Jestli vás někdy ochromí rozhodovací paralýza, určitě to bude při výběru věcí pro miminka a děti, je toho totiž TOLIK. A co si budeme, racionální stránka jde často stranou, protože chcete svému dítěti dát to nejlepší.

Při procházení věcí, které jsme používali během prvních třech měsíců Anežčina života, mi vyšel následující seznam. Některé věci jsou zřejmé (plenky, kočár apod.), ale uvádím zcela konkrétně, co nám sedí a co bychom si pořídili znovu. Jiné Třeba to pomůže alespoň jedné z vás, až se budete topit ve výběru ze 450 fusaků do kočáru (true story). Tady je naše must have.

Disclaimer: nejsem perfektní, nemám ambice být nejvíc eco/bio, nehledám vždy nejlevnější možnosti, prostě a jednoduše ukazuju, co mně a mé dceři vyhovuje 🙂

č. 1 – kočár a autosedačka Cybex Priam

První věc, kterou jsme pro miminko pořídili. A to z toho důvodu, že jsem od začátku přesně věděla, jaký chci kočár. Kupovali jsme jej z druhé ruky, takže jakmile se objevila možnost jej koupit, šli jsme do něj, i když jsem byla cca v 15tt.

Věděla jsem, že chci městský kočár, který zvládne kostky, ale i cesty v parku. Vydrží několik kilometrů každodenní chůze. Také se musel dát rychle složit do auta. Zároveň jsem potřebovala jednoduchou manipulaci, protože často jezdím mhd. Zároveň nesměl vážit tunu (víckrát denně nosím korbu do schodů). A v neposlední řadě nesměl být hnusný. A ideálně aby měl rovnou i autosedačku a sportovní sezení, takže trojkombinace.

Vybrali jsme Cybex Priam, konkrétně v tmavě šedém provedení (manhatten grey). Používám kočár několikrát denně, a dosud jsem nepřišla na jedinou vadu. Pro nás je absolutně perfektní, splňuje vše, co jsem chtěla. Zároveň mne potěšila prostorná korba, kam v pohodě dám zimní fusak a pořád tam má Anežka dost místa. Dokonce nám v korbě často i spí, když přijdeme z venku, anebo jsme ji využili jako “postýlku” na jedno přespání, když jsme jeli pryč. Pod kočárem je také dost místa pro případný nákup. A určitě oceňujeme teleskopickou rukojeť, protože jsme s manželem oba vysocí.

Autosedačka je velmi jednoduchá na ovládání. Anežka je v ní spokojená. Zároveň se dá jednoduše umístit na podvozek, i když to mi nevyužíváme, protože ji vždy raději přendáme do hluboké korby.

Přestože je investice do kočáru vysoká, nelituji ani koruny. Věřím, že kočár nám vydrží hóóódně dlouho, i právě díky sportovnímu sezení, které vyměníme, až nebude chtít Anežka být v hluboké korbě. Jako velkou výhodu sportovního sezení také vidím, že se dá zcela položit, takže tam můžete mít i menší dítko a bude tam moc pohodlně spát.

Kde se dá pořídit: např. zde anebo nejnovější modely mají ve Vanda store. Pokud přemýšlíte o nákupu z druhé ruky, doporučuji sledovat uzavřené skupiny na Facebooku CYBEXmánie anebo Cybex BAZAR


č. 2 – postýlka Stokke Sleepi

Naše druhá největší investice do dětské výbavy byla postýlka od Stokke. Původně jsme chtěli koupit obyčejnou postýlku v Ikee, protože mi od Stokke přišla nesmyslně drahá a nepraktická.

Postýlka je oproti běžný postýlkám oválná, proto jsem si říkala, že z ní miminko brzy vyroste. Ale… Byli jsme na návštěvě u známých, kteří si ji pořídili, a absolutně nás nadchla. Postýlka je na kolečkách, takže se dá s ní pohodlně jezdit z místnosti do místnosti. A právě díky oválnému tvaru se s ní dobře manipuluje na menším prostoru (třeba v našem bytě :)).

