S rodičovskou dovolenou přišlo téměř každodenní vaření, a tedy i řešení co vařit, z čeho vařit, co nakupovat atd. Tak nějak automaticky člověk chce pro děti vařit z nejkvalitnějších surovin, které s sebou často nesou i vyšší ceny. A naopak rodičovská dovolená nese zase snížení příjmů. V zásadě tu vzniká dosti nepřímá úměra. Z kvality surovin jsem ale ustupovat nechtěla, proto jsem musela o jídle a nákupu potravin začít víc přemýšlet. Výsledkem budiž těchto 17 tipů.


1. Kupujte základní potraviny

Pokud chcete odlehčit vaší peněžence, zapomeňte na polotovary, ochucené jogurty, předpřipravené saláty, sušenky, snídaňové musli, hotové omáčky apod. Obyčejný bílý jogurt stojí o poznání méně než ochucená verze. A co teprve takové ořechové musli, které si kupujete k snídani. Četli jste jeho složení? S největší pravděpodobností zjistíte, že kromě levných ovesných vloček tam najdete jen stopové množství ořechů a spousty cukru. A přitom upéct si domácí granolu je tak snadné.

Moje zásoby v lednici/ve špajzu jsou plné základních potravin, ze kterých vykouzlím plnohodnotná jídla. Za nákup zákldních potravin vám nepoděkuje jen vaše peněženka, ale i zdraví.

Co mám v lednici: bílé zakysané výrobky (jogurty, smetany, kefíry / kravské, kozí i ovčí), máslo (vždy 😂), plnotučné mléko, různé tvrdé sýry (opět nejen ty kravské), cottage, zeleninu a ovoce (ty druhy, které mají být v lednici). A pak různá dochucovadla: tamari, sušená rajčata, horčice, octy apod.

Co mám v mrazáku: mražená zelenina (hrášek, fazolky, kukuřice), mražené lesní ovoce, vývary a případně maso, které jsme nestihli sníst

Co mám ve špajzu: různé vločky, různé druhy rýže, několik druhů čočky, fazolí, cizrna apod., pohanka, jáhly, quinoa, těstoviny, mouky (celozrnnou, hladké špaldovou, žitnou), ořechy, hodně hořké čokolády, rozinky, třtinový cukr, olej rostlinný na vaření a olivový olej, konzervovaná rajčata, kokosové mléko.


2. Vařte a pečte doma

Vařit a péct doma je tou nejsnazší možností jak ušetřit na pravidelných výdajích. Navíc máte pod kontrolou suroviny, které používáte. A i díky domácímu vaření můžete rapidně ozdravit svůj jídelníček. Ano, stojí to čas a trochu plánování, ale jsem přesvědčená, že právě taková investice do sebe se vrátí.

Pokud si vymyslíte snídaně dopředu, snížíte pravděpodobnost, že popadnete koblihu a kafe v pekárně po cestě do práce. Udělat si ovesnou kaši s ovocem a tvarohem, smíchat jogurt s granolou, umíchat si vajíčka anebo namazat si kvalitní chleba s žervé a přikousnout k tomu zeleninu je otázkou pár minut. Ve výsledku za měsíc ušetříte hezkou částku a třeba i nějaké to kilo 😉 A neplatí to jen pro snídaně, jen si zkuste spočítat všechny ty drobné svačinky, polední menu či objednané večeře.

A když už jsme u toho chleba, upečte si ho! Můj nejoblíbenější recept najdete tady. Zadělání chleba sfouknete večer do 5 minut, pak jej necháte přes noc kynout a ráno už jen zapnete troubu a dokonalý křupavý a ještě teplý chleba vám udělá vážně pěkný den. A co teprve taková domácí bábovka, koláč, dort. Hm?


3. Vařte pravidelně luštěniny a obiloviny

Nejdražší položkou na zdravém a pestrém talíři bývají bílkoviny. Kupovat pravidelně kvalitní (farmářské/bio) maso se v měsíčním rozpočtu projeví. I proto je fajn zařazovat další zdroje bílkovin. Z živočišných se nabízí vejce, tvrdé sýry, tvarohy, cottage, tvarůžky atd.

Báječným a levným zdrojem rostlinných bílkovin jsou luštěniny. Jejich výběr je ohromně široký. Od různých druhů čočky, hrachu, fazolí po cizrnu. Navíc z luštěnin vymyslíte polévky, pomazánky, zeleninová kari, dhaly, karbanátky a nemusíte se jich bát i nasladko. Takové fazolové brownies jsou boží.

Moje luštěninové recepty najdete tady.

