Nejsem odborník či lékař, proto hned na začátku chci napsat, že vše, co tu uvádím, vychází z mých zkušeností. Jsem jen obyčejná máma, co chce, aby její děti byly co nejvíc zdravé. Nežijeme ve skleníku ani bio zahradě, naopak v pražském bytě bez balkónu :). A navíc s kočkou. Nakupuju na trzích, v supermarketu i online. Jíme doma pestře a někdy (často) si dáme s chutí koláček. Své děti taky očkuju dle doporučení pediatra.

Nechci a nebudu vám tady radit konkrétní produkty, nebudu vám říkat, jestli máte své děti očkovat apod. To jsou záležitosti ke kterým, nejsem kompetentní. Zároveň si myslím, že jako máma dvou dětí, která se aktivně zajímá o zdraví a vývoj, mohu předat obecné principy, které v komplexu mohou mít pozitivní dopad na imunitu. A jsou to informace, které mi třeba naše pediatrička neřekla, protože má na nás omezený čas a musí sledovat “své parametry”.


Každé dítě je individuální

Každému dítěti byly rozdány jiné karty. Jsou oblasti, které nemůžeme ovlivnit – vrozené vady a nemoci, genetika. Pak jsou základy imunity, které dítě získá už v těhotenství, při porodu, během kojení. A následně je na nás rodičích, jak pomůžeme dítěti imunitu budovat a jak budeme hrát s rozdanými kartami.

Co „dostaly“ holčičky?

Obě se narodily přirozeně, byť Anežka dřív a 3denní indukcí 😬 a Františka zase koncem pánevním. Těhotenství jsem obě měla ke konci riziková – nižší váhy holčiček, málo plodové vody a špatná poloha… Nicméně obě měly plné apgar skóre. S Anežkou jsme ze začátku bojovaly s nedostatečným přibíráním. Po 3 ubrečených měsících na obou stranách jsme postupně přešly na umělé mléko. Františka je kojená dosud (20 m). Detailně jsme popisovala tady. Anežka byla v 5. a 6. měsíci dvakrát hospitalizovaná se zánětem ledvin v nemocnici. Brala atb a celý následující rok nám trvalo, než jsme se „osvobodili“ od dohledu nefrologa a řady vyšetření, které nám doporučoval. Víc to rozebírat nebudu. Jinak ťuk ťuk jsou holčičky zdravé, nemají zjištěné žádné alergie.

Imunitu je třeba budovat

Jsem přesvědčená o tom, že imunitu je třeba budovat dlouhodobě a komplexně. Že nestačí dávat vitamíny a probiotika, že nestačí dbát jen na jídlo a neřešit ostatní faktory.


Co, podle mě, má dopad na zdraví a imunitu?

Každá položka možná sama o sobě nic nemůže, ale je to dílek do celkové mozaiky.

Prostředí, ve kterém žijeme

Jak už jsme uvedla na začátku, žijeme v Praze v bytě, takže se snažíme chodit co nejvíce ven, do parků, přírody i na hřiště. Od malička s nimi chodíme ven, pěstujeme v nich zájem o přirozený pohyb a aktivity, které jsou nám s manželem blízké. V rámci možností podnikáme výlety. 

Rodinné zázemí a vztahy

Nevím, jestli na tohle existují studie, které to mohou potvrdit, ale jsem přesvědčená, že pokud děti vyrůstají v milujícím rodinném prostředí, má to pozitivní dopad na jejich zdraví. Nemalujte si ale jednorožce, i já křičím (bohužel často), jsme s manželem unavení, nemáme dost trpělivosti, ale snažíme se o to, aby holčičky věděly, že doma budou mít vždycky bezpečné zázemí.

Jídlo

Kvalita jídla, pestrost, výběr surovin, pohoda při jídle, společné stolování…, to vše a mnohem víc má dopad na naše zdraví. Více detailů rozepisuju níže.


Co konkrétně dělám já?

Chodíme každý den ven 

Od druhého dne, co jsme přišli s Anežkou a poté i Františkou domů, tak chodíme ven. Za každého počasí. Myslím, že čerstvý vzduch prospívá dětem, ale i unaveným rodičům.

Nejsem úzkostlivá na hygienu

Tím neříkám, že nechám děti válet ve bahně, ale taky neběžím pro antibakteriální gel, když sáhnou na bábovku na písku. Děti neustále na něco sahají, do určitého věku strkají do pusy, hlídám, co jde, ale se dvěma už nemám šanci uhlídat vše.