Moc se mi na postýlce líbí rostoucí princip. Zatím máme variantu Mini, kde počítám bude Anežka tak do půl roku, pak postýlku rozšíříme o další komponenty a bude v ní ještě dalších několik let. Postýlka se dá takto upravovat asi až do 10 let věku dítěte. A nakonec si z ní můžete postavit židle :).

Zatím nejvíc oceňuji, že ji můžu u postele v noci, takže když malé vypadne dudlík, tak se jen natáhnu a podám jí ho. Pokud hůř usíná, ležím v posteli, ona v postýlce a držím ji za ruku. Když jdu vařit do vedlejší místnosti, převezu si ji s sebou.

Opět jde o vyšší investici a opět koupi nelitujeme. Mne šetří postýlka energii, že nemusím za dcerou neustále běhat. A také jsme nepořizovali nic dalšího – kolébku, hnízdečko (i když to máme půjčené, ale nevyužíváme) apod. Pravda, dokupování dalších věcí k postýlce se prodraží (např. ochranný mantinel, prostěradlo na matraci), ale počítám, že až nebudeme postýlku potřebovat, tak ji se vším všudy prodáme.

Kde se dá pořídit: např. zde anebo fyzicky se můžete podívat ve Vanda store. My ji kupovali z druhé ruky, našla jsem si inzerát na Facebooku. Opět tu je uzavřená skupina Stokke bazar cz, i když postýlky se moc často neobjevují.


č. 3 – péřový fusak Elodie Details

Asi poslední z poměrně drahých položek byl fusak. Anežka se narodila na podzim, takže zimu prožíváme v jejím nejmenším věku, i proto jsem chtěla hodně teplý fusak.

S výběrem fusaku jsem strávila mládí. Výběr je ohromně široký. Značek bambilion a způsobů zpracování a materiálů tisíce. Kamarádka mi doporučila péřový a díky za tuhle radu. Je to fakt pecka. Anežku totiž nemusím nijak složitě navlíkat do spousty vrstev oblečení. K tomu, co má na sobě, ji dám akorát ponožky na ruce (k tomu se dostanu ještě níž :), světřík a čepici. Zatím bylo nejméně mínus pět a absolutně to stačilo. Zároveň, když přijdu do místnosti, tak fusak celý rozepnu a nechám jí v něm ležet. Všechny ty zimní kombinézy pro tak malá miminka jsou úplně k ničemu, pokud si pořídíte pořádný fusak.

Po delším hledání jsem vybrala Elodie Details. Z jednoduchého důvodu – tahle značka je u maminek velmi oblíbená, takže se bude dát jednoduše prodat.

Jedno upozornění, i když je fusak pratelný, peří po vyprání se zdrcne do několika míst, a pokud nemáte sušišku anebo hodně výkonné topení, bude vám fusak schnout týden (jako mně :-D), spíš doporučuju dát do čistírny.

Kde se dá pořídit: Elodie Details mají vlastní e-shop. Já jej objednávala na Feedo.cz


č. 4 – zimní návlek na rukojeť Kaiser

Věc, bez které si neumím představit zimu – ochranný a teplý návlek na rukojeť. Chodím s Anežkou ven každý den, takže i když je venku pár stupňů nad nulou, ruce vám za půl hodiny pořádně prokřehnou. Rukavice mi úplně nestačily, takže mi manžel pořídil tuhle super věc. Vevnitř je jehněčí vlna, díky které je na ruce teplo, ale zároveň se nepotí.

Kde se dá pořídit: Kupovala jsem na Ondálkovi


č. 5 – monitor dechu Babysense II.

Jestli mi prvních pár dní něco pomáhalo usnout (tedy kromě úplného vyčerpání :)), tak to byl monitor dechu, který se umísťuje pod matraci. Monitor sleduje dech miminka a v případě výkyvu začne vydávat zvuk ťukání a po pár vteřinách spustí pořádný alarm.

Falešný poplach jsme zažili jen jednou, a to když byla Anežka úplně maličká a spala u strany postýlky. Jinak (zaklepat) monitor snímá perfektně i přes matraci a poměrně tlustou zavinovačku.

