Ještě než se malá narodila, měla jsem naivní představu, jak si s ní budu štrádovat po kavárnách, mezitím budu pracovat, věnovat se svým koníčkům a ještě získám titul manželka roku. Ehm, všechno blbě a všechno jinak.

Chvíli po šestinedělí jsme s manželem stihli pár kaváren obejít. Malá ještě hodně spala, takže nebyl problém. Někdy kolem 4. měsíce se návštěva kavárny stala menším anebo větším hororem, malá byla hodně uplakaná, a to raději zůstanete doma. Pak nás čekal první pobyt v nemocnici, za chvíli druhý, který plynule přešel do izolace doma kvůli koroně.

Na brouzdání po kavárnách jsme si musely trochu počkat, ale o to víc je to nyní skvělé. Už je hodně vnímavá, rozhodně by mi chtěla vypít kávu anebo sníst snídani.

Mrkněte na seznam míst, kam chodíme rády. Všechna místa máme ozkoušená. Ne všechna jsou úplně ideální kvůli schodům. Budu ráda, když mi napíšete, jaká jsou vaše oblíbená místa anebo jak se vám líbilo v námi doporučovaných kavárnách.

Praha 1

Cukrárna Myšák

Sladká oáza v centru Prahy, kde si pochutnáte na zákuscích z dílny známého Lukáše Pohla (nechápu, že je hubený jak lunt). Já jsem tu propadla makovému loupáku s vanilkovým pribiňákem a latté. A mé dceři makovka taky moc chutná. Obrovskou výhodou podniků ze sítě Ambiente je, že jsou vítány i děti. Sice do Myšáka musíte překonat pár schodů (jděte vchodem z pasáže /vedle Rossmanna/), ale pak už si budete moct užít komfort dětské sedačky Stokke i přebalovací místnosti. Na víkendové snídaně si dejte rezervaci.

Lokalita:
Praha 1, Vodičkova ulice

Přebalovací pult:
ANO

Schody:
ANO


Cacao

Kavárna, bitro, restaurace v jednom. Místo, které pořádně rozrostlo, a i když jej aktuálně neokupují turisté, bývá plno. Mají skvělé zmrzliny, pořádné snídaně i nakopávací freshe. Je tu i dětský koutek, takže se nemusíte bát přijít i s aktivnějším dítkem. Určitě není problém si tu najít stůl v postranní části restaurace, kde nebudete nikoho rušit, když budete potřebovat dítko třeba nakrmit.

Lokalita:
Praha 1, vedle Palladia

Přebalovací pult:
NE

Schody:
NE


Praha 2

Coffee Corner Bakery

Z mého pohledu trochu vyhajpovaná vinohradská kavárna (i když, která není…). Spíš jsem už moc rozmazlená a do Coffee Corner Bakery jsme s manželem začali chodit asi týden po otevření. Tehdy šlo o pohodlnou kavárnu s usměvavou obsluhou, pohodlnými křesílky a až nepražskými cenami. Do pár měsíců bylo vše jinak. I tak to tu mám ráda. Počítejte s vyššími cenami, občas zmatenou obsluhou a rozhodně nezapomeňte si udělat rezervaci, a pokud půjdete s kočárkem, chtějte rezervaci v přední (spodní) části kavárny.

Lokalita: Praha 2, Vinohrady, zastávka tram Perunova

Přebalovací pult:
ANO

Schody:
NE do kavárny, ANO na záchod


Praha 6

Místo

Oproti karlínskému příbuznému Mému šálku kávy jsou zde k dětem vstřícnější. Dokonce tu mají i přebalovací místnost. I když kočár musíte nechat pod schody, abyste se mohli usadit v kavárně. Dítko si buď necháte na sobě, anebo větší můžete usadit do dětské židličky. Loni jsem tu absolutně ujížděla na marakujovo-grepové limonádě a limetovo-kokosovém tartu (oboje měli i v Šálku). Oproti stísněnému Šálku se tu budete cítit dobře a po skvělé snídani můžete vyrazit do Stromovky anebo na Hrad.

