Mít malé děti je ta nejlepší pakárna na světě. Jste nonstop ve střehu, pořád na vás někdo křičí, pořád něco děláte blbě, pořád něco/někoho utíráte, vždycky můžete být lepší, vždycky by to někdo zvládnul lépe a jste za to extrémně blbě placené a stejně ty děti milujete nade vše.

To, že vše “zvládáte” není zadarmo, beru to čistě podle sebe, když máte čerstvé miminko, všechno je nové, krásné. Když jste doma 3 roky a už ne s jedním, ale 2 dětmi, tak se řada denních povinností přejí a dříve anebo později začne docházet energie. A to nemluvím o psychické (ne)pohodě.

Spánek, dovolená, kvalitní jídlo, odpočinek, koníčky, relax, seberozvoj, dát sebe na první místo… To jsou všechno oblasti, na které se doporučuje dbát, abyste se cítili fyzicky a psychicky dobře. A taky jsou to oblasti, kterých se vám v době mateřství méně či více nedostává.

Mateřský reality check

Říká se, že nemůžete dávat, když sami nemáte. Já s tím nesouhlasím, jsem v životním období, kdy musím, kdy jsou děti na mne závislé a kdy se nikdo jiný o ně nepostará. A kdy nemám možnost si odpočinout, vyspat se a celkově se dobít a stejně každý den “rozdávám” na všechny strany. Je to samozřejmě na můj úkor, na dluh, ale i tohle je realita mateřství.

Nechci vás strašit, třeba si říkáte, že přeháním, třeba to máte jinak. Záleží, jaké máte zázemí, zda vám s dětmi někdo může pomoct, zda máte možnost hlídání, jak máte staré děti…

Moje holčičky jsou ještě malé (3 a 1 rok), takže i když cítím, že už fakt nemůžu, že už si potřebuju alespoň na chvíli sednout, tak stejně bude mít v tu chvíli přednost ta, co se chce nakojit i ta, co zrovna potřebuje pomoct zapnout bundu. Toliko k osobním potřebám 😅.

Nalijme si silné kávy, z konverzací na Instagramu vím, že v tom nejsem sama, i proto doufám, že vám slova tahle slova a i moje tipy třeba trošku pomůžou.


Co pomáhá mně?

Cvičení 🤸‍♀️

Zní to paradoxně: jít cvičit po tom, co jsem v noci několikrát vstávala a cítím se unaveně. Ale rozložit podložku, protáhnout se, lehce si zacvičit vážně nastartuje polomrtvé tělo. A to i když je 5 ráno (což je jediný čas, kdy obě holčičky spí a já mám chvíli pro sebe). Nejčastěji cvičím ashtangha jógu či si pouštím pilates na YouTube. Sem tam chodím běhat. Nejde mi o žádné výkony, ale o to, abych se probudila a zároveň posílila tělo tak, aby mne nebolela záda z nošení dětí.

Ledová sprcha 🚿

Po ranním cvičení si dávám rychlou sprchu, kterou zakončuju pořádnou ledovkou. Jde o pár vteřin, které opět dokážou nastartovat.

Namalovat se 💄

Zjistila jsem, že se cítím lépe, když se lehce nalíčím. Vystačím si s 5 produkty a za 2,5 minuty jsem hotová (fakt!). Efekt při pohledu do zrcadla nastává okamžitě.

Jídlo 🍎

Tady musím být upřímná, ale s jídlem hodně bojuju, asi jako každá maminka s malými dětmi. Chybí klid na jídlo, chybí mi jíst v čase, kdy bych se chtěla najíst, chybí mi jíst u stolu, příborem… Asi chápete. 

Když už konečně něco stihnu sníst, snažím se, abych jedla kvalitně a výživně. Zelenina, mléčné výrobky, komplexní sacharidy… Dbám na zdroje bílkovin a tuků (ořechy a ořechová másla jsou 🤍).

A co chutě? Mám chutě na sladké a denně, při nedostatku spánku, pravidelném kojení a neustálém kmitání, se není čemu divit, i tak si vybírám kvalitní vysokoprocentní čokoládu, oříšky, oříšková másla, domácí koláč… Zaprvé si takhle dodám rychlou energii, uspokojím chutě na sladké, ale nemám blbé pocity jako kdybych zbouchla tatranku, která mi vlastně ani nechutná.