Kde se dá pořídit: např. na Alze anebo si jej doporučuji půjčit. My jej mám zapůjčený na půl roku přímo z porodnice (platili jsme asi 900 Kč) anebo velmi dobře funguje tato půjčovna


č. 6 – zavinovačka

Chtěla jsem jednoduchou, nehnusnou a bezpičičmundovou zavinovačku. Zase docela oříšek :). Nakonec jsem vybrala na Ondálkovi teplejší pletenou zavinovačku, kterou jsem na podzim používala v kočárku a zároveň v ní malá od narození spí. Díky zabalení do zavinovačky ji nemusím extra navlíkat a zároveň je v klidu, protože se nebudí šermováním ručiček.

Kde se dá pořídit: já kupovala tuhle, akorát v šedé.


č. 7 – přebalovací podložka z Ikey

Asi to není úplně obvyklé, ale nepořizovali jsme přebalovací pult, ale jen komodu se třemi šuplíky, na kterou jsme koupili jednoduchou přebalovací podložku z Ikey za čtyři stovky.

Nelíbilo se nám u přebalovacích půltů, že se většinou nedají přirazit ke zdi. A také na nich často bývají infaltilní motivy. Zároveň jsme chtěli mít možnost komodu využít i později.

Někomu může vadit, že mám přístup k malé z boku, mně to nikdy nevadilo. Zároveň přebalovací podložku večer přenáším do koupelny a svlékám na ní malou, než ji dávám koupat.

Kde se dá pořídit: my máme tuto z Ikey a zároveň tuto komodu


č. 8 – látkové pleny

Úplně obyčejné látkové pleny, kterých není nikdy dost. Jestli chcete nějaké čerstvé mamině dát dárek, který stopro využije, vykašlete se na hračky a kupte látkové pleny. Mám jich doma spoustu a stejně občas kouknu do šuplíku a beru poslední.

Osobně nevidím rozdíl mezi bavlněnými a mušelínovými, možná ty z mušelínu jsou jemnější, ale při spotřebě několik za den, mi to přijde fuk. Za mne tady platí, že ty levnější bez vzorů a barev fungují úplně perfektně. A ty větší jsou nejlepší osušky.

Kde se dají pořídit: např. v DM, Rossmann, e-shopy s dětskými věcmi


č. 9 – dětská kosmetika Weleda

Moc dlouho jsem nepřemýšlela, jakou kosmetiku budu chtít na malou používat. Weledu mám moc ráda, sama na několik jejich produktů nedám dopustit, takže jejich měsíčková řada byla jasná volba. Zároveň jsme od kamarádů dostali set v plechové dóze, kde je přípravek do koupele, olej po koupání a krém na opruzeniny. Ještě jsem dokoupila krém na obličej do mrazu. Nic víc na Anežku nepoužíváme. Nikdy neměla jedinou alergickou reakci. Teď vždy dokupujeme, co dochází.

Btw moc doporučuji používat veškerou kosmetiku od jedné značky, ať ji v případě nějaké reakce můžete hned vyměnit.

Kde se dá pořídit: v každé větší drogerii anebo na e-shopu Weledy


č. 10 – plenky Pampers

Možná nejsem úplně klasická matka, protože jsem moc nezkoumala, jaké jsou na trhu plenky, kterou jsou nejlepší, nejlevnější, nejeko… Dostali jsme pár doporučení na Pampers a ty používáme odmala. V porodnici jsme měli k dispozici pleny od Bella Happy a oproti Pampers byly hrubé. A hlavně pampersky mají žlutý proužek, který se přebarví na modro, pokud se mimčo počůrá, takže hned víte, kdy máte práci :).

Používáme jejich řadu premium care. Navíc mají i plenky pro miminka menší než 2,5 kg, což byl náš případ.

Kde se dají pořídit: všude :). Ale jestli máte možnost, kupte si pleny v Německu. I za plnou cenu konkrétně Pampers premium care 1 vychází jedna asi na 4,20 Kč, což je o poznání méně než v Čechách. To samé platí pro vlhčené ubrousky, které jsou také o poznání levnější a které také denně používáme (konkrétně řada Aqua Pure ma super praktický uzaviratelný klip).