Nepřeoblíkám děti

Držím se zásady, že dítě by mělo mít o jednu vrstvu navíc než mám já. Speciálně pokud sedí v kočárku. Takže když já mám kalhoty a je mi teplotně příjemně, holčičkám dám legíny/tepláky a pod ně punčošky. Kromě teplých dní nosí čepičky. Zároveň preferuju přírodní materiály jako bavlnu a vlnu. Pro miminka mi nejvíc vyhovoval péřový fusak, kam nebylo nutné je navlékat a zároveň se nepotily. Do budoucna bych chtěla zařadit i saunu. 

Čím méně, tím lépe

Velmi se mi osvědčilo být ve výběru a používání kosmetiky a pracích prostředků minimalista. Osobně preferuju co nejvíce přírodní/netoxické značky. Kupř. přes zimu se mi na mazání sebe a holčiček osvědčilo čisté bambucké máslo. V zásadě si pro holčičky vystačím s dětským šamponem, bambuckým máslem či jiným krémem a práškem na praní. Pro přebalování mám perlan, vodu a jednorázové pleny. Nic víc.

S vitamíny/doplňky stravy to nepřeháním

Dle doporučení naší pediatričky i na základě doporučení, které jsem dostala v porodnici, dávám holčičkám od narození probiotika v kapičkách. Probiotika střídám a občasně vynechávám, resp. dávám je spíš v období zimy. Z vitamínů dávám klasicky vitamín D. První rok celý, nyní vynechávám ve slunných měsících. Žádné další vitamíny nedávám.

Dbám se o pestrou stravu

Nic, co by vás u mne překvapilo :). V rámci časových i finančních možností se snažím přinášet nám na stůl pestrost. Rozmanité přílohy, různé způsoby úpravy zeleniny. Jíme hodně mléčných výrobků (včetně kozích a ovčích), méně už masa a ryb, ty se snažím zařazovat každý týden alespoň jednou. Kupuju obyčejné a základní potraviny. Tohle je způsob, který vyhovuje nám.

Vařím doma

Opět něco, co ke mne patří. Co jde a dává mi časově a ekonomicky smysl, vařím a peču doma. Mám pod kontrolou použité suroviny – ať už jejich kvalitu, tak množství. Já s Františkou jíme plně doma, manželovi chystám do práce svačiny a obědy, Anežka přes týden jí ve školce a doma ma snídaně a večeře. Venku jíme spíš pro zpestření jídelníčku a chuti vyzkoušet něco jiného. 

Když jsem začínala s příkrmy, pro Anežku jsem kombinovala domácí vaření, bio kupované skleničky a BLW. Františka příkrmy odmítla, takže jsem chtě nechťe jela s ní BLW.

BIO je fajn, ale

Když to jde, ráda koupím bio výrobek, ale taky ne za každou cenu. Osobně dám přednost čerstvé české nebio mrkvi než dražší bio dovezené z Itálie. Maso beru farmářské, byť bych ráda koupila i bio, cena bývá pro mne už vysoká.

Nabízím zeleninu a ovoce ke každému jídlu

Jednoduché pravidlo, které se mi opravdu velmi vyplácí – ke každému jídlu dávám ideálně čerstvou zeleninu. V případě sladkých snídaní zase ovoce. Jde mi o vybudování návyku, aby zeleninu braly holčičky jako samozřejmost. U Anežky to funguje perfektně, neříkám, že jí veškerou zeleninu, ale je na ni zvyklá. Když není čerstvá, dávám tepelně upravenou mraženou či fermentovanou (u Anežky prochází kysané zelí).

Snažím se o společné stolování

Mám tu rezervy, uznávám, ne vždy je to logisticky možné se sejít u jednoho stolu, nicméně se snažím o to, aby holčičky nikdy nejedly samy. V týdnu snídají s manželem, naopak večeří se mnou. Věřím, že i kultura společného stolování má dobrý dopad na to, jak pozitivně vnímáme jídlo.

A co sladké?