Jsem přesvědčena o tom, že právě kvalitní jídlo (a cvičení) mi teď nejvíc pomáhá, když mi tak moc chybí spánek a odpočinek.

Káva ☕️

Povolený dopping snad každé mámy. Já piju většinou 2 kávy na bázi espressa denně. Často odpoledne i bezkofein. Miluju tu vůni i tu představu, že mi dodá energii do celého dne. 

Pitný režim 💧

Jestli si něco hlídám, tak pitný režim. Sice nevím, kolik vypiju, spíš se snažím neustále něco pít, abych se vyhnula bolestem hlavy a taky kvůli kojení. Osobně moc nemusím čistou vodu, tak si vařím do velké konvice bylinkové čaje. Též často piju čistý domácí kuřecí vývar.

Chodím brzy spát 💤

Často nemám ani jinou možnost, protože Františka usíná na mne a ne vždy se mi ji povede alespoň na chvíli odložit do postýlky. Pokud ano, většinou chvilku pracuju, ale většinou jsem tak unavená, že stejně do 9 jdu spát, abych byla schopná přežít další krutou vstávací noc. Docela se ale těším, že zase jednou budu mít možnost si pustit nějaký seriál anebo otevřít knihu…

Školka 👧🏻

10 měsíců jsem měla obě holčičky doma, bylo toho… 🥴😳 Pak Anežka nastoupila do školky a mně to dalo trochu volnosti a času jen pro Františku a na práci. Anežce školka velmi velmi prospěla a je tam mnohonásobně spokojenější, než byla se mnou doma.

Procházky🚶‍♀️

Chodím denně ven a to za každého počasí. Někdy je to nedobrovolně, někdy se mi nechce, ale Františka téměr výhradně spí v jezdícím kočárku anebo nosítku. Když je krásně, tak jsou procházky balzámem na duši.

Podcasty 🎧

Nečtu. Ne že bych nechtěla, ale čas na čtení teď nenacházím, v obraze se udržuju posloucháním podcastů. Od zpravodajských, vzdělávacích, přes moje oblíbené gastro po lifestylové. Poslouchám při procházkách i doma jako kulisu.

Malé radosti 🧡

Mám pocit, že před dětmi jsem potřebovala na to, abych si odpočinula jet na dovolenou, abych si udělala radost, tak si koupit něco nového atd. S dětmi mi stačí, když usnou obě současně a dám si v klidu kávu 😅. Snažím se dopřávat si malé radosti – zapálím si ráno svíčku, koupím si čerstvý chleba, vyjde mi sprcha osamotě 🤣…

Práce 👩‍💻

Možná se divíte, že ke dvěma dětem a bez žádného hlídání pracuju, ale já to potřebuju. Chci mít pocit, že nejsem jen uklízečka a animátorka mých dětí. Chci občas mluvit s někým, komu je víc než 3 roky a taky se chci pracovně udržovat up-to-date, abych po rodičovské plynule navázala. A i drobný přivýdělek se hodí, ne že ne. A když to vyjde, tak práci spojím s návštěvou kavárny.

Rodina 👨‍👩‍👧‍👧

Každý den je výzva, každý den má člověk pocit, že další den už nedá, ale stejně si musím nahlas říkat, že mám štěstí, že mám rodinu, a tu nejbáječnější.


Co mi chybí?

Kromě výše uvedeného jako je spánek, klid a takový ty věci, který prostě s malými dětmi nemáte 😅, tak je to pochopení, pomocná ruka a možná občas i politování. A na tohle mi ani cvičení, ani kafe nestačí.

Manžel se mi snaží pomáhat (i když sám má spousty práce) i mne vyslechne, ale jsou věci, které pochopit nemůže. Prostě když vás dítě okupuje celou noc, přes den se na vás věsí, neustále ho nosíte a do toho řešíte požadavky druhého dítěte, tak o objetí zrovna nestojíte, protože už jste ochmataná od těch dětí až až.

Těžko se tyhle pocity popisují, někdy si přijdu absolutně iracionální. Takže pokud se někdy cítíte podobně, tak vězte, že v tom nejste samy 🧡 a že to dáte, i když už to nedáváte 🙌


Ženy, maminky, co drží nad hladinou vás?