Jáhly! Bezlepková plodina, která se získává odstraněním svrchní obalové vrstvy prosa. Jáhly bezodmyslitelně patří ke staročeské kuchyni, kde se upravovaly právě jako jáhelník anebo třeba jako kaše k snídani. Jáhly jsou běžnější připravovat na sladko, nicméně vzládnou perfektně zastoupit třeba rýži jako přílohu.
Ohromnou výhodou jáhel je jejich neutrální chuť, poměrně rychlá příprava, zdravotní benefity a co si budeme povídat i nízká cena. Takže až opět budete sahat po rýži anebo třeba po těstovinách, zkuste se vrátit ke kořenům třeba i díky podzimnímu švestkovému jáhelníku s tvarohem a ořechy.
Co potřebuju?
Množství vychází na čtvercovou formu o velikosti 20 cm.
- 200 g jáhel
- 1 litr rostlinného mléka (použila jsem neslazené mandlové)
- špetka soli
- 4 lžíce oblíbeného sladidla (já sáhla po rýžovém sirupu, skvěle se ale hodí javorový sirup anebo med)
- 600 g švestek (váha i s peckou)
- 1 lžíce skořice
- 250 g měkkého tvarohu ve vaničce
- 2 vejce
- 70 g cukru + 2 lžíce cukru na posypání
- 40 g másla (půl do švestkového rozvaru a půl na povrch jáhelníku)
- 2 hrsti ořechů
- 2 hrsti rozinek
Jak peču?
1.
Začínám důkladným spařením jáhel. Tento krok nikdy nevynechávám, i když je to trochu otravné. Jáhly si nasypu do sítka a většinou dvakrát spařím vroucí vodou.
2.
Spařené jáhly dám do hrnce a zaliju mlékem a trochu osolím. Nechávám vařit doměkka na vyšším plameni. Trvá to kolem 20 minut. Poté jáhly osladím sirupem nebo cukrem.
3.
Švestky vypeckuju a pokrájím na čtvrtky. Vhodím je do kastrolu, kam jsem vložila i silnější plátek másla. Po chvilce švestky osladím cukrem (kolem 30–40 g) a zasypu i skořicí. Pokud se cukr začne hodně přichytávat ke dnu kastrolu, podliju trochou vody.
4.
Švestky provařím asi 10 minut. Tak dvě minuty před dokončením vhodím i posekané ořechy a rozinky.
5.
Tvaroh si dám do mísy, osladím zbylým cukrem a důkladně rozmíchám s vejci.
6.
Zapékací nádobu si lehce vymažu máslem anebo olejem. Na dno formy dám cca 2/3 uvařených jáhel a hezky je upěchuju. Na ně navrším svařené švestky. Poté naliju tvarohovou náplň. Poslední vrstvu tvoří opět uvařené jáhly.
7.
Pro ještě křupavější efekt jáhelník posypu 2 lžícemi třtinového cukru a pokladu zbylým máslem. Případně ještě zasypu podrcenými ořechy.
8.
Peču v předehřáté troubě na 160 stupňů 40 minut. A poté nechám jáhelník ještě zezlátnout 5 minut pod grilem.
9.
Nejlepší je jíst ho rovnou teplý, křupavý a voňavý zcela neelegantně polévkovou lžící.