Jestli mě nějaké město láká k opakovaným návštěvám, je to rozhodně Berlín. Procházení se po Tiergarten, objevování fantastických kaváren, utrácení horentních sum za skvělá cappuccina… Berlín je prostě láska, a to pokaždé. 

Už jsem pomalu přestala počítat, kolikrát už jsme se do Berlína vydali. A přitom má láska k Berlínu začala zcela nezáměrně v roce 2015, kdy jsem jeho návštěvu dala manželovi jako dárek k narozeninám. Nebyl moc nadšený, ale po prvních pár hodinách jsme Berlínu propadli oba. 

Berlín má jedinečné kouzlo a pro kávomili je rájem.

Za skvělým cappuccinem (a cheesecakem) půjdu i přes celý Berlín

Na sto procent pro tohle existuje diagnóza, jsem slaboduchý kavárenský povaleč. A manžel mi zdatně sekunduje. Naše návštěvy Berlína se často nesou v duchu „od kavárny ke kavárně“. Můžeme si nalhávat, že alespoň něco nachodíme, protože kavárny jsou od sebe často kus cesty. A nám není líto se ze Zoologische Garten vydat do vyhlášené Five Elephant umístěné kousek od ne zcela „příjemného“ Görtlizer Park na jedno cappuccino a fenomenální cheesecake (což je taky dost dobrý důvod jet do Berlína). Jojo, jsme cvoci, šli jsme to pěšky v dešti a uragánu (fakt jsme skoro ulítla, i po tom cheesecaku :-)). Nebudu si hrát na hrdinku a nebudu zapírat, že jsme měla upřímnou radost, když jsem zjistila, že Five Elephant má konečně kavárnu i širším centru Berlína (Alte Schönhauser Str. 14).

Na snídani si klidně zaletím

Naše nadšení z Berlína dosáhlo takového stupně, že jsme si do Berlína dokonce zaletěli „naotočku“ na snídaní. Ráno před osmou letadlem z Prahy a večer po páté vlakem zase zpět. Extrémně buržoustské a extrémně neekologické, ale ta snídaně a káva… 

Naší momentálně nejoblíbenější kavárnu najdete zastrčenou kousek od Fridrichstrasse Bahnhof. Je malá, zatím ne tak profláknutá (rozuměj, sedneš si) a mají vymazlené víkendové snídaně. Jmenuje se Refinery High end Coffee. Skvělé útočiště hned po ranní prohlídce Reichstagu, kterou doporučuji naprosto každému.Sem se vracíme pokaždé, když jsme v Berlíně. A většinou nás sem nohy zanesou i dvakrát denně. Naposledy jsme museli zkusit affogato i white ice a život si osladit extrémně sladkým portugalským dortíčkem. Affogato je prostě ve 30 stupních, které ten den panovaly v Berlíně, tou nejlepší možnou vzpruhou.

Ten NEJ cheesecake, který znám

A teď o pár odstavců zpátky na cheesecake do Five Elephant. Vím, receptů na cheesecake je asi tolik co na svíčkovou. A všechny jsou ty nejlepší, ale tenhle cheesecake je prostě za nás s manželem tím nejvíc vymazleným, jaký jsme zatím ochutnali. A že jsme držky mlsný. Naprosto geniální navíc teď že už se pro něj nemusíme pachtit až na okraj Berlína, ale pohodlně si jej užijeme v centru. Ve Five Elephant Mitte nabízí tento cheesecake jako „jednoporcovku“ (na rozdíl od původní kavárny, kde dostanete vždy jen jeden dílek z celého dortu/koláče), tudíž je vrstva sušenek vyšší, než by musela být (všichni přeci chtějí spíš náplň :-)) a úplně dementně se jí. Jinak je to prostě bomba. Až taková, že jsem ho potřebovala umět upéct i doma. Recept na jejich cheesecake je samozřejmě tajný. Chtělo to pár návštěv, několik ochutnávek, bezpočet pokusů a recept na můj NEJ cheesecake je na světě. O tom zas jindy…

Berlín je svoboda

Snad v žádném městě nemám takový pocit volnosti jako v Berlíně. Široké ulice, velké parky, lidé jezdící na kolech. Jasně, každé město má své hnusné části, ale já si budu Berlín idealizovat dál. A budu se těšit na další procházky po Tiergarten anebo hledání cesty do té další nejlepší kavárny. 

Seznam kaváren, do kterých potřebuje vyrazit

Westberlin – Friedrichstraße 215

Kavárna kousek od Checkpoint Charlie s hezkou zahrádkou, dokonalým cappuccinem a malým knihkupectvím.

The Barn – Auguststraße 58 

Prostě klasika, kterou musí každý (nejen) pražský a berlínský hispter znát.

The Visit Coffee Roastery – Adalbertstraße 9

Kavárna skrytá v jednom dvoře hipstersky vyhlášeného Kreuzbergu. Osobně nám jedna návštěva stačila a na kávu i snídani vyrazíme příště ho hezčí a méně turecké části Berlína.

No Fire No Glory – Rykestraße 45 

Kavárna, která na naši návštěvu čeká. Fotky na Instagramu vypadají víc než chutně.

Bonanza Coffee Heroes – Oderberger Str. 35

Tohle je berlínská klasika. Myslím, že už mají dvě pobočky. Běžně piju jen cappuccino, ale nějak jsem dostala chuť na latté. Ale pozor, nejen v této, ale i v řadě jiných berlínských kaváren latté nepřipravují a cappuccina jsou spíš flat white. Což může nadšence jemných chutí překvapit. Chtě nechtě jsem dostala cappuccino, které za mne bylo značně vodové a pěna se po chvíli rozpustila v bazén. Tak snad příště bude káva lepší.

Distrikt Coffee – Bergstraße 68

V klidné uličce zastrčená kavárna. Nenechte se zmást klidem okolím, na místo si tady pěkně počkáte. A když už se dočkáte, dejte si jejich lívance. Anebo francouzský toust. Ježkovy zraky, ten byl boží. A mají už i sestreskou kavárnu, kterou musíme rozhodně vidět. (Annelies – Görlitzer Strasse 68).

Chapter One Coffee – Mittenwalder Str. 30

Tohle vypadá na pořádné hipster doupě :). Osobní testování bude nutné…

Silo Coffee – Gabriel-Max-Straße 4

Jejich brunche na Instagramu mluví asi za vše. Tuhle kavárnu si nesmíte nechat uniknout.

The Barn at Café Kranzler – Kurfürstendamm Str. 18

Milé překvapení, které jsme objevili náhodou, když jsme hledali místo, kam vyrazit na oběd. Kavárna je umístěna v „nekavárenské“ části Berlína, má 360stupňový výhled a nabízí pořádné nakopnutí v podobě flat white, tak jak je u The Barn zvykem.

Happy Baristas – Neue Bahnhofstraße 32​

Tuto kavárnu mi doporučil můj kolega, který je podobný kávový „fašista“ jako já :). Proto neočekávám při osobní návštěvě nic menšího než nadšení.