č. 11 – pratelné přebalovací podložky

Nejprve jsem měla na přebalováku jednorázové přebalovací podložky, kdyby náhodou. Když se náhoda stala potřetí za den, tak jsem bleskurychle šla shánět pratelné podložky. Jednorázovky nosím jen na cesty a doma mám tyhle pratelné. Těžko už spočítat, kolikanásobně se nám tahle investice vrátila :).

Kde se dají pořídit: Já objednávala jedny z nejlevnějších na Fleru. Jsou z jedné strany froté a z druhé jsou pogumované. Jedna vyšla asi na 100 Kč. Celkem jich mám šest a stačí nám.


č. 12 – koš na prádlo alias na koupání

Jojo, náš letitý obyčejný koš na prádlo, který má teď novou funkci vaničky. Od přátel jsme měli půjčenou speciální vaničku/kyblík na koupání, ale Anežce se v něm moc nelíbilo, takže používáme náš koš. Malé vždy držím při koupání hlavičku a je takhle moc spokojená. Nepotřebujeme ani lehátko na koupání. Takže to vyzkoušejte třeba podobně, než koupíte spšl kyblík za osm stovek.

Kde se dá sehnat: asi ve větších hypermarketech, v Kika anebo Ikee


č. 13 – probiotika ProbioMaxík

Těžko říct, jestli mají anebo nemají efekt, ale zaklepat Anežka zatím neměla žádný kašel, teplotu, reakci na očkování atd. Chodíme s ní každý den ven, většinou dvakrát, a to i když je hnusně a zima, jezdím sockou, občas jdeme do kavárny, takže probiotika dáváme cca od 2 týdnů života. Původně jsem chtěla používat Biogaiu, kterou nám doporučili v nemocnici, v lékárně ji zrovna neměli a doporučili mi probiotika od Dr. Maxe, která mají údajně totožné složení a jsou ještě levnější, takže kupuju ty. Každé ráno Anežka kromě kapky předepsaného Vigantolu dostává i 5 kapek probiotik.

Kde se dá sehnat: u Dr. Maxe anebo Biogaia v každé lékárně


č. 14 – kapky Espumisan

Prvních pár týdnů Anežku trápilo bolavé bříško (asi jako každé miminko). I když jsem si dávala obrovský pozor, na to co jím – žádné luštěniny, cibule, česnek, brokolice…vyřadila jsem i mléčné výrobky a ořechy, prostě sem tam bříško bolelo. Možná trochu pomohlo i nasazení probiotik, nejvíc nám nervy zachránil Espumisan. Většinou jsme dávali před odpoledním a večerním kojením a velmi často zabral. Nahřáté pecky fungovaly vždy chvilku, oleje na bříško nepřinesly také žádnou změnu a na rektální rourku to nebylo (díky bohu, fakt se toho bojím). Nejvíce ale zafungoval čas a dávání na bříško.

Kde se dá sehnat: v každé lékárně


č. 15 – dudlík Lovi

Kontroverzní téma – dudlík. Dávat, nedávat? Kazí zuby? Ničí techniku kojení? Já nevím a asi to nikdy stoprocentnně nedozvím. Anežce jsem zkusila dát dudlík poprvé asi v pěti týdnech, kdy neustále plakala a plakala. První, druhý, třetí… vyhodila. Tak jsem počkala pár dní a zkusila znovu a od té doby nedá od svého dudlíku ani ránu. Uklidňuje ji, usíná s ním, ráda chytá za klip na dudlík (btw super věc, nemusíte lovit dudlíky po zemi) a kojíme dál.

Kde se dá sehnat: v různých drogeriích a obchodech s dětskými věcmi. Anežka ovšem chce jen tento (zatím má i ten v té nejmenší velikosti).


