První týden v srpnu jsme s rodinou trávili v Chebu, kde jsme pobývali u mých rodičů, setkávali se s příbuznými a pořádali pár výletů. Pár míst si tu dovolím vypíchnout.

Cheb – Gallery Coffee

Západní Čechy v oblasti gastronomie oproti zbytku republiky značně pokulhávají. V Chebu možná marně budete hledat místo, kam na dobrý oběd, klidnou večeři anebo třeba naše oblíbené snídaně. Pokud už se necháte zlákat chebskou historií a unikátní středověkou architekturou, určitě nevynechejte návštěvu Gallery Coffee.

Kavárnu s vlastní pražírnou se najdete kousek od Špalíčku ukrytou na nádvoří Schirdingerova domu. V letních měsících doporučuju posadit do křesel pod skrytou pavlačí a objednat si jednu z jejich domácích limonád anebo příjemné cappuccino, ke kterému dávají mandli v čokoládě.

Přírodní rezervace Soos

Až se nabažíte kávy, vyražte na příjemný odpolední výlet do asi 12 km vzdáleného Soosu. Soos je známý svými bublajícími bahenními sopkami a rašeliništi. Naučná stezka vede na dně vyschlého jezera. Ideální je sem vyrazit po dešti, abyste viděli co nejvíce bublajících sopek. Za slunných dní vás naopak možná překvapí měsíční ráz krajiny.

Čistě prakticky – parkuje se přímo u Soosu a v některé dny může být docela narváno. Vstupné je 100 Kč a neberou karty. I když cesta vede po dřevěných cestách, kočárek nedoporučuju, nosítko je pohodlnější (ať vidíte i něco ze Soosu a nekoukáte jen na cestu).

Přírodní rezervace Kladská

Pár kilometrů od Mariánek hledejte vesničku Kladská, kde najdete poklidný rybník lemovaný smrkovým lesem, rašelinami, ale i fantastickou restauraci. Co tu ale nenajdete je signál, proto si dopředu naplánujte cestu a vyberte si hotovost, tady kartou opravdu nezaplatíte :).

Procházka kolem rybníka a dalších vodních ploch zabere asi hodinu. Perfektně jsme ji zvládli i s kočárem. Díky stromům tu bylo příjemně i v 30stupňovém horku.

A až se nasytíte přírody, vyšlápněte si na oběd/večeři do Pensionu Kladská. Naservírují vám absolutně dokonalé zvěřinové pokrmy, a to říkám jako někdo, kdo maso skoro nejí a zvěřinu už vůbec ne. A rozhodně si dejte jejich famózní hříbkový krém. V každé lžíci ucítíte les.

Regensburg

Jelikož Cheb je asi 10 km od německých hranic, nabízelo se vyrazit na výlet i k sousedům. Už delší dobu jsme pokukovali po Regensburgu. Město na Dunaji bylo od poloviny 17. století až do začátku 19. století centrem německého říšského sněmu. Můžete tu vidět ale i římskou bránu z dob Marka Aurelia anebo se projít po kamenném mostě z 12. století.

Z Chebu trvala cesta asi hodinu a půl, zaparkovali jsme na parkovišti u Aldi, které je na okraji města. Pokud byste chtěli jet do centra města, nezapomeňte si pořídit zelenou ekologickou známku, bez ní do řady německých měst nemůžete vjet.

Od auta jsme přímo zamířili na snídani (jak jinak, že 🙂 do kavárny, kterou jsem dopředu vybrala. Regensburg se z hlediska gastronomie drží spíš klasiky, najdete tu spoustu Bäckerei, kde dostanete sice skvělé housky anebo sladké pečivo, ale dobrou kávu byste objednávali marně. A protože jsme mlsný pražský kavárenský držky, zaujala nás maličká kavárna Urban Coffee.


Urban Coffee

Do kavárny jsme dorazili ve chvíli, kdy jsem potřebovala nakrmit malou a zároveň jsme si chtěli odskočit. Což jsme nejdřív zpanikařili, že v kavárně není toaleta. Po chvíli vyšel ven barista a říká: Dobrý den, toaletu najdete hned tady. Koukali jsme jak z jara, protože z baristy se vyklubal majitel kavárny a navíc Slovák :). Byl neskutečně milý a nabídl nám i ohřátí dokrmu pro malou.

Objednali jsme si báječné kávy, pořádný kus bábovky, mangový fresh a já neodolala celozrnnému chlebu s avokádem, zeleninou, sezamovými semínky a hummusem. Chvíli jsme si popovídali s majitelem kavárny a vyrazili do ulic. Dlouho na tak příjemné setkání budeme vzpomínat, a jestli do Regensburgu vyrazíte, sem na kávu musíte.


I když jsme sem vyrazili především prohlédnout si historické pamětihodnosti, absolutně mne překvapilo množství krásných a k nákupu lákajících butiků (Řezno je na počet obyvatel srovnatelné s Plzní). Vůbec by tu nebyl problém utratit přes 1000 euro za kabelku od YSL či odejít v elegantních lodičkách Aquazzura. No, já si pořídila alespoň další milované Birkenstocky. Na procházky po centru města bezpochyby praktičtější volba než jehlové podpatky 🙂

Další čas jsme strávili pozorováním staveb i ruchu v centru, shlédnutím dominanty města katedrály sv. Petra i procházkou po kamenném mostě. Budete-li trávit pár dní na západě Čech, myslete i na návštěvu Regensburgu, určitě vás nezklame.