Dalším kamenem úrazu v českém jídelníčku bývá nedostatek vlákniny. Tu doženete jednoduše. Kromě pravidelné konzumace ovozelu, si uvařte (celozrnný) bulgur, (celozrnný) kuskus, quinou, jáhly či pohanku. Výhodou těchto příloh je jejich schopnost nabýt na objemu i rychlost přípravy.


4. Zařaďte vege dny

Báječný způsob, jak odlehčit peněžence i žaludku, jsou zeleninové pokrmy, resp. jídla bez masa. Maso bývá nejdražší položkou na talíři (kupujete-li kvalitní maso). A je pravda, že mnoho lidí si oběd či večeři bez masa neumí představit, což je škoda, protože i zelenina, luštěniny, obiloviny je možné připravit tak, že si na maso ani nevzpomenete. Samozřejmě u zeleniny je důležité sledovat sezónnost, která má vliv na její cenu a chuť. Nekorunovaným králem přípravy převážně vegetariánských pokrmů je Yotam Ottolenghi. Osobně velmi doporučuju jeho kuchařku Simple, kde najdete mnoho a mnoho supr zeleninových jídel.

U mě na blogu najdete vegetariánská a veganská jídla pod samostatnou záložkou.


5. Pište si jídelníčky

Plánování jídel dopředu je pro mne zásadní. I když se na první pohled zdá, že jde o hodně práce. Časová i finanční úspora během týdne je značná. Vím, co chci vařit, zběsile nenakupuju v obchodě, co se mi zrovna líbí a celkově jsou jídla díky jídelníčku pestřejší.

Mé jídelníčky najdete uložené ve výběrech na Instagramu.


6. Vyjezte špajz/lednici

Jednou za čas se mi ve špajzu anebo v lednici/mrazáku nahromadí tu kousek sýra, tu malá porce mražené kukuřice, zbyteček těstovin anebo v dózách jedna dvě porce různých luštenin, obilovin, rýže. Z žádné ze surovin nepřipravím plnohodnotné jídlo, tak je zkusím různě nakombinovat a občas vzniknou dobrá jídla. Super jsou různé bowl, kde se uplatní právě rozličné luštěniny a rýže, stačí pak přidat něco málo čerstvé anebo pečené zeleniny a k tomu třeba hummus a opečené halloumi či volské oko a super večeře je hotová. Anebo ráda vařím hrstkové polévky či různé eintopfy. Občas není špatné být kreativní než neustále nakupovat nové potraviny.


7. Uvařte na více dní

I když se snažím vařit čerstvé jídlo, občas je z časových i ekonomických důvodů fajn uvařit si na víc dní. Navíc si jídlo můžete vzít s sebou do krabičky do práce, a tak ušetříte za obligátní polední menu v nejbližší restauraci.

Samozřejmě ne každé jídlo je vhodné pro dodatečné ohřívání (kupř. risotta), polévky, kari, dhály, omáčky či zapečené těstoviny druhotné ohřívání snesou.


8. Nevyhazujte dobré potraviny

Někde jsem četla, že nejvíce se neplýtvá v restauracích ale právě v domácnostech. Jedním problémem je vyhazování nespotřebovaných a pak již nepoživatelných potravin, ale dalším problémem je vyhazování potravin, které jsou k jídlu, ale nekonzumují se běžně. Co takový košťál z brokolice či květáku, listy kedlubny, nať mrkve, tuhé stonky z bylinek? Taky je vyhazujete? Já to dělala dlouho také.

Druhou možností uchování jídla pro chvíle, kdy nebudete stíhat, je mrazák. Já nejraději nesnězené porce rozdělím do zavařovacích či jiných sklenic. Jen je důležité sklenice nenaplnit zcela plné, protože po zmrznutí zvětší svůj objem a sklenice by mohla prasknout.

Z košťálu brokolice okrájím tuhé části a nakrájím na plátky a jím zasyrova. Chutná jako kedlubna. Anebo košťál nakrájím na kostky a přidám do zeleninových kari, dhalů či polévek typu minestrone.

Květákový košťál zase přidám do zeleninových polévek anebo pokrájím na větší kousky a peču s další zeleninou jako přílohu.

Listy kedlubny se dají použít jako jiné salátové listy anebo jsou super upravené jako špenát. Takže až je budete chtít v obchodě rovnou vyhodit, tak si to rozmyslete.

Nať mrkve či petržele můžete krásně zpracovat do pesta. Společně s ořechy/semínky, česnekem a olivovým olejem je rozmixujte a pak promíchejte s těstovinami.

