Kuličky jsou rafinovaným způsobem, jak schovat zdravou surovinu jako jsou jáhly. Intenzivní tóny kokosu jáhly lehce zapřou a vy nebudete muset před servírováním strávníkům nic prozrazovat. Navíc tvar kuliček bývá u dětí velmi oblíbený.

Osobně mne tenhle typ dezertu moc baví, hodí se na večerní mlsání, svačinu do krabičky pro děti apod. Navíc kuličky nejsou tak sladké a těžké jako běžné raw kuličky/tyčinky plné datlí a ořechů. Velmi se těším na variace, které ještě vyzkouším. Rozhodně myslím na verzi s kakaem a perníkovým kořením, také na kombinaci brusinek, vanilky a např. makadamových ořechů a citrónu (ta bude skvěle osvěžující), přemýšlím i nad zakomponováním kávy… No uvidíme, kam mne aktuální mlsná zavede.


Co potřebuju?

  • 100 g jáhel
  • 125 g strouhaného kokosu + cca 30 g na obalení
  • 100 g kokosového másla (já měla máslo od Šufana)
  • 100 g rozinek
  • 100 g medu
  • 50 g plátkových mandlí (ještě lehce posekaných)

Jak vařím?

1.
Jáhly proliju vroucí vodou. Většinou tak dělám 2×. Poté jáhly zaliju dvojnásobným množstvím vody a lehce osolím. Vařím pod pokličkou asi 15–20 minut. Nechám vychladnout.

2.
Kokosové máslo rozpustím v kastrůlku.

3.
Lehce zchladlé máslo přiliju do jáhel. Přidám k nim také rozinky, mandle, med i kokos.

4.
Rukou vše promíchám. Směs je konzistentní a navlhčenou rukou se dá vytvořit nelepivá kulička. I tak raději směs dám na pár desítek minut odpočinout do lednice.

5.
Rukou vytvářím malé (ideálně stejně velké) kuličky o velikosti menšího golfového míčku. Já jich měla cca 30

6.
Každou kuličku obalím v kokosu anebo nadrcených mandlích.

Doba přípravy
do 40 minut

Počet kuliček
asi 30

Obměny
Nebojte se přimíchat kakao, perníkové koření, brusinky, jiné ořechy apod.