č. 16 – šátek Loktu she

Dřív jsem byla toho názoru, že šátky jsou jen pro ezo ženy. Až ve chvíli, kdy jsem s Anežkou chodila v kuse od čtyr odpoledne do devíti do večera, kdy jen plakala, tak jsem změnila názor. Našla jsem si v Praze obchod, kde mi milá prodavačka pomohla vybrat a zároveň mi i ukázala, jak si šátek uvázat. Od té doby jej využívám ve chvílích, kdy Anežka hodně pláče (díky bohu je to míň a míň) a kdy má růstový sprut, takže je také k neutišení. Často je šátek jediná možnost, kde se uklidní a třeba i usne.

Šátek nosím jen já, manželovi to není příjemné. Já si naopak ty chvíle užívám, resp. ty chvíle, kdy to tam Anežka konečně zalomí a přestane plakat.

Kde se dá pořídit: já byla v obchodě Dítě v šátku (na webovky nekoukejte, raději jděte rovnou do obchodu), kde mi paní poradila s výběrem. Spokojeně jsem odcházela se šátkem od liberecké značky Loktu she (mám konkrétně tento).


č. 17 – nůžtičky a teploměr NUK

Sice jsem koupila rovnou i hřebínek, ale ten zatím leží ladem. Naopak nůžtičky používám skoro každý týden, protože malé rostou nehty strašně rychle.

Na denní bázi používáme teploměr do vaničky, koupila jsem obyčejnou rybičku v DM a pro orientaci, jestli je voda dostatečně teplá zcela stačí. Také jsme pořizovali digitální teploměr na měření teploty. Použili jsme ho jen jednou, takže doufám, že až ho bude skutečně třeba bude měřit správně.

Kde se dají pořídit: já kupovala v DM za pár korun od značky NUK.


č. 18 – prášek na praní Frosch Baby

Tak jako s Weledou jsem si byla jistá, že budu chtít používat maximálně šetrný prášek na praní. Už několik let peru v prášcích na praní značky Frosch a jsem spokojená, takže i pro malou kupujeme jejich prášek určený pro děti.

Kde se dá pořídit: v DM anebo např. na Rohlíku. Velmi ale doporučuju si ho koupit v Německu, kde vyjde na polovinu! Jako vážně.


č. 19 – deka VINTER & BLOOM

Netřeba se dlouho rozepisovat, alespoň jednu deku potřebujete. Já ji využívám několikrát denně. Anežku do ní přikrývám v postýlce, když je na zavinovačku moc teplo, vždycky ji máme s sebou, když jedeme autem, abych ji mohla přikrýt v autosedačce. Také si ji rozkládám vedle sebe, když pracuju v posteli, aby mohla na ní ležet. A jo, je pěkná 🙂

Kde se dá pořídit: v různých obchodech s dětskými věcmi. Tu naši jsem brala na Ondálkovi.


č. 20 – oblečení Lindex

Anežka má garderóby na rozdávání. 95 % oblečení máme půjčeno, což je fakt super, protože dítko si vezme kousek na sebe jen párkrát a už mu není, takže jej nemá šanci zničit. Když ale něco dokupuju, tak jdu do Lindexu.

Anežce věci z Lindexu perfektně sedí (je hubenější miminko, ale délku má standardní), zároveň mě baví, jak věci vypadají (žádné infantilní obrázky, ale decentní barvy) a především je jejich oblečení neskutečně praktické.

Bodýčka jsou na styl kimona, kdy dítku navléknete jen rukávy a po stranách zapnete na patenty, takže nemusíte slíkat poblité oblečení (a nejen poblité…) přes hlavu (díky za to!). Taky mají ohrnovací rukávy a dvojitou řadu patentů vespodu, díky kterým vydrží bodýčko dítku déle. Anežce je 3 a půl měsíce a stále jí oblékám oblečení velikosti 50 (i když už má přes 60 cm). U jiných značek jsem padesátku vyřadila už dávno. Podobně super jsou i tepláčky, které mají zase ohrnovací pás. Celkově tepláčky jí u jiných značek nesedí, protože jí bývají buď krátké, anebo velké v pase, když mají dobrou délku.

