Možná vás v názvu koláče zarazily hořké pomeranče. Ničeho se nebojte, jde o typické pomeranče jihošpanělské Sevilly. Najdete je tam na každém kroku, anebo alespoň já si to tak pamatuju, když jsme tam s manželem byli v roce 2013. Pomeranče se nejčastěji zpracovávají do podoby marmelády a především ve Velké Británii se těší velké oblibě.

Mě na tomhle receptu, kromě jednoduchosti přípravy :), baví právě spojení nahořklé chuti a sladké kokosové náplně. Dokonalá symbióza!


Co potřebuju?

Křehké těsto

  • 225 g hladké (špaldové) mouky
  • 150 g studeného másla nakrájeného na kostky
  • 75 g moučkového cukru
  • špetka soli
  • 1 žloutek
  • nastrouhaná kůra z 1 pomeranče (ideálně bio)

Náplň


Jak peču?

1.
Začínám přípravou křehkého těsta. Všechny suroviny dám do mísy od robota a pomocí nástavce typu hák předpřipravím drobivé těsto / drobenku. Trvá to kolem 8 minut.

2.
Drobenku spojím rukama v hladké těsto. Pracuju rychle, ať se máslo zbytečně nepovolí. Těsto zabalím do potravinářské fólie a dám alespoň na hodinu do lednice.

3.
V mezičase připravím náplň. Kokos, vajíčka a cukr společně promíchám. Dám stranou a začnu si předehřívat troubu na 180 stupňů.

4.
Těsto rozválím na cca 4mm placku a přendám jej do koláčové formy, jejíž dno mám vyložené pečicím papírem. Okraje přimáčknu k formě a přebytky těsta okrájím a případně jimi vyspravím mezery jinde.

5.
Na dno koláče rozetřu marmeládu. A na ni navrstvím kokosovou náplň.

6.
Dám péct do předehřáté trouby na 180 stupňů.

7.
Peču asi 45 minut do zlatavé barvy kokosové náplně. Nechám vychladnout.

Doba přípravy
30 minut + chlazení těsta

Pečení
45 minut na 180 stupňů

Forma na pečení
Keramická forma Emile Henry o velikosti 24 cm