Lokalita: Praha 6, Dejvice (kousek od Hradčanské)

Přebalovací pult:
ANO

Schody:
ANO


Praha 7

Café Letka

Proslulá letenská kavárna s ještě proslulejším interiérem, kde dostanete D-O-K-O-N-A-L-O-U kávu (jestli se nepletu, odebírají kávu z berlínské @fiveelephant). Rozhodně doporučuju jejich snídaně i dortíky. Personál je přívětivý. S kočárem nemusíte překonávat žádné schody a jako další plus vidím toalety s přebalovacím pultem. Kavárna přijde skvělá všem, proto sem vyražte v nefrekventované časy – všední den dopoledne anebo časné odpoledne.

Lokalita:
Praha 7, Letná

Přebalovací pult:
ANO

Schody:
NE


Osada

Za podnikem stojí dva matadoři, kteří prošli kuchyněmi Ambiente. Co to znamená? Tady se nespálíte a navíc na vás budou milí. S Anežkou tu máme rády venkovní posezení, které se rozprostírá na velkém nádvoří. K snídani nejčastěji volíme pečené vločky s jogurtem, arašídovým máslem a hodně vymazaným výběrem ovoce. Tohle jídlo splňuje vše, co máma potřebuje – už je studené, takže nevystydne, dá se jíst jednou rukou a ovocem nakrmíte a zabavíte své dítko :). A kávu mají taky skvělou.

Lokalita: Praha 7, Holešovice

Přebalovací pult:
NE, ale na WC pohodlně vjedete i s kočárem

Schody:
NE


Home Kitchen Holešovice

Home Kitchen má po Praze několik poboček, ještě bez kočáru jsem navštívila všechny, a jediná holešovická pobočka je vhodná pro návštěvu s kočárem. Home Kitchen je skvělé místo pro snídani, oběd i večeři. Pokud přijdete na oběd anebo na večeři, budete si vybírat z uvařených a vystavených jídel. Káva je za mne průměrná, i tak mám atmosféru v Home Kitchen ráda. Na snídani tu zkuste francouzský toust s hruškou, vanilkovou espumou a piniemi. Než toust sníte, větší děti se zabaví v dětském koutku.

Lokalita: Praha 7, Holešovice

Přebalovací pult:
NE

Schody:
NE


Praha 8

Spojka Karlín

Stylová restaurace s květinami a rostlinami, kam se podíváte. Tohle je místo, kde se prostě musíte cítit dobře. Nejraději tam mám útulné rohové sedačky/gauče, kam mohu pohodlně přistavit i kočárek. Dělají vynikající snídaně a snad ještě lepší obědy/večeře. Pokud se nebojíte neobvyklých kombinací ingrediencí, tady si pochutnáte. A jestli holdujete veganským, vegetariánským anebo bezlepkovým jídlům, tady nebudete vědět, co si dát dřív.

Lokalita:
Praha 8, Karlín

Přebalovací pult:
NE

Schody:
NE


O-mai

Moje oblíbené karlínské místo, nebojím se říct, že mají jednu z nejlepších káv v Praze. Obsluha je roztomile milá a zmatená. A ta jejich kořeněná ovesná kaše… Prostě místo, kam musíte. Až se sem budete chtít vydat s kočárem, rezervujte si zadní místo v kavárně (jde o takový výklenek), kde nikoho nebudete pohoršovat, až budete chtít miminko nakojit anebo přebalit. Větší dítka usaďte do připravené dětské sedačky.

Lokalita: Praha 8, Karlín, zastávka Urxova

Přebalovací pult:
NE

Schody:
Asi jeden, který kočár hravě zvládne


Eska

Do posledního detailu vyladěný karlínský podnik z rodiny Ambiente. Nejvíc tu miluju snídaně s výbornou kávou, čerstvě upečeným chlebem anebo buchtou. Já tu ujíždím na granole s jogurtem a úplně lahodným oříškovým máslem. Eska je úžasným místem pro setkávání s přáteli i dětmi. Na víkend doporučuju rezervaci. Nenechte se odradit schody, které vedou do prvního poschodí, vždy se nám nabídnul někdo s personálu, že nám s kočárkem pomůže. A až budete odcházet, kupte si domů kus chleba, oříškové máslo a hořčici, ať si hodobóžovou hostinu vykouzlíte i doma.

