školky 

Když se mi narodila první dcera, žila jsem v blahé nevědomosti, že až jí bude kolem tří let, půjde do školky. Můj názor se brzy střetl s realitou, že především ve velkých městech není vůbec snadné dítě dostat do školky, a to i v těch 3 letech. Poodstoupím od požadavků státních školek (dítě je odplenkované, má veškeré povinné očkování atd.) a vezmu v potaz jen to, že chci umístit dítě do školky v mém bydlišti. 

Dítě se do státní školky přijímá na základě 2 kritérií, a to je trvalé bydliště a věk. U věku se krátce pozastavím a pro názornost uvedu náš příklad. Anežka je narozená 20. září. Na přihláškách do školek se uvádělo, že přijímají děti, které dosáhly věku tří let do 31. srpna toho roku. I tak jsme podali přihlášky do 4 školek v našem okolí a dle očekávání nikde Anežku nevzali. V zamítacích dopisech uvedli, jaké nejmladší dítě do školky přijali a většinou se jednalo o děti ve věku cca 3,5 roku. 

Tady vzniká „drobný problém“, neboť rodičovský příspěvek můžete sice čerpat do 4 let věku dítěte, ale rodičovskou dovolenou máte do 3 let věku dítěte. A to je i čas, dokdy vám zaměstnavatel musí držet vaše pracovní místo. Tady něco nehraje, co myslíte?

Soukromé školky a dětské skupiny

Jelikož kapacita státních školek dlouhodobě nedostačuje, vzniká čím dál tím více soukromých školek (SŠ) anebo dětských skupin (DS)*. Když jsem hledala právě nějakou SŠ anebo DS pro Anežku, dostala jsem okamžité finanční profackování. Ceny za SŠ se mohou vyšplhat vysoce nad 10 000 Kč, a to se nebavíme ani o celotýdenní docházce. A v neposlední řadě, ani do SŠ/DS se nemusíte dostat hned, i tady bývá o volná místa nouze. My jsme na místo v DS čekali asi 3 měsíce. Proto doporučuju, pokud chcete jít touto cestou, zajišťujte místo pro své dítě dopředu. 

Finančně dotované DS – tím, že jsem hledala pro Anežku alternativu za státní školku, narazila jsem DS, která od roku 2022 získala finanční podporu MPSV na provoz. V jednoduchosti – za celotýdenní docházku platíme 4 000 Kč měsíčně (zbytek DS dorovnává MPSV) + jídlo. Abychom platili takovou částku, bylo nutné doložit potvrzení o příjmu jednoho z rodičů a také dítěti nesmělo být k 31. srpnu daného roku více než 3 roky. Detailní informace najdete tady.

*Rozdíl mezi soukromou školkou a dětskou skupinou: soukromé školky spadají tak jako státní školky pro MŠMT, zatímco dětské skupiny jsou v gesci MPSV a jejich záměrem je umožnit rodičům lépe koordinovat práci a péči o dítě. Nevztahují se také na ně vzdělávací osnovy atd.


3 | Tlak dnešní společnosti

Možná je jen mojí sociální bublinou, ve které se pohybuju, ale přijde mi, že společnost je vůči mámám kriticky naladěná. Máme být doma s dětmi, ale pak mentálně zaostáváme. Když chceme dělat něco jiného než být s dětmi, tak jsme kariéristky anebo děti zanedbáváme. Máme děti socializovat a učit správným návykům, ale do restaurace/divadla… je tahat nemáme. Jasně, jde o jistý stereotyp, ale s jinými názory se příliš často nesetkávám.

„Kdyby nebyl finance a taky zázemí babiček, mohla bych si o svojí práci nechat leda zdát.“
~ maminka Petra

Také jsme velmi přísné samy na sebe. Chceme mít perfektní domov, teplou večeři každý den, dělat s dětmi všechny ty trendy rozvojové aktivity, trávit dny aktivně, starat se o sebe, věnovat se vlastním aktivitám/projektům… Nechci říkat, že sama sebe nepushuju víc než dost, ale občas je potřeba říct dost a říct anebo zařídit si pomoc.