Recyklační vývar | Tenhle hack jsem objevila tak před 2 lety, prostě a jednoduše uvaříte zeleninový vývar ze všech odřezků a zbytků zeleniny, kterou byste jinak vyhodili. Hodí se oškrabané části mrkve, petržele, celeru, odříznuté konce od zeleniny, košťály, nožičky hub, dřevnaté části bylinek, zvadlá (ne plesnivá!) zelenina, slupky z cibule. Založte si v mrazáku krabičku/sáček, kam průběžně dávejte tyto zbytky a jednou za čas z nich uvařte vývar. Stačí zalít vodou, lehce osolit a vařit tak 30 min. Skvělý základ pro vaření příloh a omáček je ready!


9. Upřednostňujte velká balení

Je to nejen ekologické, ale i ekonomické. Promyslete si, jaké potraviny jíte u vás doma nejčastěji a na ty se zaměřte. Kupovat bílý jogurt v půl kilovém balení je v přepočtu mnohonásobně levnější než běžné 150g kelímky. Ve velkém balení kupuju též ořechy, kterých sníme požehnaně. Pokud máte prostor na uchovávání potravin, nebojte se podívat i po vícekilových baleních těstovin, rýže, mouky atd.

Mým dalším tipem je kupovat celé kuře, a to si pak rozporcovat. Prsa, stehna, přední části kuřete využijete na omáčky, pečení, minutková jídla. Kostru zase na poctivý domácí vývar. Pokud je pro vás celé kuře velké, uschovejte si některé části do mrazáku. Celé kuře je levnější než samotná prsa a i díky tomu si můžete dopřát vyšší kvalitu masa.


10. Dělejte si mražené zásoby

Zelenina i ovoce je v zimě drahou záležitostí. I proto se nebojte vařit i s mraženou zeleninou či ovocem. Mražený hrášek, kukuřice, fazolky stojí pár korun. I mražené borůvky či lesní plody jsou o nesrovnatelně levnější než čerstvé. Zároveň v létě zkuste myslet na horší časy v zimě a zamražte si, co jen jde. Bezvadné jsou i mražené houby.

Snažím se vždy vařit větší množství luštěnin, než kolik jich potřebuju na konkrétní recept. Luštěniny, které nepoužiju, dám do sklenic/pytlíku a zamrazím. U příštího vaření mám ušetřeno spousty času. Vaření luštěnin je časově náročné (tedy kromě červené čočky), ale je cenově mnohem příznivější než luštěniny z konzervy, i proto doporučuju si navařit zásoby na mrazák.


11. Zachraňte jídlo

Poměrně nedávno jsem na Rohlíku, kde pravidelně nakupuju, narazila na záložku Zachraň jídlo, tedy potraviny s blížící se expirací. Možná vypadám jako důchodce, ale docela pravidelně zde narazím na farmářské či bio potraviny za příznivější cenu. Nejde mi o to nakoupit cokoliv, jen aby to bylo se slevou, ale pořídit si vyšší kvalitu za milejší cenu. Podobně ušetřit a neplýtvat můžete i v ostatních supermarketech, jen dbejte na to, ať si domů nepořizujete potraviny nekvalitní anebo takové, které nejíte. Všichni moc dobře známe magickou moc slova sleva.


12. Omezte objednávání jídla domů

Je lákavé po cestě z práce si objednat večeři domů. Zaklapnete dveře a máte vařeno, ale taky hromadu plastového odpadu a díru v peněžence. Neříkám, že jednou za čas, ale řekla bych, že v době covidu jsme si dovážených jídel užili do zásoby. Navíc kondice dovezeného jídla nebývá nejlepší. Připočtěte si cenu obalových materiálů, platbu za dovážkovou službu a jste na výrazně vyšší částce, než jakou byste zaplatili v restauraci, kde byste ale navíc dostali i zážitek ze stolování a změny prostředí.


13. Udělejte si z návštěvy kavárny svátek

Zastavit se cestou do práce pro obvyklé ranní cappuccino a pak třeba ještě cestou z oběda pro ještě jedno udělá v měsíčních příjmech pěkný vítr. A přitom se může častěji jednat o zvyk, ze kterého nemáme velký požitek. Je přeci jen velký rozdíl objednat si kávu v kavárně, vypít si ji porcelánovém hrnečku a nikam nespěchat, než do sebe kopnout kávu z papírového kelímku. Já jsem velký kavárenský povaleč, byť mne teď v návštěvách kaváren trošku brzdí děti :), ale pokud si chcete kávu skutečně užít, zkuste omezit všechny kávy to go. A nemusí jít jen o kávy, platí to i pro pravidelné chození na pracovní obědy, nákupy koblih k snídani i odpoledních croissantů rozdrobených do klávesnice.


