Tenhle recept není ani rychlý, ani levný, ani snadný, ale výsledek – zcela fenomenální křupavé tartaletky s extrémně oříškovým krémem jemným díky mascarpone… Tyhle tartaletky chcete jíst. Jedno drobné upozornění na začátek, krém fakt neužírejte, jinak nebudete mít tarteletky čím naplnit, anebo lépe, udělejte si krému dvojnásobné množství a jste v klidu i se ztrátami vzniklými z důvodu ochutnávání.

Co potřebuju?

Tartaletky

  • 60 g studeného másla
  • 1 žloutek
  • 25 g cukru
  • 100 g hladké mouky
  • špetka soli
  • 1,5 lžíce ledové vody

Praliné (lískooříšková pasta)

  • 50 g lískových ořechů
  • 50 g krystalového cukru
  • 2 lžíce vody

Krém

  • 125 g mascarpone

Jak peču?

TĚSTO
1.
Začínám přípravou těsta na tartaletky. Do větší mísy proseju hladkou mouku, lehce osolím, vyklepnu žloutek a přidám pokrájené studené máslo.

2.
Pomocí konečků prstů co nejrychleji vytvořím drobivé těsto, do kterého přiliju ledovou vodu a opět rychle pomocí rukou udělám hladké a nelepivé těsto. Výsledné těsto zabalím do potravinářské folie a dát odpočinout do lednice alespoň na 2 hodiny.

PRALINÉ
1.
Zapnu si troubu na 200 stupňů.

2.
Lískové ořechy rozprostřu na plech a dám je péct do trouby na cca 4–5 minut.

3.
Opečené ořechy vsypu do utěrky a několikrát je v utěrce promnu. Tímto způsobem nejjednodušeji z nich sundám košilku (slupku).

4.
Do kastrůlku dám vodu a cukr a společně svařím, až začnou v cukrovém rozvratu vznikat bublinky (pokud to chcete měřit, teplota bude kolem 115–120 stupňů).

5.
Ve chvíli, kdy se objeví bublinky, přihodím ořechy a společně svařím na karamel. Chce to trochu trpělivosti. Je lepší vařit na nižší teplotu. Mně to trvalo asi 23 minut. Nejprve rozvar jakoby zežmolkatí, až postupně se bude opět rozpouštět až zezlátne na karamel a bude se táhnout. Pak celou směs přeliju na pečicí papír a nechám vychladnout.

6.
Zchladlé karamelizované ořechy rozmixuju. Já se s tím docela potrápila, mám jen nožový mixér, takže, než jsem dosáhla konzistence pasty, jsem potřebovala asi 10 minut.

PEČENÍ
1.
Těsto na tartaletky si vyndám z lednice a zapnu si troubu na 180 stupňů.

2.
Cca 5 minut povolené těsto přendám na pracovní desky, lehce podsypu moukou a rozválím na asi 7 mm vysoké těsto.

3.
Z těsta vykrájím kolečka o trochu větší než je forma na tartaletku.

4.
Do máslem (anebo olejem ve spreji) vymazaných formiček přendám těsto, pomocí prstů ještě upěchuju.

5.
Do každé tartaletky položím čtverec pečicího papíru, na který nasypu fazole/čočku/hrách). Luštěniny dno zatíží a během pečení se nevyboulí. U malých tartaletek tento krok doporučuju, když peču velké koláče, tak na luštěniny často kašlu…
BTW tyhle luštěniny už nevařte a schovejte si je jako zátěž na pečení pro příště.

6.
Tartaletky s luštěninami peču asi 10 minut, pak luštěniny odstraním a tartaletky dopeču dozlatova (asi ještě 7 minut). Nechám je vychladnout.

KRÉM
1.
Mascarpone si přendám do misky a pomocí metly jej několikrát našlehám.

2.
Do našlehaného mascarpone postupně zašlehávám praliné (oříškovou pastu).

DOKONČENÍ
1.
Hotový krém přendám do cukrářského sáčku a nastříkám podle své chuti na tartaletky. Dozdobím lískovými ořechy. Pokud cukrářský sáček nemáte, krém na tartaletky naneste klidně i lžící.

Doba přípravy
90–120 minut + chlazení

Počet porcí
4 tartaletky ve formičkách o velikosti 10 cm