Možná je to tím, že jsme od Amsterdamu neměli velká očekávání. Něco ve stylu, když jsme jeli do Říma a já si myslela, že budu druhá Audrey Hepburn a na Španělských schodech si dáme romantickou svačinu, sami, jen my dva a nikdo další… Zákonitě přijde zklamání. Protože těch Audrey sedí na schodech asi 5 678.

Jasně, měli jsme seznam míst, kam se podívat. I seznam kaváren a podniků, kde se chceme zastavit. To není nic zvláštního, bez seznamu totiž nikdy nikam nejezdím. Ale rozhodně jsme neměli křečovitě našlapaný program s cílem vidět úplně všechno. A snad to byl i klíč k tomu, že jsme Amsterdamu úplně a zcela propadli. A jejich kavárny na našem nadšení mají mají nemalý podíl.


CT COFFEE & COCONUTS

U tohoto podniku budu na svou rejpavou povahu až překvapivě nadšená. Málokdy (rozumněj nikdy) v cizím městě nechodíme do jedné kavárny dvakrát, prostě je nám líto neobjevit i další podniky. Během 4 dnů, které jsme trávili v Amsterdamu, jsme se tu objevili čtyřikrát a z toho jsem si třikrát objednala TO SAMÉ! Což nikdy nikdy nedělám. Ale v CT COFFEE & COCONUTS to prostě jinak nešlo.

Nás tahle kavárna/bistro/restaurace/bar naprosto učarovala. Nejprve obrovským prostorem, který se rozprostíral na 3 patrech, pak detaily inspirovanými z Bali, kde najdete druhou pobočku tohoto podniku, a nakonec jídlem.

My sem doporučujeme vyrazit hned ráno na pořádnou snídani anebo se na dopolední brunch. Ale jestli se raději posadíte na drink večer, nebudete mít problém si vybrat. A samozřejmě všem mackařům a jablíčkářům jsou zde dveře otevřené po celý den :-D.

Osobně nám nejvíc chutnal vymazlený avokádový chleba s nadýchanými vajíčky (takhle bych je chtěla umět udělat) anebo green coconut bowl s dokonalou pohankovou granolou, mangem a maracujou. A na kávu si zaškočte o kousek vedle, do Scandinavian Embassy. Jo a apple crumble taky stojí za hřích. Je jiný než klasický koláč, je s čokoládou a je taky boží.

Adresa: Ceintuurbaan 282-284


Scandinavian Embassy

Menší kavárna s příjemnou venkovní lavičkou a výhledem do parku. A taky super cappuccinem. Ovesné mléko problém není, zato hotovost ano. Pro celý Amsterdam platí, že peněženku můžete nechat doma, stačí vám karta anebo mobil pro placení. O hotovost tady často nestojí. Jo a mají tady vyhlášené skořicové šneky. A taky fajnově vypadající snídaně.

Adresa: Sarphatipark 34


Bocca Coffee Roasters

Jak už název napovídá, jedná se o kavárnu s pražírnou. A jestli byste se v Amsterdamu měli rozhodnout jen pro jednu kavárnu, tak běžte sem. Tak dobrá káva, že s posledním lokem objednáváte další. A to si rozhodně nepřisazuji. Za těch pár dní jsme tady byli asi třikrát a z toho jednou na snídani.

Snídaňové menu se tváří vypiplaně. A hlavně v každém jídle najdete jednu překvapivou ingredienci, a to kávu. I kafe vás v kavárně může překvapit, pokud je součástí toustu s dýňovým pyré a feta sýrem (ten byl good) anebo francouzského toustu s kávovým máslem (ten nebyl moc good, chybělo mu ovoce, sladkost, šťavnatost).

A (ne)poslední výhoda Boccy? Pár desítek kroků do muzejní čtvrti. A taky ten citrónový chlébík s mákem. Dejte si ho příště i za nás.

Adresa: Kerkstraat 96

Byli jste v Amsterdamu? Co vás nejvíc dostalo? Anebo jste dostali ukrutnou chuť tam jet?