Mám upřímnou radost, že dobré a nápadité kavárny nejsou jen výsada velkých měst (anebo přímo Prahy). Poslušně hlásím, že kavárenské povalečství se rozrůstá napříč celou republikou, a to i směrem na západ od Prahy. Do mého rodného města Plzně.

Kamkoliv jedeme, vždy dopředu velmi pečlivě mapuji místní podniky, které by stály za návštevu. V Plzni už máme 3 stálice.

Snídaně s francouzským šarmem v Le Frenchie café

Místními velmi oblíbené bistro s pestrou nabídkou stylových dortů, koláčů a quichů. Rozhodně dokonalé místo pro línou snídani. Navíc na od jara až po teplého podzimu s příjemným venkovním posezením. 

V kavárně nemají stálý jídelní lístek, proto pečlivě sledujte tabule za barovým pultem anebo nebo si rovnou vyberte z vitríny s čertvými sladkostmi i slanostmi. My většinou kombinujeme vše dohromady. 

Při poslední návštěvě jsme zvolili celozrnné tartine s vajíčkem, avokádem a kozím syrem. Ještě manžel přemítal nad lívanci, ale nakonec si k velkému cappucinnu objednal jahodový koláč s vanilkovým krémem (originální název si samozřejmě nepamatuji).

Bohužel jsme tentokrát neměli štěstí na obsluhu, která nás v prázdné kavárně nejprve přehlížela, a následně se během objednávky tvářila znaveně. Ale k samotné snídani. Manželova káva příjemně jemná, tak jak mi vyhovuje. Nicméně potřebu po silné kávě dohnal ještě v další kavárně. Jahodový koláč byl svěží díky začínající chuti v samotných jahodách,  krém jemný a vyvážený, korpus křupavý a v místech se silnějším těstem tvrdý jak kámen :). 

Poslední na stůl dorazily tartine, nevím, jestli jsme měli odlišnou představu, co jsme si objednali nebo chutí bylo hodně, ale tahle část snídaně byla rozhodně nejslabší. Už při minulé návštěvě mě chuť tartine zaskočila, a tentokrát tomu nebylo jinak. Na chlebu namazaný velmi intenzivní kozí sýr, který přebil chuť neutrálního avokáda a míchaných vajec. Do toho se chuťově ještě projevovala jarní cibulka a různá semínka na povrchu. Za nás bychom ocenili k snidani jemnější chuť a méně kombinací.

Pro milé slovo a fantastickou kávu do Smetanky

V rohové části Náměstí Republiky najdete okno, kde vám barista připraví boží kávu s sebou. V chladnějších měsících doplní ještě palačinky a v létě naopak domácí nanuky. Žádný složitý koncept, jen prostě dokonalá káva. A jelikož je pan majitel odchovaný v Kávovém klubu, není se co divit. 

Jen doufám, že příště budou mít zase otevřeno. Během Velikonoc jsme to štěstí neměli. 

Fresh oáza přímo na náměstí

The Fresh Bar – bistro, kavárna, fresh bar – vše v jednom, a to přímo na Náměstí Republiky. Podnik západního střihu s kávu z berlínské pražírny Bonanza nabízí vyladěné smoothie bowl, nakopávající freshe, zdravě vypadající dezerty i nápadité obložené chleby a sendviče. Jestli fandíte lehčí stravě, sem prostě musíte. Jediné, co mne mrzí, že mají adresu v Plzni a ne v Praze. I to mi ale nebrání mít zde už téměř plnou věrnostní kartičku na příští kávu zdarma. A dokonce už i karty berou. 

Tip na zavěr: Koření od Antonína

Nejlepší kořenářství a bylinkářství ever! Kromě krizových okamžiků, kdy mi nějaké bylinky dojdou, nepoužívám v kuchyni koření, bylinky a směsi od nikoho jiného. Můžete si objednávku nechat poslat, ale osobní výběr v obchodě, který najdete podle vůně, je prostě nejlepší. Klidně si udělejte výlet do Plzně právě jen proto, abyste si vybrali to nejbáječnější koření.