Nevím, jak dlouho se dá takové tempo vydržet, bohužel chci mít vždy vše na 100 %.
~ maminka Denisa


Co můžu dělat, když to chci jinak?

To, že je v ČR nějaký úzus, neznamená, že je to to nejlepší pro vás a vaši rodinu. Na základě svých zkušeností a příběhů, které jste mi poslaly na Instagramu, jsem dala dohromady několik tipů.

  1. Zajímejte se dopředu

Ať už jde o to, zda budete mít nárok na mateřskou dovolenou (pokud jste OSVČ), jak váš zaměstnavatel nahlíží na částečné úvazky, jaké máte školky v okolí. Ale jsou i další cesty – chůvy, otcovská dovolená…

  1. Komunikujte se zaměstnavatelem

Chcete se vrátit do práce, ale víte, že náplň práce, kterou jste dělala před rodičovskou vám už nebude vyhovovat anebo ji nebudete zvládat časově? Ozvěte se zaměstnavateli o dost dřív. Já se budu vracet do práce “až” za 3/4 roku, ale už teď si domlouvám časový úvazek a o dost jinou náplň práce, než byla před dětmi.

  1. Vzdělávejte se 

Jestli mi přijde něco naopak úplně skvělý, tak jsou to možnosti rozvoje (často i speciálně určené ženám a mámám). Ponechám stranou minimum času, který máme, ale když už si nějaký čas vyšetříme, příležitostí rozvoje je hodně. Mrkněte na Holky z marketingu, IT kurzy Czechitas. Ale i “běžný” YouTube či Instagram může být skvělým vzdělávacím nástrojem. Jestli jste došly k závěru, že původní práce už není pro vás, je mnoho rekvalifikačních kurzů.

  1. Oceňte se

Bojíte se, že rodičovská dovolená bude ve  vašem životopisu svítit jako velký černý puntík? Chápu, nevěříte si, máte pocit, že jste všechno zapomněla? Nebojte, já taky. Ale! Zároveň jsem se za ty měsíce/roky mnoho naučila. Nemyslím zrovna jen vypilování přesného time managementu zvládnutí nezvládnutelného a vyjednávání s protistranou, která vždycky řve víc než vy 😅. Já jsem např. rozjela blog, fotím, píšu, edituju. Moje klasické malé sebevědomí říká: „koho to zajímá”. Fakticky do CV můžu napsat znalost WordPressu, focení a následná editace fotek v Lightroomu, psaní a editace článků, vlastní Instagram atd. Nejsem v tom dokonalá, mám spousty prostoru se posouvat, ale naučila jsem se to všechno sama. Co vy? Určitě jste se naučily taky mnoho nového.

  1. Zjistěte si, na co máte nárok

Pro mnoho z nás představuje příchod dítěte obrovskou změnu na několika frontách a jednou z nich jsou i finance. Příjem rodiny se snižuje a výdaje se zvyšují. Je proto fajn zjistit si, na co mám kromě rodičovského příspěvku nárok, co vše musím platit a co naopak za mne po dobu rodičovské převezme stát, jestli mohu pracovat/podnikat, daňové odpočty atd. Velmi vřele doporučuju důkladně si prostudovat stránky Mazané matky Violy. Na rozdíl od informací, které najdete na stránkách příslušných úřadů, tady vše pochopíte. 


Odkazy, které se Vám mohou hodit

Mumdoo – aktivita 2 maminek, které založily projekt, který propojuje firmy a maminky 

M.arter – platforma, která si klade za cíl pomoct rodičům navrátit se do pracovního života

Holky z marketingu, Czechitas, Mazaná matka

Tematické podcasty

PMS – Po mateřských stopách, Houpačky, Rodičovská není brzda


Budu moc ráda, když mi napíšete své zkušenosti. Doplníte článek či mi napíšete konstruktivní připomínky.