Kdo mě sledujete na Instagramu déle, víte, že hodně peču. Prostě rádi si dáme koláček, buchtu, bábovku. Cca do 1 roku jsem holčičkám striktně hlídala cukr, nyní už jim kousek domácí bábovky nebo koláčku koupeného v dobré kavárně dám. Co jim naopak nedávám, tak jsou běžné sladkosti, sušenky, bonbóny… Občas máme doma gumové medvídky, tak ty Anežka vyjímečně dostane, jinak jim běžně dávám lyofilizované ovoce, domácí granolu, vysokoprocentní čokoládu apod. Když od někoho dostanou něco na zub, tak se z toho ale taky nestřílím 😅.

Nedávám sladké pití

Od malička dávám holčičkám vodu, bylinkový či ovocný čaj. Občasně Anežka dostává velmi ředěný jablečný mošt. V kavárně si občas cucnou limonády či čaje, kterou si objednáme pro sebe s manželem.

Nepouštím televizi

Tady budu možná pro mnoho z vás radikální, ale nepouštím holčičkám TV (ani ji nemáme). Ale ani je nepouštím k počítači či telefonu. Párkrát jsme Anežce pustili Krtka na notebooku, když byla nemocná, aby byla v klidu a ve výsledku po skončení pohádky začal hysterický řev a vyřvávání si pokračování. Takže v našem případě to bylo spíš ku škodě. 

Řeším spánek

Od narození se snažím holčičkám vytvořit spánkovou rutinu. Večeře, koupání, uspávání. Obě chodí spát mezi 19–20. Františce trvá uspávání déle, Anežka je v tomto ohledu „jednodušší“. Přes den Františka spí v kočárku venku nebo v nosítku. Anežka spinká ve školce, mimo školku často už přes den neusne. 

Nehrotím

Nic není ideální, taky máme období, kdy Anežka chce jíst jen suché těstoviny. Františka je o dost horší strávník, než je Anežka. Jsou dny, kdy se přeplácají sladkým a pak už nic nechtějí jíst. Jídlo ve školce bych si představovala taky jiné. Ale tak to prostě je :).


Co když už jsou nemocné?

V rámci níže uvedeného budu řešit běžná onemocnění jako je nachlazení, rýma, kašel, příp. teploty. Nicméně sami musíte zhodnotit stav svého dítěte a případně vše konzultovat s pediatrem.

Rýma

Asi něco, čemu se nevyhne především v zimních měsících, nikdo z nás. Často mám pocit, že léčená rýma trvá týden a neléčená 7 dní. Prostě se musí přežít. Jediné, co se mi velmi osvědčilo je odsávání. Obyčejnou odsavačkou nasazenou na vysavač. Starší se už sice hezky vysmrká, ale nemá potřebnou sílu, takže pokud je to nutné, odsaju i ji. Jinak dbám na zvýšenou hygienu rukou, převlékám častěji postel. Zatím Anežka neměla (ťuk ťuk) žádnou hnisavou, zelenou či jinou rýmu. V tomto případě bych ji neposlala do školky  

Nachlazení

Pokud jsou děti nachlazené, snažím se ještě více podpořit jejich imunitu zvýšenou dávkou ovoce, zeleniny, masovými vývary, kysanými výrobky (zdroje probiotik). Jak to jen jde, držím je v klidu 😅. V případě, že se přidají horečky, snižuju teplotu pro děti vhodnými antipyretiky od teploty 38 (38,5 v konečníku) a sleduju, jestli horečka není projevem jiné začínající nemoci. 

Kašel a bolest v krku

Dle druhu kašle nasazuju sirup pro jeho zmírnění a zklidnění. Sahám po běžně dostupných sirupech v lékárnách, vybírám ty, co jsou vhodné pro věk mých dětí. Snažím se sirup dávat jen po nezbytně dlouhou dobu, protože často obsahují hodně cukrů, na což si děti rychle navyknou. Jak to je jen možné, držím je v klidu. 

~~~

Tohle veškeré je moje “tajemství”, jak budovat imunitu a pečovat o zdraví dětí. Určitě tu není nic speciálního, nic unikátního, nic zázračného. Každý jeden faktor mnoho nezmůže. Proto i představa, že začnete dítěti před nástupem do školky dávat vitamíny a čekáte, že to bude dobrý, je za mne mylná. Je to čistě můj (laický) osobní názor. Vybudovat si silnou imunitu je běh na dlouhou trať.

Budu ráda za vaše názory, komentáře i tipy. Také se nebojte mne upozornit, pokud narazíte na nepřesnost. Děkuju