Je pravda, že si místa na výlety si až podezřele často vybíráme dle kaváren a gastro podniků, které tam můžeme navštívit. A České Budějovice nebyly výjimkou.

Na Café Datel jsem četla samé pochvalné recenze a navíc majitel Datla nám kdysi navrhoval design firemních webovek, tak snad i proto byla náštěva Českých Budějovic tak úzce svázána s posezením v této kavárně. I proto jsme vyrazili až v únoru 2019 místo července 2018, kdy Datel vyhlásil týdenní dovolenou.

Zimní měsíce nebývají nejideálnějším časem na prozkoumávání místních památek. Jsou ale naprosto geniální pro kavárenské povalečství, kterému se s manželem často a rádi oddáváme. Byť nám na tento únorový víkend vyšlo až neúnorové slunečné počasí. Pár zastavení v místních kavárnách a restauracích jsme si dopřáli.

Na snídaní z Prahy jedině do Café Datel 

Z Prahy jsme vyrazili kolem osmé ráno, takže do Budějovic jsme dorazili spíš na brunch anebo minimálně na pozdní snídani. Řádně vymrzlí a hladoví jsme ani nestihli obdivovat interiér a už jsme objednávali čaj na zahřátí, dvě cappuccina, famózně vypadající hruškový dort s karamelem. Objednávku jsme zakončili míchanými vajíčky a pro mne ovocným kramblem s jogurtem. Jako milý bonus považuji nabídku rostlinného jogurtu.

Mohla bych začít rozpitvávat jednotlivé části snídaně, bylo by to zbytečné. Vše bylo famózní! A to natolik, že hned druhý den jsme objednávku z části zopakovali. 

Slunné zastavení v Kavárně LANNA

Po několika nachozených kilometrech jsme ulovili místo v prosklenné, zcela proslunněné a také a zcela narvané Kavárně LANNA. Místo na odpolední kávu je vskutku skvělé, bohužel totéž nemohu říct o kávě a vyzkoušeném dortu. Zvolili jsme mandlový dort (znáte ten s IKEA, že?). Bohužel byl hodně pudinkový, sušší a chuťově nezajímavý. Prostě klasické rozmlsané pražské huby…

Kulturní vsuvka

Na zbytek odpoledne jsem manžela dotáhla do Galerie Mariánská. Těžko, anebo možná lehko se dá shrnout osamocená prohlídka současného umění. Je to prostě zvláštní a zajímavé – pod těmito výrazy se dá schovat téměř jakékoliv hodnocení… Večer už jsme se jen ubytovali v krásném apartmánu poblíž historického centra, a to U Tří Hrušek. Až se budeme do Budějovic vracet, určitě zavítáme sem. 

Druhá víkendová snídaně – a zase v Datlovi

Po sobotním úspěchu jsme ani neměli chuť zkoušet jiné místo na snídani, a tak už jsme pár minut před otevíračkou stepovali před kavárnou. A protože neděle si žádá něco speciálního, manžel neváhal a objednal si lívance. Já stará konzerva se nechala znovu zlákat na pečené ovoce (jak bych si ho teď dala). Pořádný příval cukru jsme korunovali znovu hruškovým koláčem s karamelem. Vynikajicí cappuccino v dokonalých šálcích (vidíte ty trojúhelníky?) bylo naprosto jasnou volbou. 

A ani v neděli jsme nezalitovali. Krátce jsme se prošli po vylidněném městě (jaký rozdíl oproti Praze) a pak už jen pospíchali na vlak. 

Až někdy pojedete do Českých Budějovic nad návštěvou Café Datel neváhejte ani chvilku. A jestli dáváte přednost něčemu ostřejšímu, večer se kavárna převleče do přívětivého baru.