Celkově oblečení nepotřebujete moc. My točíme pár bodýček, pár tepláčků nebo dupaček (pořizujte ty s rozepínáním i dole), ponožky, které drží na nohách (úplně super jsou tyhle) i na rukách (rukavičky jsou k ničemu), dva svetříky, jednu lehkou bavlněnou čepici a jednu silnější čepici na ven do zimy a tak dva overaly na spaní. Zbytek je nice to have. Sice mám holčičku, ale zatím mne úplně nebaví ji šňořit, protože je jen otázky minut, max. hodin, kdy to pobleje :), takže vše, co se obléká přes hlavu, nemá rozepíná na patenty či na zip je fakt nepraktické.

Kde se dá pořídit: v obchodech Lindex anebo na e-shopu


č. 21 – odsavačka BAYBY

Odsavačka je jedna z věcí, kterou nedoporučuju kupovat si ji dopředu. Nevíte, jestli ji budete anebo nebudete potřebovat. Já měla od švagrové půjčenou ruční odsavačku od Aventu, která je určitě fajn, pokud máte spousty mléka, pokud ho máte míň, tak se hodně nadřete a dost to i bolí.

Proto jsme po pár dnech, kdy jsem musela po každém kojení odstříkat mléko na dokrmy, pořídili elektrickou odsavačku, se kterou bylo odsávání mnohem příjemnější. I tak jsem ji nakonec použila jen párkrát, protože nemám mléka na rozdávání a odstříkat na jeden plný dokrm je pro mne práce na den a půl.

Kde se dá pořídit: já kupovala tuto.


č. 22 – koš na pleny Tommy Tippee Simplee

Tohle nebude nejekologičtější a nejlevnější tip, ale tenhle koš je prostě praktický. Díky speciálnímu způsobu zavírání a náplním vše zůstane tam, takže žádná nelibá vůně se nedostane ven. Speciálně na menším prostoru to oceníte.

Kde se dá pořídit: my jsme jej kupovali na Rohlíku, ale běžně je k sehnání třeba na Alze. Více se dozvíte zde.


č. 23 – kojicí polštář Milkie

Největší věc v našem bytě :-D. To asi ne, ale určitě bude patřit k těm nějvětším. Zabírá mi skoro celou postel a je to nejlepší věc. Strávila jsem v něm celé těhotenství a teď v něm trávím i spoustu času u kojení. A upřímně si nejsem jistá, jestli se ho budu chtít někdy zbavit, perfektně se v něm spí, i když nemáte břicho.

Kde se dá pořídit: existuje spousta malých polštářů vhodných pro kojení (koupíte i třeba na mall.cz). Já mám ale tento a je boží.


č. 24 – umělé mléko Kendamil

I když se dnes doporučuje plně miminko kojit prvních 6 měsíců, Anežce moje mléko prostě nestačilo, takže jsme v necelých 3 měsících začali dokrmovat umělým mlékem. Co vám budu povídat, první dokrm jsem obrečela, protože jsem měla strach, že už moje mléko nebude chtít, že jí zachutná to umělé, že z lahvičky to přeci jen teče snáz atd. Spousty obav… A zaklepat (klepu docela často, co? :)) to po necelém měsíci vypadá, že může fungovat kombinace mateřského i umělého mléka. Anežka vždy nejprve dostane prso a pak i dokrm.

Umělé mléko jsme vybrali rychle – na doporučení známých, kteří s ním jsou spokojeni. Líbilo se mi také složení mléka, které oproti klasickým mlékům je z plnotučného kravského mléka a neobsahuje palmáč atd. Všechny recenze, které jsem objevila, tak byly veskrze pozitivní. A my se můžeme přidat. Anežka mléko snáší perfektně, chutná jí a nemá po něm bolesti bříška.

Kde se dá pořídit: nejčastěji kupuju na Rohlíku anebo v lékárně. Běžně v drogeriích anebo super/hyper není k dispozici.


