Důvod první: Město a moře 2v1

Když jsme loni vybírali dovolenou, kam se vydáme k moři i s manželovou mamkou, chtěli jsme místo, kde bude jednoduché dopravit se z letiště na ubytování, kde bude nejen pláž, ale i další možnosti vyžití – kavárny, restaurace, galerie, místa na výlety atd. Z naší rovnice o několika neznámých vyšla jako ideální lokace město, které je u moře.

Na první dobrou nás napadl Dubrovník, kde už jsme byli a ohromně se nám líbilo. Další byla Malaga. A třetí nápad bylo Nice. Nakonec Dubrovník vypadl kvůli vysokým cenám za letenky. Malagu jsme vyloučili, protože jsme letěli v srpnu, kdy měla mamka dovolenou, a bylo by tam asi osmdesát stupňů. Takže nám zůstalo Nice. A víte co, byla to dokonalá volba. Možná jsme neměli příliš vysoká očekávání, ale Nice si nás získalo.

Jasně, nenajde tu malebně kýčovité pláže, ale moře tu je krásně čisté. V srpnu tu taky není úplně vylidněno, ale objevíte tu spoustu míst, kam se vydat na procházku, kde posedět i kde se opalovat, a to všechno do pár kroků.

V Nice se střídají volně přístupné anebo soukromé pláže. Pokud je vám líto dát kolem 15-20 euro za lehátko, skončíte asi jako většina obyvatel a turistů na městské pláži. A nezapomeňte, pláže tu jsou oblázkové, takže jestliže jste princezny na hrášku, pořiďte si nějakou podložku.


Důvod druhý: Čeština není slyšet na každém rohu

Nice není Chorvatsko, kde v letních měsících potkáte častěji snad Čecha než Chorvata. Za náš týdenní pobyt jsme slyšeli češtinu asi jednou. Nemám nic proti Čechům (až na pár běžných vlastností typu: umění nadávat na vše a za všech okolností apod.), ale někdy je super jet na dovolenou, kde neslyšíte češtinu, kde v supermarketu mají jiné potraviny, než na jaké jste zvyklí atd. Víte, jak to myslím? Nice nepatří mezi typické destinace Čechů. A za nás to bylo jen plus. Balzám pro uši neslyšet na pláži: „Tondo, namaž mi záda.“


Důvod třetí: Super galerie, muzea, výhledy

Moje tchýně měla na tuto dovolenou zcela jasný plán – opálit se dohněda až černa. Myslím, že by byla nejspokojenější, kdyby se mohla „grilovat“ jen na sluníčku a cestou do apartmánu se zastavit na tři kopečky melounové zmrzliny. Jak opalování, tak melounová zmrzlina se brzy stala každodenní tradicí :). My s manželem jsme si na dopoledne vždy naplánovali výlet po okolí. A že výhledů, procházek malebnými ulicemi, blomání na tržištích Nice nabízí nekonečné množství.


Co určitě vidět v Nice?

Parc de la Colline du Château
Nádherné vodopády tyčící se nad Nice. Výhled odtud je naprosto dokonale kýčovitý. Celé Nice vidíte jak na dlani. Přesně z těchto míst jsou pořizovány tak typické fotografie.

Promenade des Anglais
Asi nejznámější místo v Nice – dlouhatánská promenáda linoucí se podél moře. Pravděpodobně si tuto promenádu vybavíte u typických fotek z Nice. Večer se z promenády stává místo, kam se všichni vydávají si užít krásné západy slunce a pohodové procházky.

Musée Matisse
Nádherné muzeum poblíž římských lázní a arény nabízí rozsáhlou sbírku obrazů, kreseb, kvaší, ale i fotografií a tisků Henriho Matisse. Při příští návštěvy Nice vyrazíme do muzea Marca Chagalla a mě ohromně láká muzeum moderního umění MAMAC, které je navíc kousek od jedné příjemné kavárny Workhouse Cafe. Jinak po kavárenské scéně nás Nice docela zklamalo. Jsme fanoušci berlínských kaváren, takže jsem děsně namlsaní vysokou úrovní kávy, tudíž jsme si v Nice hodili menší kávový detox. Ne že by tu kavárny nebyly, ale my jsme už moc mlsné huby, no :).


Důvod čtvrtý: Výlet do Monaka

Spojení mezi Nice a Monakem je úplně perfektní. Nasednete na vlak a za pár desítek minut jste v jiném státě a úplně jiném světe. Oproti přímořskému a plněbarevnému Nice, je Monako až stísněné, rozpálené, dynamické a hlavně mnohapatrové. O samotném výletu se ještě rozepíšu v samostatném článku, protože Monako si ho zaslouží.

Určitě neuděláta chybu, když vyrazíte např. do St. Tropez, Antibes anebo do Cannes.


Důvod pátý: Trhy, sýry, zmrzliny

Nejen výhledy a výlety je člověk živ, že :-D. Naštěstí v Nice bylo i těch světských záležitostí víc než dost. Od pravidelných trhů, kde bylo možné nakoupit nádherné ovoce i zeleninu, čerstvé ryby, květiny i sladkosti a koření, přes cukrárny/zmrzlinárny s nekonečným výběrem příchutí až po obyčejné supermarkety s božími kozími sýry za pár korun či úplně smetanovým creme fraiche. Na kozí sýry obalené v bylinkách anebo v popelu budeme vzpomínat skutečně dlouho. A na zmrzliny, které jsme si dopřávali během večerních procházek, se dá taky vypěstovat slušná závislost.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jestli vám mohu něco doporučit, tak do Nice nejezděte během letních prázdnin. Lidí je to víc, než by bylo zdrávo (jasně, jako všude u moře, uznávám…), ceny hotelů a ubytování jsou mnohem vyšší a atmosféra je přeci jen značně turisticky přesycená. S manželem se do Nice chceme určitě vrátit, ale bez debat mimo hlavní turistickou sezónu.