Lokalita: Praha 8, Karlín, budova Economie

Přebalovací pult:
ANO

Schody:
ANO, obsluha vám ale pomůže


Etapa

Karlínský benjamínek otevřený od 1. 1. 2020. Místo, které jste museli notně navštívit, pokud se alespoň trochu o gastro svět zajímáte. Bistro je dítětem milých foodbloggerů Gábiny a Petra. Nabídka jídla i nápojů je jiná než u ostatních bister, žádná vejce benedikt, žádné avotousty, ale promyšlené a na první pohled neobvyklé kombinace chutí. Petrův chleba, voňavé kardamonové motance anebo kořeněná vajíčka jsou nejen v Karlíně proslulá. Já tu miluju kváskové loupáky a cappuccino s domácím lískooříškovým mlékem. Zajděte sem ve všední den, kdy nebývá tak narváno jako o víkendu. Personál budete pravděpodobně muset požádat o otevření druhého křídla vchodových dveří, abyste projeli s kočárem. V létě můžete do kavárny vjet druhými dveřmi.

Lokalita: Praha 8, Karlín, zastávka Urxova

Přebalovací pult:
NE, ale záchod je dostatečně velký i pro kočár

Schody:
Asi 2, které překonáte i s kočárem


Alf & Bet

Druhý počin po EMA espresso baru. Vlastně třetí, ale Café Lounge už není mezi námi, ale to se dostávám jinam. Otevřený prostor s perfektní kávou a možná ještě lepším chlebem. Místo, které připomíná garáž a které je jediným pádným důvodem, proč se vydat do zatím nehezké části Prahy jako je Palmovka. Díky velkému prostoru tu můžete skvěle manévrovat s kočárem, když se posadíte k barovému pultu u oken, můžete koukat ven a vaše dítko z kočáru kouká na vás. A až bude třeba, pohodlně i s kočárem vjedete na záchod.

Lokalita:
Praha 8, Palmovka

Přebalovací pult:
NE, ale bezbariérový záchod

Schody:
NE


Praha 9

Monkey Coffee House

Kavárna skrytá mezi novostavbami Harfa. Místním je určitě známá. Já jsem ji našla díky procházkám s kamarádkou, která zde bydlí. Do kavárny perfektně vjede i kočárem, přebalit dítko zvládnete případně na prostorné toaletě. I když je zde několik stolečků, doporučuju si pak vzít kávu s sebou a jít se projít po cyklostezce. Jediné, co mi v kavárně chybí, je nějaké zakousnutí ke kávě. Často mívají jen sušenky anebo jeden druh koláče.

Lokalita:
Praha 9, Vysočany

Přebalovací pult:
NE, ale velká toaleta, kam vjedete i s kočárem

Schody:
NE


Pragovka

Obrovská kavárna, kterou možná napoprvé budete hledat mezi ošumtělými budovami. Doporučuju své hledání nevzdat, protože odměnou vám bude otevřený interiér, kde se dá jednoduše najít stolek, kde zaparkujete i kočár. Pro malé děti je tu i malý hrací koutek, takže se vám zvyšuje šance, zde si užijete kávu anebo některý z obložených sendvičů či sladký dortík. Jediné mínus kavárny je, že musíte nejprve zdolat několik schodů, takže je lepší vyrazit ve dvou.

Lokalita: Praha 9, Vysočany/Hloubětín

Přebalovací pult:
NE, záchody jsou ale stranou

Schody:
ANO


Pec nám spadla

Prosecký poklad, který není kavárnou, ale pekárnou s domáckou atmosférou. Na mamky s kočáry jsou tu zvyklí, takže se nebojte vyrazit i se svými ratolestmi. Hned vedle pekárny je mateřská školka i dětské hřiště. Doporučuju si tu dát babku s bílou čokoládou a pistáciemi, ta je boží. Vlastně neuděláte chybu žádným sladkým anebo slaným pečivem. Jestli si chcete dát něco sytějšího, tak si objednejte něco z denního menu, Káva je tu pořádně silná, což mne osobně moc nechutná.

Lokalita:
Praha 9, Prosek

Přebalovací pult:
NE

Schody:
NE