Sice jsme už je to nějaký ten pátek, kdy jsme s manželem navštívili Budapešť. Vlastně těch pátků uběhlo už kolem 60. Jednoduchou matematikou vám dojde, že jsme v Budapešti byli loni v červnu, ale některé kavárny a bistra mám v paměti víc než jen živě.

Od Budapešti jsme neměli velká očekávání. Naším hlavním důvodem návštěvy bylo vidět závody Red Bull Air Race. A nutno říct, že to byly úspěšné závody, protože Martin Šonka fenomenálně vyhrál. Jistě naším přičiněním :-). Rok se s rokem sešel, Red Bull Air Race letos v září končí, ale budapešťské kavárny mají stále, co nabídnout.


Jaké kavárny a bistra jsou za nás v Budapešti top?

1. Szimply

Úplně boží a geniální bistro, kde dostanete tu nejvíc nejlepší snídani. Ano, zní to naprosto pateticky, ale za mne je tohle místo „top-strop“. Těžko se mi hledá místo, kde bychom dostali tak fantastickou snídani.

Jde o úplně maličké a v průchodu zastrčené místo, kde dělají snídaně po celý den, ale kam se vyplatí vyrazit na otevíračku, jinak budete na volný stůl čekat pěkně dlouho. A víte, co je také skvělé? Hned naproti bistru je kavárna, kde si koupíte super kávu a jen si ji ke své snídani donesete. Promakaný systém. Kavárna se soustředí na úžasnou kávu a bistro zase na vyladěnou snídani.

Ceny jsou sice na Budapešť vyšší, ale garantuji vám, že nebudete litovat ani jednoho forintu. A ten avokádový toast? Přivezte mi ho někdo, až tam pojedete.


2. My Little Melbourne

Tenhle tip na kavárnu vás asi moc nepřekvapí, pokud jste alespoň trochu kávoví nadšenci jako my. Navštívit tohle místo je povinnost. Pro nás natolik zásadní, že jsme sem zavítali asi třikrát. Kávu měli jednoduše vynikající. Zákusky už byly spíš průměrnější, ale káva nám to vynahradila. A jako bonus – je kousek od místa, odkud odjíždí autobusy na letiště.


3. Fekete

Další povinné místo na mapě každého kavárenského povaleče, který do Budapešti zavítá. My jsem sem doťapkali asi hodinu před zavíračkou, takže už na nás nezbylo nic na zub a museli jsme se spokojit s kávou. Nevím, jestli to bylo tím, že jsme ten den měli v sobě už asi tak 3 šálky, anebo nás tady káva úplně neoslovila. I tak její návštěvu doporučujeme. Už minimálně pro klidné posezení ve vnitrobloku.

A pokud vás Fekete příliš nezaujalo, o pár metrů dál najdete další super kavárnu, a to Budapest Baristas.


4. Espresso Embassy

Do této kavárny jsme dorazily mezi čtvrtou a pátou a bylo tu úplně narváno. Upřímně se nedivím. Prostě hipsterské doupě berlínského střihu s jemnou kávou a skvělými dezerty. Mne úplně učaroval vrtsvený koláč Flodni. Mělo by se jednat o maďarskou sladkou specialitu, kde na sebe vrstvíte náplně z máku, ořechů, jablek a povidel (pořadí si musím ještě nastudovat :)). Upřímně se ho chci zkusit upéct a slibuji, že letos na podzim tenhle koláč už udolám.


5. Coyotte Coffee

Tahle kavárna mne upřímně překvapila. Vůbec jsem nečekala, že bychom tady mohli dostat dobrou kávu. Lokalita (jako jediná z námi navštívených byla na druhém břehu Dunaje, tedy mimo kavárenská doupata), interiér byl spíš nic moc, o to větší nadšení se konalo, když nám donesli perfektní kávu i croissanty.


2 bistra, kde se zdravě a nemaďarsky najíte

Je vám možná už jasné, že maďarská kuchyně nebude patřit mezi mé nejoblíbenější, proto i v Budapešti jsme hledali spíš bistra a podniky, kde se najíme lehce a dejme tomu trochu nemaďarsky :).

Slow Foodies

Skvělá dvoupatrová restaurace, kde si své najdou vegani a příznivci raw stravy. Ne že bych mezi ně patřila, ale v letních teplotách mi raw jídla sem tam vyhovují. A ty cuketové pad thai s arašídovou omáčkou? Skvělé! Dokonce jsem si je objednala i na druhý den.

Upozornění: Podnik je nyní uzavřen.


Oh My Green

Trochu bistro, trochu salátový či superfood bar, kde dostanete super insta friendly vody ochucené ovocem anebo bylinkami. Lehké saláty i zemitější buddha bowly jsou samozřejmostí. Jako dezert vám bude muset stačit chia puding či jiná ultra zdravá sladkost. Hodně mi Oh My Green připomíná německá bistra a fresh bary Dean and David, kam často zabloudíme, když jsme v Berlíně.

Na co si dát v Budapešti (Maďarsku) pozor?

  1. Nerozumíte vůbec ničemu. Maďarština je brutální hatmatilka, kde nepoznáte, co je sloveso, co číslovka, co podstatné jméno. Prostě a jednoduše budete mít pocit, že názvy ulic jsou napsané v hieroglyfech. Tak se tím nenechte vyvést z míry.
  2. Všechny ceny vám budou připadat hrozně vysoké. Jedna česká koruna je asi 13 maďarských forintů. A chvíli vám tak bude trvat, než si v hlavě přepočítáte, kolik za dané jídlo platíte. A to je možná kámen úrazu…
  3. Během třech dní našeho pobytu se nás pokusili třikrát ošidit. Jednou nám napočítali 3 croissanty místo dvou, jednou dražší jídlo, než jsme si objednali a jednou dokonce limonádu asi za 700 forintů úplně navíc. To už asi nebude náhoda, ne? Možná na turisty zkouší, že se ve vyšších cifrách ztratíte. Těžko říct. Buďte raději obezřetní.

A abyste neřekli, že jsme kulturní barbaři. Ano, budova Maďarského parlamentu je dechberoucí 🙂