14. Hlídejte budget

Tahle rada může být nepříjemná, a možná právě proto tak důležitá. Je dobré si propočítat, jaké máte pravidelné výdaje a na jejich základě si ustanovit budget na jídlo. Nemá smysl střílet od boku a plácnout nějakou částku a pak v půlce měsíce zjistit, že budete muset do jeho konce jíst rýži a suché těstoviny 😬. Doporučuju si jeden měsíc zapisovat veškeré výdaje a na konci měsíce je zanalyzovat. Mně se velmi osvědčila aplikace Spendee, kam snadno zapíšu výdaje do patřičných kategorií (hypotéka, bydlení, jídlo, drogerie, spoření, kavárny, mimořádné výdaje, auto…) a též příjmy a velmi brzy vidím, jak si stojím, za co utrácím, i když si to třeba neuvědomuju (jojo, kávičky, dortíčky 🤦‍♀️😬). V omezené formě je aplikace zdarma, což mne osobně zcela dostačuje.


15. Nebojte se privátních značek

Při nákupu potravin se snažím dbát na kvalitu, nicméně neustálé zdražování energií, potravin, služeb atd. mne nutí se nad nákupy více zamýšlet, i proto jsem zabrousila mezi privátní značky. Osobně jsem je měla dlouho zaškatulkované jako méně kvalitní než běžné značky, ale při bližším zkoumání jsem změnila názor. Velmi jsme si oblíbila mléčné výrobky Miil, což je privátní značka Rohlíku, anebo třeba Nature Promise, značku Albertu pro zdravé potraviny. Stále ale platí, že i mezi privátními značkami hledám kvalitní základní potraviny.


16. Najděte si zdroje jinde

Další, byť je přímočarou radou, je najít si další zdroje potravin, než jsou jen nákupy v supermarketech či na trzích.

Scuk | seskupení lokálních farmářů, pěstitelů a výrobců. Na webových stránkách si zadáte svou adresu, Scuk vám najde nejbližší nákupní skupinu, ve které si nakoupíte a pak na vybraném místě vyzvednete v konkrétní čas. U Scuku je potřeba plánovat, co a kdy chcete vařit, protože tady impulzivní nakupování na poslední chvíli nefunguje. Obrovskou ale výhodou je, že se dostanete ke spoustě potravinám, na které v super-hyper nenarazíte.

Běžte co nejblíž ke zdroji | Zkuste se porozhlédnout po svém okolí, zda někdo nemá domácí vajíčka, nevyrábí domácí med anebo se nepodělí o kousek masa ze zabijačky. Budete mít jistotu skvělého “původu” a zároveň povětšinou získáte danou potravinu za nesrovnatelně nižší cenu.

Na ovoce | Celočeská mapa ovocných stromů, sadů, ořešáků a keřů. Věděli jste, že i v Praze si můžete natrhat jablka či višně ze stromů, posbírat ořechy atd.? Pro člověka, který nemá přístup k žádnému angreštu, rybízu či ořechům ze zahrádky je tohle skvělá příležitost.

Běžte do lesa | Tohle jsou aktivity mého dětství. Chození na borůvky, sbírání hub, otrhávání ostružin. Právě letní a podzimní měsíce jsou skvělou příležitostí si “nahrabošit” na zimní a jarní měsíce. Vždycky mám radost, když můžu z mrazáku vytáhnout pytlík hub a udělat supr bramboračku či omáčku.


17. Inspirujte se

Vymýšlet levná jídla vyžaduje zapojení kreativity. Je to přeci jen o trošku náročnější, než si dát pečeného lososa s bramborem. Pokud zalovíte ve vodách internetu, můžete snadno narazit na sice levná jídla, která ale nemají vysokou výživovou hodnotu a jsou postavená na sacharidech. Jasně, špagety s kečupem anebo nudle s mákem jsou sice levné, ale moc se z nich nenajíte a vašemu jídelníčku budou chybět bílkoviny a vláknina.

Osobně doporučuju profil na instagramu Skromné jídlo, které vede Hanka Michopulu.

Bezva tipy hledám na profilu Zachraň jídlo.

V zásadě obyčejná, ale mne často neznámá jídla, sdíli Hugo Hromas na profilu Nomadis.

Moje recepty na levná a chuťově fajn jídla najdete pod štítkem Úsporné jídlo.


Tohle bylo dlouhý… Chci věřit, že článek a tipy pomůže alespoň pár lidem. Budu moc ráda za komentář či doplnění.