č. 25 – rychlovarná konvice KitchenAid

Od chvíle, kdy několikrát denně připravuju Anežce dokrm, oceňuji u konvice KitchenAid nejen design, ale i možnost ohřát vodu na 50 stupňů. Voda je ohřátá hned a po pár promíchání má rovnou ideální teplotu na dokrmování. Když vám řve v náručí dítě, rychlost dostává úplně jiný rozměr :).

Jasně, nemusíte si kupovat hned KitchenAid, spousta konvic už dneska má funkci nastavitelné teploty, ale já mám pro tuto značku slabost. Speciálně pro jejich roboty (tak snad jednou…)

Kde se dá pořídit: my jsme ji objednávali přímo ze stránek KitchenAid. Osobně si ji můžete koupit v obchodech Potten & Pannen – Staněk anebo v obchodech s čaji Kusmi Tea.


č. 26 – lahvičky na mléko Philips Avent

Další věc, kterou jsme dostali od našich skvělých přátel, startovací sada lahviček Avent. A další věc, kde jsem nemusela řešit výběr. A další věc, se kterou jsme na první dobrou spokojeni. Zatím používáme nejmenší lahvičku o objemu 125 ml s antikolikovým udělátorem. Jak jsem psala výše, kombinuju kojení i dokrmování z lahviček.

Kde se dá pořídit: např. přímo na stránkách Philips


č. 27 – parní sterilizátor Philips Avent

Super prostorná věc, o které jsem si myslela, že je blbost, dokud jsme nezačali Anežku dokrmovat. Teď mi sterilizátor šetří moře času a oproti klasickému vyvařování trvá jen chvilku a taky nehrozí, že vyvařovanou věc uvaříte (true story).

Kde se dá sehnat: opět přímo na stránkách Philips


č. 28 – kojenecká váha

Váha je určitě věc, kterou si nemusíte pořizovat dopředu. Bohužel mi jsme ji potřebovali. Anežka se narodila předčasně a byla malé miminko, takže u nás nastal problém, že nepřibírala podle tabulek. Doktorka nám doporučila si pořídit váhu, abychom měli přehled o tom, kolik si vypila a kolik bude nutné ji dokrmit.

Jsem ráda, že je tu možnost si váhu a i jiné věci pro miminka zapůjčit a není nutné vše kupovat. I tak jsem byla šťastná, když jsme ji po cca měsíci mohli vrátit.

Kde se dá pořídit: pokud chcete kupovat, tak mrkněte na Alzu. My jsme si ji půjčovali tady. Ještě v den, kdy jsem tam zavolala, tak byla váha doma.


č. 29 – žlučové mýdlo

I když jsem s pracím práškem spokojená, na poblité oblečení vždycky nestačí. Proto vždycky místa, kde je zachlé mléko, tak před praním vezmu žlučovým mýdlem a zatím žádné fleky na oblečení nemáme. A oproti speciálním přípravkům na tento typ skvrn stojí pár korun.

Kde se dá pořídit: v každé drogerii


č. 30 – čas

Poslední věc, kterou nikde nekoupíte, ale kterou si musíte dopřát, je čas. Čas, abyste si zvykly/i na všechny změny. Čas užívat si s miminkem. Čas, kdy se pláč změní v úsměv. Čas, kdy se zahojí všechny bolesti po porodu. Čas, který neutíká tak rychle.


Co jsme naopak vůbec nepotřebovali? Hračky! Absolutně žádné. Takto malé miminko chce jen svou mámu, mléko, čistou plenu a lásku. A i když je na hračkách napsáno, že jsou od 0 měsíců, tak jsou pro miminko zbytečné a naopak mohou jeho pozornost tříštit.

Úplně poslední věc, kterou zmíním, je přebalovací taška, protože tu jsem nepořizovala. Vytáhla jsem ze skříně svoji několik let starou koženou kabelu, pořídila jen klipy na kočár a teď mi skvěle slouží jako přebalovací taška. Než si pořídíte nějakou speciální tašku, projděte si své zásoby kabelek, třeba to vyřešíte jako já a nebudete muset kupovat hnusné a ne příliš kvalitní “speciální” přebalovací kabely.


To je náš seznam. A jaký je ten váš? Bez čeho jste se neobešly/i?