Doba, kdy miminko posnídalo mateřské/umělé mléko je pryč, jednoduché kaše rozmíchané ve vodě jsou fádní a nezajímavé a zároveň roční dítko už je pořádný pytel blech, který se nenechá nakrmit jen tak něčím. Na dospělácké snídaně v podobě bábovek je přeci jen brzy. Co dávat ročním capartům, aby jim chutnalo?

Tady máte několik našich osvědčených snídaní pro dny, kdy se nakrmit nechá i pro dny, kdy rozhodně bude jíst sama. Testováno na dceři a často i na manželovi či na mne.

Záměrně neuvádím konkrétní gramáže. Zaprvé vařím od oka a zadruhé každé dítko má přeci jen jiný apetit a sní různé množství.

PS: za bordel po snídani žádnou zodpovědnost rozhodně nenesu.

Co dávám dceři k snídani?

Od chvíle, kdy jsem začala dávat Anežce první příkrmy, snažím se vybírat co nejkvalitnější potraviny. Pokud to jen jde, volím bio anebo potraviny z lokálních zdrojů. Ne vždy to ale je možné. Tak jako tak vždy volím skutečné základní potraviny.

Osobně nechápu, proč bych měla dceři dávat „speciální“ dětské sušenky/kroužky/křupky dle obalu vhodné pro děti od 6. měsíců, které z poloviny obsahují pšeničnou mouku a dále cukr, škrob a palmový olej a pak v zanedbatelném množství nějaké vitamíny. Takové sušenky bych si ani pro sebe nekoupila a nevidím nejmenší důvod, proč je dávat své dceři.

Co je základem Anežčiných snídaní?

  • jemné ovesné vločky
  • jáhlové/pohankové kaše
  • obyčejný bílý jogurt anebo řecký bílý jogurt
  • různé druhy čerstvého ovoce
  • ovocné přesnídávky – domácí i ty kupované v bio kvalitě
  • zelenina – mrkev, cukety, okurky, rajčata (miluje Nelinky od Čerstvě sklizeno)
  • 100% oříškové máslo (skvělé je mandlové z DM anebo kešu z Rossmanna – obě v bio kvalitě)
  • sušené ovoce (opět nejčastěji sahám po bio rozinkách z DM)
  • kvalitní kváskový chleba
  • máslo či žervé anebo také holandský tvrdý kozí sýr

Recepty

Banánové lívance ze 3 surovin

Vhodné pro děti už od 9. měsíců

Většina dětí banány miluje, jsou sladké, dobře se jim drží a zvládnou je rozkousat i bez zoubků. Ráda z nich Anežce připravuju malé lívanečky/placičky, které už jen dozdobím řeckým jogurtem a přidám borůvky anebo jiné ovoce.

Recept najdete tady.

Dýňové lívance

Podzimní snídaně jak vyšitá. U nás doma je milujeme všichni. Anežka k nim potřebuje borůvky a řecký bílý jogurt, manžel zase našlehaný tvaroh, hóóódně javorového sirupu a opražené ořechy. No a já? Cokoliv, co na mne zbyde :-D.

Recept najdete tady.

Fermentované vločky s jogurtem

Vhodné pro děti od 8.–9. měsíců (vynechala bych jen rozinky)

Fermentace ovesných vloček podpoří jejich stravitelnost. Příprava je velmi jednoduchá. Vločky zaliju studenou vodou – vody dám trochu víc, než aby byly jen v ní ponořené. Vločky takto nechám na kuchyňské lince přes noc.

Já ráda k vločkám dávám i rozinky a špetku skořice. Ráno už jen dozdobím jogurtem, oříškovým máslem a ovocem.

Chleba s máslem a žervé

Absolutní jednoduchost, žádné komplikované chutě. Stačí perfektní kváskový chleba – my doporučujeme špaldový se sezamem z pekárny Praktika, dobré máslo anebo kvalitní žervé. Při výběru žervé dávejte velký pozor, jaké si kupujete, ne každé žervé obsahuje jen smetanu/tvaroh/mléko a sůl.

Skvělé budou i domácí pomazánky – do žervé/tvarohu/tučného jogurtu přidáte nastrouhanou zeleninu anebo vařené vajíčko.

Vaječná/žloutková omeleta

Zkoušela jsem Anežce dávat uvařený žloutek anebo celé vajíčko, ale moc jí nezaujalo. Zkusila jsem proto formu omelety lehce opečené na másle (gurmánka :)). K tomu trochu zeleniny a kvalitní kváskový chleba (tentokrát dokonce domácí špaldový podle receptu od Karolíny Fourové) s máslem. Snídaně, kterou nepohrdne kdejaký dospělý 🙂

Ovesná kaše s nastrouhaným jablkem a rozinkami

Snídaně, na které si pochutnají děti i dospělí. Vločky dám na suchou pánev, lehce opražím, zaliju vodou anebo plnotučným bio mlékem, přihodím pár rozinek či jiné kvalitní (ideálně bio) sušené ovoce a ovoním skořicí či vanilkou. S kořením raději šetřím. Jakmile se tekutina vstřebá a kaše je krémová, odstavím ji z plotny. Do kaše vmíchám nastrouhané jablko, přidám lžičku oříškového másla a trochu bílého jogurtu.

Do kaše se místo jablka hodí nastrouhaná mrkev, cuketa, hruška anebo třeba dýňové pyré.

Jáhlová kaše s teplým ovocem

Jáhly dvakrát proliju vroucí vodou a pak je podle návodu na obalu uvařím doměkka. Anežce je vařím spíš trochu víc. Ráda je vařím půl na půl ve vodě a mléku. Mezitím si ve vedlejším kastrůlku ohřeju mražené ovoce, nijak nedoslazuju. Jindy si podusím jablka, hrušky anebo švestky s trochou skořice. Výslednou kaši zjemním oříškovým máslem anebo kouskem klasického másla, přeliju ovocem a dá lžičku bílého jogurtu.

A co snídají nejraději vaše děti?