V srpnu jsme se po dlouhých 4 letech bez většího cestování vypravili s oběma holčičkami na první dovolenou, a to do Kodaně. Kodaň jsme zvolili pro její krátký let, pro vidinu příjemného počasí v horké letní měsíce a samozřejmě pro vyhlášené pekárny a krásné designové obchody. 


Co nás na Kodani nejvíc bavilo?

Bezbariérovost

Tím, že jsme jeli se dvěma kočárky, bylo pro nás důležité, aby bylo město poměrně bezbariérové. Což jsme si v Kodani potvrdili. Místní tu jezdí po rovinkách na kolech, jsou tu pro ně, ale i pro chodce vystavené velkorysé chodníky. Nicméně centrum je plné (nejspíš původních) kostek, takže v těchto částech dostaly kočárky zabrat. I tak netlačit kočárky do kopců bylo velmi osvěžující. Metro, které vede až na letiště, je také bezbariérové. 

Pekárny

Jestli tu mají něco fenomenálně dobré, tak jsou to pekárny. Nás nejvíc uchvátila Andersen Bakery, do které jsme chodili každý den. Neskutečně dobré plněné croissanty, kardamomové motance, rozinkové bulky… Vše, co jsme zkusili, bylo dokonalé. Hodně populární je Juno The Bakery, takže čekejte fronty a mačkání se na malém prostoru. V porovnání s první jmenovanou pekárnou jsme byli maličko zklamaní. Fajn jsou i Hart Bageri. Chtěli jsme ještě zkusit Lille, ale nestihli jsme.

Příroda ve městě

Je tu spousta krásných parků, které vybízí si sednout a udělat piknik. Hned v centru doporučujeme Rosenborg a královské zahrady. Moc nás bavilo chodit kolem řeky. Možná jsme neměli štěstí, ale objevili jsme jen 2 dětská hřiště. Příště se chceme vydat do Superkilen parku. A až budou děti větší, určitě zařadíme Tivoli. 

Nádherný design

Tolik, ale tolik nádherných designových obchodů, a to nejen v centru města. Už jen ztratit se v ulicích Kodaně a nahlížet do výloh obchodů s nábytkem, dekoraci do bytu, oblečením, je pohlazením pro oko. Klasika jsou HAY, Ferm Living, Illums Bolighus. Do všech doporučuju se jít třeba jen podívat. Speciálně do showroomu Ferm Living se budete chtít přestěhovat. Anebo objevíte nějaký poklad jako já ručně vyráběnou keramiku v přístavní části Nyhavn.

Moře

Asi hodinu nebo hodinu a půl z centra dojdete k moři. Neskutečný luxus. K moři můžete dojet i na kole nebo metrem (červené metro a zastávka Amager Strandpark). Už jen projít se po pláži, nasát mořský vzduch, posbírat pár mušlí pomůže člověku se odpoutat od každodenních shonů. 


Nechali jsme si tu mnoho míst a výletů mimo město, abychom se mohli vrátit. A taky jsme program uzpůsobovali dětem (v té době necelé 2 roky a necelé 4 roky), takže jsme byli hlavně venku. Vynechali jsme muzea, galerie a prohlídky královských objektů, které by děti nudily.