Jaké byly začátky zavádění příkrmů?

Františku jsem začala seznamovat s jídlem, když jí bylo něco přes 5 měsíců a začala o jídlo projevovat zájem. Do té doby byla plně kojena 🙏. Tím, že je druhátko, úplně jsem první příkrmy nehrotila. Jako první jídlo na ochutnávku dostala okurku a hned ji žužlání bavilo. Pak jsem zkusila uvařit pastiňák a rozmačkat ho. A to byla velká stopka, pusa na zámek. Nevadí, zkusila jsem kupovaný příkrm – dýni. A zase – absolutně sevřená pusinka. A když už jsem do ni něco vpravila, všechno vyplivala. Zkusila jsem to ještě párkrát, ale všechno, co bylo na lžičce, akorát prskala. Jediné, co mi vzala na milost, tak jsou bílé jogurty (ideálně ovčí) a oříšková másla. Jinak se chce krmit sama. 


Příkrmy anebo BLW?

Už s Anežkou mi nebylo BLW (Baby Lead Weaning) cizí, nicméně jsem to dle potřeby kombinovala s běžnými příkrmy. Františka si ale vybrala cestu BLW sama. Stále je plně kojená, a to hodně, ve dne i v noci. Jídlo, které ji nabízím, má na poznáváni, ochutnávání a seznamování se s alergeny. Soudě dle 💩něco sní, ale 🐐🐐 stale převažuje. Dokonce chce napřed mlíčko a teprve pak je ochotná něco ochutnat (často se doporučuje začínat jídlem a teprve pak nabízet mlíčko na dojezení). A já to respektuju. Ne že bych měla na výběr 😂. Prostě si to vyřve, že 😳🤭. Občas si říkám, že se skleničkou by to bylo snazší (resp. tuhle zkušenost mám a dle mě je to jednodušší) – víc by se najedla, bordelu by bylo míň, ale prostě má svou hlavu. Bodeť by ne, když už v břiše se odmítla otočit a přišla na svět po svém ❤️😅.


Výhody BLW stravování

Velkou výhodou tohoto způsobu stravování za mne je, že nepřipravuju Františce nic speciálního. Nic nemixuju, nevařím nic extra, což mi zase s druhým dítětem vyhovuje. Dostává syrovou anebo tepelně upravenou zeleninu/ovoce, sýry (vybírám ty s nižším obsahem soli), jogurty (ovčí, kozí, kravské), kváskové pečivo, těstoviny, rýži, jáhly, vločky (většinou v podobě lívanců), ryby, maso, oříšková másla, vajíčka… Prostě úplně základní a normální potraviny, které připravuju i nám. Samozřejmě ve vhodné formě pro 8měsíční miminko, takže bez koření, žádný cukr, bez soli (či s minimem soli)…


Co a jak nabízet?

Vždy se snažím potraviny podávat v té nejlepší kvalitě a v co nejbezpečnější formě. Tady moc doporučuju sledovat blwkrokzakrokem – tady web anebo tady Instagram. U Radky se dočtete vše, co potřebujete na začátek vědět – jaké potraviny, v jaké formě, co alergeny, na co si dávat pozor, nebezpečí dušení, co nedostatek železa atd. Určitě mrkněte i na @minispajz a @solidstarts.

Počítejte s tím, že v tomto věku, je z toho bordel a že jídla miminko zas tolik nesní. Dejte mu čas a sobě spoustu trpělivosti 😬😅. Pro miminko v tomto věku představuje jídlo zábavu, poznává různé textury, chutě, barvy. Na zasycení má stále převážně mléko (ať už mateřské, nebo umělé).


Buďte v klidu

A nezapomeňte, je to jídlo a ne raketové inženýrství 🤭. Vnímejte, co potřebuje vaše dítě. Samozřejmě hlídejte, aby mělo co nejpestřejší stravu, aby prospívalo (což hlídá samozřejmě i pediatr), bylo spokojené. Nic není dogma – třeba teď dítě lžičku nechce, ale to neznamená, že za měsíc nebude chtít být krmené. Osobně si nemyslím, že je nutné se striktně držet, ať už příkrmů, anebo BLW.

A na všechna doporučení z okolí, že by mělo jíst tyhle kaše a tyhle skleničky, anebo naopak že nemá zuby, tak proč dostává kousky brokolice atd., se vykašlete ✌️Jo a speciální dětské sušenky, křupky (byť dle výrobce vhodné pro daný měsíc) nepotřebuje žádné dítě, ani to, co jí příkrmy na lžičce, ani to, co se krmí samo…


Vyfocená jídla berte jako inspiraci (horní talířky na fotkách jsou Františky, spodní starší Anežky)

A co jídlo vašich drobotin?